Mnoho lidí tuto část vybavení podceňuje. Říkají si, že nejsou takoví „profíci“, aby potřebovali helmu. Zkusím to vyvrátit a poradit na co si dát pozor a to za asistence expertů na lezecké vybavení Víti Strouhala a Josefa Milfaita, kteří se na článku podíleli a připojili k němu několik rad.
Helmu si beru i na některé cesty v Tatrách. Pokud se budeme bavit o lezení, ferrátach a VHT, tak tam je helma samozřejmostí.
Na helmu nedám dopustit od té doby, co jsem před čtyřmi lety v Dolomitech nechtěně shodil na kamaráda kámen velikosti grepu z výšky asi pěti metrů. Naštěstí měl helmu, ale i tak to podle jeho slov byla slušná pecka.
Abych to zkrátil
Zatvrzelé odpůrce helmy asi nepřesvědčím a jejím zastáncům neříkám nic nového. Ale je třeba si uvědomit, že objektivní nebezpečí si nevybírá dobré a špatné turisty či lezce. Led či kámen může spadnout na hlavu každému a helmy zachraňují životy!
Typy
V podstatě rozlišujeme tři základní typy:
Skořepinová – Jejich výhodou je dlouhá životnost. Dalo by se říct, že je téměř nezničitelná. Při dopadu např. skály se povrch trvale nedeformuje. Daň za to je váha a o něco horší tlumící vlastnosti než u následujícího typu.
Pěnová – Výhodou je bezesporu váha, komfort a skvělé tlumení nárazů pomocí deformace. To má však za následek kratší životnost. Na druhou stranu, šutry vám na hlavu nepadají každý den.
Kombinace obou
Rada Josefa Milfaita: Ještě bych přidal dvě kategorie a to:
Dětské – díky velikosti a upravené anatomii dětem lépe sedí, důležitý je i dětský design!
Dámské – z mé zkušenosti není nic horšího, než když vám helma padá celý den do očí!
Proto doporučuji holkám „holčičí“ přilby a to nejenom kvůli barvičkám!
Hmotnost
Každý, kdo si balil krosnu na delší dobu, mi dá určitě za pravdu, když řeknu, že řešíte doslova každý gram. Proto se dívejte i na tento faktor.
Rada Víta Strouhala: Váha je jistě důležitá, ale ne nejdůležitější! Je proto možné, že zrovna vám bude sedět ta, která je o trochu těžší než ta nejlehčí!
Uchycení čelovky
Dnes už nabízí každá helma cvočky pro uchycení čelovky. Ne každý takový systém však musí být kompatibilní s vaším modelem čelovky.
Rada Josefa Milfaita: Doporučuji si čelovku vzít s sebou na nákup přilby a vyzkoušet si upevnění a to ideálně v rukavicích. V rukavicích si vyzkoušejte i zapínání přezky.
Helma vám musí padnout
Udělejte si při nákupu jednoduchý test. Nejdříve si seřiďte všechny popruhy tak, aby helma dobře seděla. Pak si ji upravte tak, aby byla přední hrana zhruba v půlce čela. Když zakloníte hlavu, měla by helma stále chránit čelo a nesesunout se dozadu. Stejně tak zahýbejte hlavou ze strany na stranu – helma by se měla jen minimálně pohybovat.
Rada Víta Strouhala: Každý má hlavu trochu jinou takže helma, která sedí vašemu kamarádovi, nemusí nutně sedět i vám. Proto výběru helmy věnujte dost času a zkoušejte tak dlouho, dokud nenajdete takovou, která vám padne jako ulitá!
Uvědomte si, pro jakou aktivitu helmu vybíráte
Pokud se pohybujete spíše v chladném prostředí, tak snesete méně otvorů. Stejné to je u ledolezení, kdy kolem vás lítá mnoho kousků ledu, které můžou proklouznout větracími otvory. Navíc je větší pravděpodobnost přistání předmětu na vaší hlavě, proto raději volte robustnější helmy. Naopak v létě oceníte více otvorů a systém cirkulace vzduchu + nízkou hmotnost. Kombinací je mnoho a jen vy sami můžete určit pro jakou aktivitu helmu potřebujete.
Pokud si helmu vybíráte pro zimní podmínky, tak počítejte s tím, že pod ní budete mít ještě čepici.
Rada Josefa Milfaita: Existují přilby s možností vložení různých velikostí polstrování – zimní a letní. Na větší zimu je dobré si koupit speciální podpřilbové čepice, normální takřka vždy sjíždí do očí!
Pro lezení v ledu doporučuji přelepit větrací otvory nějakou samolepkou, nebo tesa páskou (to je ta co zachránila Apollo 13, výborná věc, mám ji pořád namotanou na cepínu a hůlce).
Životnost
Správně byste se měli řídit tím, že po deseti letech od data výroby helmu vyměníte, protože celková pevnost helmy slábne v důsledku UV záření. Každopádně, pokud bude helma po nějakém střetu mechanicky poškozena, je třeba ji opravdu zahodit.
Rada Víta Strouhala: Abych řekl pravdu, mnohem dříve než jsem začal distribuovat značku CT (Climbing Technology) jsem si kupoval takovou lezeckou výbavu, která byla vyrobena v Evropě a vyhýbal jsem se produktům z Číny. Zajímejte se o to, kde byla helma vyrobena a nesnažte se šetřit pár korun. Jde přece o váš život!
Péče
Ideální způsob pro cestování s přilbou je mít ji schovanou uvnitř batohu, aby se zbytečně neobíjela a nenarušovaly se vnitřní struktury helmy či její popruhy.
Rada Josefa Milfaita: Nově se k přilbám začínají dodávat ochranné pytle, stejně jako k lyžařským a motorkářským.
Pro karabiny a další jistící prostředky to platí stejně. V tomto případě se držím striktně toho, že mám vše ukryto uvnitř batohu.
Vít Strouhal je distributor italské značky Climbing Technology, která vyrábí horolezecké vybavení.
Josef Milfait miluje lezení a vše kolem něj. To je také důvodem, proč je horským vůdcem UIAGM. Může se pyšnit třeba oceněním Sněžného Leoparda (všechny sedmitisícovky bývalého Sovětského svazu), expedicí na Nanga Parbat (dosažená výška 7000 m), sjezd Shisha Pangmy na lyžích, Cho Oyu a mnoho dalších výstupů v Alpách a Tatrách.
S využitím rei.com