Jak si vybrat lezečky

Jak si vybrat lezečky

Většinou vás lezení chytne tak, že jdete s kamarádem či kamarádkou na stěnu a první lezečky, které jste měli na noze, jsou ty z půjčovny. Přijdete domů, v rukou neudržíte ani hrnek a řeknete si: „To lezení je skvělé, jdu do toho“. Sedák, presa a lano, to se nějak sežene, ale lezečky? Je čas rozbít prasátko a jít si je koupit.

Výše zmíněný scénář samozřejmě neplatí pro všechny. Je možné, že už nějakou dobu lezete a je čas udělat další krok. A tím krokem nemyslím jen ten ve výbavě, ale i ve stěně. Jsem si však jistý, že už budete zhruba vědět co koupit nebo vám poradí kolegové. Problém je, že každý člověk má unikátní nohu a je téměř nemožné napsat návod jaká lezečka je pro vás ideální, to se prostě musí vyzkoušet. Proto se dále v článku budu věnovat jen základním radám pro začátečníky.

Tvrdost a tvar kopyta

Pokud s tímto náročným, ale krásným sportem teprve začínáte, tak nechoďte do žádných extrémů. Co tím mám na mysli? Vybírejte lezečky, které jsou tvrdé a poskytují tak chodidlu dobrou oporu. Důvodem je, že vaše chodidla ještě nejsou tak zpevněná, abyste se do nich mohli pořádně opřít. Další důležitou věcí je tvar kopyta. To by nemělo být zahnuté, ale spíše rovného charakteru. Pata by vás rovněž neměla vyloženě svírat. Takto popsané lezečky mají většinou mezipodešev, která snižuje citlivost, ale zvyšuje pohodlnost.

Velikost

Co se týče velikosti, tak nedejte na řeči, že v lezečce vás noha musí bolet. Takové používají lezci, kteří už mají něco přelezeno a jejich cit pro stěnu už je natolik vyvinutý, že s ní chtějí téměř splynout. U vás by taková lezečka mohla mít opačný efekt a ještě by vás od lezení odradila. Takže, lezecká bota samozřejmě není papuč, ale zároveň se nejedná o mučicí nástroj. Měli byste se v ní cítit víceméně pohodlně. Noha vás nesmí tlačit na jednom místě, musíte cítit spíše celoplošný tlak, jako by celou vaši nohu lezečka objímala.

Šněrovací, na suchý zip nebo nazouvací lezky ?

Šněrovací – Z hlediska začátečníka je nejlepší pořídit si šněrovací lezečky, ve kterých má noha největší oporu a je pevně svírána po celé své ploše.  Navíc pomocí tkaniček můžete nejlépe kompenzovat roztažení, kterému každá bota časem podlehne. Zkrátka a dobře mají nejdelší životnost.

Suchý zip – Pokud se rozhodnete pro „sucháče“, tak můžete očekávat podobné vlastnosti jako u tkaničkových, ale chcete-li jejich tvarové vlastnosti zachovat, musíte o ně více pečovat.

Nazouvací – Posledním typem jsou tzv.nazouváky. Osobně v nich moc výhod nevidím. Své fixační vlastnosti ztrácejí nejrychleji a noha v nich lítá jako na horské dráze. Ale Jak už bylo zmíněno, každá noha je jiná a třeba někomu tento typ vyhovuje nejvíce.

Tipy

Svrchní materiál – Lezečky se vyrábějí buďto z kůže nebo ze syntetické kůže. Hlavní rozdíl je v tom, že lezečky z přírodní kůže se roztáhnou více, než syntetika. S tím je při výběru velikosti třeba počítat. Zvětšení obvykle bývá asi půl čísla.

Praní – Důležité je vyvarovat se praní lezeček. Voda je nepřítel číslo jedna a může způsobit deformace.

Značka – Těmito řádky nechci dělat nikomu reklamu, ale pokud zvolíte značkové lezečky, určitě nebudete litovat. Nekupujte si až podezřelé levné lezky přes internet. Většinou se jedná o dovoz z Polska a tak vypadá také jejich životnost (odlepená podešev nebo obsázka, rychlá změna tvaru apod.).

Pamatujte si, že dobře padnoucí lezečka by měla vaši nohu přiměřeně svírat po celé ploše. Prsty byste měli mít mírně ohnuté, ale ne zkroucené. Přeji vám hodně štěstí při prvních lezeckých krocích, které doufám začnou dobrým nákupem.

Zkušenosti čtenářů

Matijé

Chápu, že jde o článek pro začínající, ale co takhle výhoda u nazouváků v rychlým nazutí a vyzutí, he? Třeba při boulderingu nedocenitelný…

Kamil
Matijé:

jeden z největších výběrů co jsem viděl je v Sambar sportu na Kladně. teď jsem tam jedny kupoval. takový výběr jsem popravdě neviděl ani v hudy.

Radek

Doporučili byste mi, kde se vyplatí lezečky nakupovat? Jsou obchody jako Rockpoint nebo Hudy ok nebo je třeba hledat nějaké „speciálnější“ obchody? Případně jaké? Díky

Vojta
Radek:

Vyloženě lezečkový obchod asi nenajdeš, tak leda u některé z umělých stěn často podobný sortiment mají. Výhoda je snadné vyzkoušení přímo na stěně, ale malé testovací stěny často mívají i lepší obchody, například i některé větší prodejny Hudy nebo Rockpointu. Takže to není ani tak o tom, kde ale spíše, jak lezečka sedne. Výhodou jsou tedy spíše obecně obchody větší – teoreticky budou mít větší výběr i dostatek velikostí, což je pro porovnání výhodné.

Marek

čau, hezky sepsáno, některé věci jsou i tady http://www.lezecky.eu – At to leze!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: