Jak si vybrat sluneční brýle?

Jak si vybrat sluneční brýle?

Další pokračování z naší poradny se dotýká doplňku, který nesmí v batohu chybět nikomu. Sluneční záření je na horách obvzlášť zákeřné, a oči, jako jeden z našich základních smyslů, musíme velmi dobře chránit.

Jako ochranu před pronikavým a ostrým sluncem a nejen jím, by měl mít každý outdoorák v batohu a hlavně včas na očích kvalitní sluneční brýle. Ochrání vaše oči nejen před škodlivým ultrafialovým zářením, ale i před nebezpečnou složkou infračerveného záření. Usnadní vám orientaci při zhoršených podmínkách viditelnosti (mlha, sníh, difúzní světlo) a v neposlední řadě zabrání i pádu cizích předmětů do očí (led, sníh, prach, hmyz).

Slunečních brýlí existuje mnoho druhů, s různými úrovněmi ochrany. Abyste však zvolili ty pravé, je třeba položit si několik otázek:

1) Při jakých aktivitách bych chtěl sluneční brýle používat?

2) Kde se budete převážně pohybovat? (např. na vodě, na silnici, v lese, i ve vysokých nadmořských výškách?).

3) A v neposlední řadě samozřejmě vaše finanční možnosti.

Výběr

Je třeba si vybrat brýle, které vám dokonale sednou. To znamená, že brýle budou dobře sedět na nose a za ušima, nebudou vás tlačit, padat apod. Platí, že váha brýlí by měla být rovnoměrně rozložena mezi váš nos a uši, nejlépe by měla být nízká. Výběrem odlehčených obrouček se vyhnete možným otlakům v kontaktních místech.

A nyní si proberme podrobněji několik hlavních ukazatelů při volbě slunečních brýlí:

Materiály zorníků

typ materiálu ovlivňuje výslednou jasnost, váhu, trvanlivost a cenu. Můžeme se setkat s těmito materiály:

Sklo – Všeobecně se dá říci, že zorníky ze skla zajišťují nejlepší optickou jasnost a odolnost proti poškrábání ze všech používaných materiálů. Na druhou stranu jsou ovšem těžší a mnohem dražší než ostatní druhy. Dnes se v outdooru mnohem častěji používá vhodnější minerální sklo.

Polykarbonát – Není tak zcela opticky jasný a odolný proti poškrábání jako sklo, ale je více odolný vůči nárazům a více snese. Polykarbonátové zorníky jsou také velmi tenké a lehké, což je činí ideálními pro aktivní lidi, kteří je používají při všech možných příležitostech. Připravte si však více peněz.

Akrylát – Je houževnatá, extrémně odolná plastová alternativa k polykarbonátu. Má ze všech uvedených nejmenší optickou jasnost a může způsobovat jistá zkreslení obrazu. Je ovšem ideálním materiálem pro sluneční brýle, které používáte pouze několikrát do roka, nebo jako levná záloha.

Úpravy zorníků

Antireflexní úprava – Zlepšuje propustnost pro světlo snížením odrazu od povrchu zorníků a obraz je díky tomu jasnější. Vhodné za zhoršených světelných podmínek.

Hydrofobní úprava – Povrchová úprava materiálu zorníků, aby voda neulpívala na povrchu a vzhledem ke svému povrchovému napětí tvoří nepřilnavé kapičky.

Úprava proti zamlžování (tzv. anti-fog úprava) – Zde nejde o samotnou úpravu zorníků, ale o celý systém detailů v provedení ochranných brýlí. Zvláště u brýlí, které chrání zrak při vysoké tělesné aktivitě a nepřízni počasí (nízké teploty), má tato úprava své přednosti. Jedná se většinou o úpravu vnitřního povrchu zorníku s větráním vnitřního prostoru brýlí a odvodem potu.

Barva zorníků (zabarvení)

Zorníky slunečních brýlí se zabarvují tak, aby se zredukoval okolní jas. Typ zabarvení (barvy) má vliv na výsledné vlastnosti a naši rozlišovací schopnost. A to zejména, kolik viditelného světla pronikne až k vašim očím, jakým způsobem uvidíte ostatní barvy a nakonec vaši schopnost vnímat kontrasty. Mezi nejobvyklejší zabarvení patří:

Hnědá, šedivá, zelená – Jedná se o zabarvení barevně neutrální, brýle sníží okolní jas bez zkreslení barev. Hodí se všeobecně k omezení oslnivého světla a snížení namáhání očí při polo až zcela jasných podmínkách.

Žlutá, zlatá, jantarová – Poskytují méně ochrany proti okolnímu jasu, ale jsou výborné při nízkých úrovních okolního světla. Zajišťují výborné vnímaní hloubky a vzdálenosti, což je činí ideálními pro lyžování, snowboarding a ostatní sněžné sporty. Také zvyšují kontrast při obtížné viditelnosti nebo difúzním světle.

Zrcadlové – Zrcadlová vrstva je reflexní vrstva aplikovaná na vnější plochu zorníků. Pomáhá omezit prudké světlo tím, že ho většinu odráží. Způsobuje také, že objekty se zdají být tmavší, než ve skutečnosti jsou. Hodí se proto pro jasné světelné podmínky, například ve vysokohorských zasněžených oblastech.

Přenos světla

Sluneční brýle blokují část viditelného světla. Závisí na druhu brýlí, o jak velkou část se jedná. Vliv má zabarvení skel, jejich tloušťka a materiál, ze kterého jsou vyrobeny a případná nanesená povrchová vrstva. Většina běžných slunečních brýlí propustí přibližně 15 až 25 % veškerého viditelného světla. Takové postačí pro vaše každodenní potřeby při běžné rekreaci.

Ledovcové brýle – Jsou konstruované speciálně pro ochranu vašich očí před intenzívním světlem ve vyšších nadmořských výškách) propustí pouze 4 až 10 %. Většina ledovcových brýlí má také postranní krytky proti pronikání světla ze stran, to je velmi důležité. Protože propouštějí jen velmi málo světla, neměly by být používány při řízení nebo jiných rizikových aktivitách.

Fotochromatická skla – Automaticky se přizpůsobují na měnící se světelné podmínky a ochrání vás tak v širokém rozsahu světelných podmínek. Zvýší-li se okolní jas, skla ztmavnou (blokují více světla), a naopak zjasní se při slabším osvětlení.

Ochrana proti UV záření

Neviditelné ultrafialové paprsky (UV) mohou vážně poškodit vaše oči, což může v následku vést k vzniku očního zákalu, rakoviny nebo degenerativních onemocnění oka a očního svalu. Informace o ochraně proti UV záření by měla být k dohledání na visačce nebo přiloženém lístku při koupi brýlí, nezáleží, kde brýle kupujete. Levné zabarvené sluneční brýle s velmi malou nebo žádnou ochranou proti UV záření mohou spíše více uškodit než pomoci, zvláště vybaví-li je prodejce i falšovanou visačkou. Zvláště děti jsou na UV záření citlivější, neboť ještě nemají takovou přirozenou ochranu jako dospělí.

Polarizace

Polarizovaná skla obsahují speciální filtr, který blokuje difúzní, odražené světlo (od sněhu, vody, skla). Zlepší se tím vnímavost barev, a získáte také čistější a jasnější pohled na okolí bez ohledu na to zda je jasno, nebo mlha. Pamatujte ale, že polarizovaná skla omezují kontrast mezi objekty, což může být na škodu při špatných světelných podmínkách.

Čím se řídit, aby vám brýle dobře sedly?

Tvar skel – Zde závisí na vašich osobních preferencích. Nejde přímo o užitné vlastnosti. Skla, která jsou protažena do boků, chrání vaše oči také před pronikáním světla ze stran, zvyšují aerodynamické vlastnosti a zamezují větru ve vysoušení očí, což je činí ideálními např. při jízdě na kole.

Materiál obrouček – U kovových obrouček se vám podaří dobře je přizpůsobit tvaru tváře a hlavy. Nylonové nejsou tak nastavitelné (pokud nemají vnitřní drát), ale jsou více odolné a ne tak drahé. Existují také acetátové obroučky, které jsou vyrobeny z plastu, váhou a funkčně velmi podobné nylonu.

Panty – Na levnějších brýlích jsou panty přímo, nebo z větší části vylisované z materiálu obrouček. Cena je poté nižší, ale brýle jsou málo odolné. Obroučky vyšší kvality disponují odolnými nikl-stříbrnými panty, které vydrží i větší namáhání. Existují také různé ”vychytávky” při kterých se významně zvýší pružnost a odolnost brýlí.

Návod, jak vybrat sluneční brýle, připravil na základě svých zkušeností tým outdoorového obchodu Hanibal.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: