Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Cyklistika je v Česku jeden z nejoblíbenějších outdoorových sportů. Ať už plánujete výpravu za cyklistikou po Česku, nebo za bikovými terény v zahraničí, poradíme, jak kolo v autě, na autě či za autem převážet.
Řada lidí si už dovolenou bez kola ani nedokáže představit. Cyklostezky u nás rostou jak houby po dešti, oblíbené cyklostezky vhodné pro celou rodinu najdeme u sousedů v Rakousku či Německu, zahraniční horská střediska vymění v létě lyžaře za bikery a lákají na parádní MTB trasy a singletraily… Jak tedy svou cyklistickou výbavu převážet autem do zajímavých destinací?
Pokud cestujete maximálně ve dvou a máte kombíka, či třeba SUV, je nejlevnějším řešením sklopit zadní sedačky a kola převážet v autě. Případně se dá sundat přední kolo, aby se s koly lépe manévrovalo a snáze se vešly. Potřeba budou jen deky, aby se neušpinil interiér a kola se o sebe nepoškrábala, a popruhy na upevnění ve voze. To doporučujeme nepodceňovat, při prudkém brždění nebo nehodě se volně pohybující těžké předměty mění v prostoru vozu v neřízené střely, které mohou způsobit vážná zranění i smrt. Za špatně upevněná kola navíc hrozí pokuty, u nás v řádu několika tisíc korun, za hranicemi pokuty můžou dosáhnout až několika tisíc eur. Zejména při cestě do zahraničí se tedy tento typ přepravy nemusí vyplatit. Toto řešení je levné, ale ve více než dvou lidech na něj radši zapomeňte, a pokud plánujete jezdit terénem, počítejte s nutnou očistou kol před naložením.
Pozor: nepoužívejte staré dobré gumicuky, ty se můžou změnit v nebezpečný prak.
Na střešním nosiči
Bezpečnější variantou je přeprava kola mimo interiér vozu. K nejpopulárnějším řešením patří nosič na kola na střechu. Ten se připevňuje na příčníky, které se různými způsoby upevňují ke střeše vozu. U vozů combi příčníky většinou upnete na podélné střešní nosiče auta, tzv. hagusy. U vozů, které podélné nosiče nemají, lze příčníky upevnit do kotvících bodů v karoserii, nebo za rám karoserie nad dveřmi. V podstatě na každý vůz je nějaké řešení a vychází řádově na několik tisíc.
Samotné nosiče kol je potřeba vybírat podle počtu kol, které chcete naložit, obvykle se na střeše dá převážet 3 až 5 kol. Záleží také na typu rámu kola. Kolo s klasickým rámem můžete upevnit za rám, karbonové, či celoodpružené kolo můžete upevnit za přední vidlici, nebo za přední kolo. Do nosiče, které využívá upevnění za přední kolo, můžete pak naložit i koloběžku.
Při přepravě kola na střeše je potřeba zohlednit a upravit rychlost jízdy. Kvalitní výrobky zvládnou i 130 km/h, některé nosiče ale mají doporučenou rychlost pouhých 90 nebo dokonce jen 70 km/h. Kola umístěná na střeše zvyšují těžiště vozu, proto je potřeba tomu přizpůsobit styl jízdy. Zároveň si zjistěte maximální nosnost střechy vašeho vozu. Podstatným detailem je také možnost uzamčení kol na střeše, abyste je ochránili před krádeží, pokud si po cestě někde chcete zastavit a od auta na nějaký čas odejít.
Ačkoli je toto řešení levnější než nosič za autem, má i své nevýhody: předně zvyšuje spotřebu paliva – při rychlosti nad 100 Km/h to může být až o třetinu. Poměrně náročné může být pro některé jedince také zvednout kolo na střechu vyššího vozu, často je k tomu potřeba asistence další osoby. Pozor je třeba dát zejména při vjezdu do garáží apod., abyste svůj drahocenný náklad nezničili a s ním i svůj vůz.
Na nosiči za autem
Nejpohodlnějším a nejpraktičtějším, ale zároveň cenově nákladnějším řešením je přeprava kol na nosiči za autem. Možnosti upevnění jsou dvě: buď se přimontuje nosič na tažné zařízení (tedy na kouli), nebo se upevní na dveře kufru.
Toto umístění kol má minimální dopady na spotřebu paliva, kola máte ve zpětném zrcátku trochu pod kontrolou a nemusíte krom přejezdu nerovností zásadně omezovat styl jízdy a rychlost. Kola mohou lehce přesahovat šířku vozu, na to pozor při řízení a parkování. Výhodou je, že není potřeba zvedat kolo do takové výšky, což oceníte zejména u vyšších vozů.
Nosič na tažném zařízení
Na nosiči na kouli se dají převážet až 4 kola a samotný nosič zvládne namontovat i jeden člověk. Nosič i s koly je možné sklopit, aby byl možný i přístup do kufru. Výhodou je také to, že nosič a kola v něm je možné zamknout, aby nedošlo ke krádeži. Většinou dojde k zakrytí zadní SPZ a světel, což není žádný problém. Všechny nosiče na tažné zařízení, které se u nás legálně prodávají, jsou vybavené světly a držákem pro třetí SPZ. Tu lze za poplatek 600 Kč získat do dvou týdnů na úřadě. Tento způsob přepravy uvítají také milovníci elektrokol.
Ne každé auto ale má tažné zařízení, jeho pořízení vyjde podle typu vozu na 5 – 15 000 Kč.
Nosič na dveře kufru
Umístění na dveřích kufru je možné pouze u vybraných vozů. Platí také pravidlo, kolik jízdních kol jde na daný nosič a daný vůz naložit. Ačkoli díky vyššímu umístění odpadá nutnost pořídit třetí státní poznávací značku, je toto řešení méně komfortní při vstupu do kufru, a to zejména s naloženými koly.
Pár tipů závěrem
Při výběru nosiče vždy nejprve zkontrolujte, že jde na vaše auto upevnit a zda je kompatibilní s vaším kolem.
V návodu k obsluze vozu zkonzultujte maximální možné zatížení střechy nebo tažného zařízení.
Před umístěním kol do nosiče z nich sundejte veškeré doplňkové vybavení (tachometr, pumpičku apod.), aby za jízdy neulétlo.
Důmyslná a komfortní řešení pro přepravu cyklistického vybavení nabízí švédská značka Thule. V jejich portfoliu najdeme nosiče na střechu, tažné zařízení i zadní dveře automobilu, ale také nejrůznější doplňkovou výbavu pro ochranu kol, odolné cestovní tašky nebo outdoorové batohy.
Plně skládací kompaktní a snadno použitelný nosič kol pro montáž na tažné zařízení pro všechny typy jízdních kol.
Elegantní a univerzální nosič kol pro upevnění kol za vidlici, poskytující praktickou přepravu kol s rychloupínacím mechanismem.
Nosič kol na zavazadlový prostor se zvýšenou plošinou pro snadné vypravení na cestu, který poskytuje dobrou viditelnost zadních světel a registrační značky.
Lehký a rychle použitelný hydratační batůžek vhodný na vysoce intenzivní 2 až 5hodinové jízdy na kole.
Taška na cyklistické vybavení pro nadšené cyklisty s neomezenými možnostmi uspořádání oblečení a příslušenství mezi jednotlivými jízdami.
Tato sada nepromokavých postranních brašen používaných při výletech je dodávána se snadno použitelným upevňovacím systémem, díky čemuž se dokonale hodí na každé cyklistické výpravě.