Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Postavili jsme pyramidy, rozbili atom, byli na Měsíci, dosáhli jsme ohromného technologického pokroku a napříč tomu obyčejný chomáček peří i nadále zůstává tím nejlepším izolačním materiálem, jaký jsme kdy měli.
„Když peří, tak jedině husí, a rozhodně by mělo být impregnované.“ Je to ale pravda? Podrobně jsme se podívali na parametry péřových spacáků a přinášíme ti návod, jak při výběru ultralehkého spacáku nesáhnout vedle.
Věčná diskuze: kachní nebo husí peří?
Ne každá husa je lepší než kachna. O kvalitě peří rozhoduje především jeho zpracování a plnivost (vysvětleno dále). Vysoce kvalitní kachní peří má parametry tepelné izolace stejné nebo lepší než husí peří. Nenech se zmást.
Slovník
Kachní peří = je levnější než husí a dosahuje plnivosti 700+ cuin. Běžně používané peří pro většinu standardních i nadstandardních spacáků. 600 a méně cuin nedoporučujeme – může značit horší kvalitu výrobku.
Husí peří = je dražší a dosahuje plnivosti až 800+ cuin. Setkáme se s ním u ultralehkých, horolezeckých nebo expedičních spacáků. Opět ovšem pozor na nižší hodnoty cuin.
Plnivost peří = peří má přirozenou schopnost zvětšovat svůj objem a vyplnit (nafouknout) komory spacáku. Tomu se říká plnivost a udává se v jednotkách cuin/oz (kubický palec / unce). Můžeš se setkat také s pojmy loft, cuin nebo fill power.
Poměr peří/prachového peří = údaj „95/5“ nám tedy udává, že peří ve spacáku se z 95 % skládá z prachového peří a z 5 % z pírek. Pokud bude mít výrobek poměr nižší než 85/15, měj se na pozoru.
Jeden spacák na všechno. Jak jinak taky, že? Hned na začátek je nutné říct, že univerzální spacák budeš těžko hledat. Stejně tak neexistuje kolo skvělé v terénu a zároveň perfektní na silnici. Pokud vybíráš vhodný spacák na bikepacking, dost dobře ti poslouží na jakékoli letní spaní, ale v zimním záhrabu budeš potřebovat zase jiné parametry.
Polož si tři základní otázky:
V jaké teplotě se chci dobře vyspat?
Jak hodně je pro mě důležitá hmotnost a sbalitelnost spacáku?
Potřebuji voděodolný spacák? Budu spát pod širákem, takže mě čeká rosa, sníh a mrholení či dokonce déšť?
Odpověď na 1. otázku: Jak se vyznat v tepelném hodnocení spacáků
Většina výrobců se řídí podle příslušné normy EN 13537/ISO 23537. Samotný test probíhá tak, že se v chladící místnosti vloží do spacáku figurína oblečená do spodního prádla. Celá je napojena na senzory měřící teplotu v jednotlivých partiích těla. Leží na obyčejné pěnové karimatce.
COMFORT = hodnota, při které se „standardní žena“ (mladý věk, fyzická zdatnost a dobrý zdravotní stav) v pozici na zádech cítí komfortně celou noc. Pokud jsi žena nebo muž, který má rád teplo, tato hodnota je pro tebe nejvíce relevantní.
LIMIT = „standardní muž“ ležící ve skrčené poloze se nevzbudí zimou po celých 8 hodin. Pokud jsi muž nebo žena, které nevadí chladnější noc, je pro tebe tato hodnota nejvíce relevantní.
EXTREME = limitní teplota okolí, při které dokáže „standardní žena“ vydržet šest hodin, aniž by riskovala hypotermii nebo smrt. Tento parametr vnímej jako limit pro přežití.
Good Night’s Sleep Guarantee = kromě výše uvedených hodnot se u spacáků Mountain Equipment setkáš i s hodnotou Good Night’s Sleep Guarantee (Garance dobrého spánku), která odpovídá teplotě, při které se vyspíš opravdu komfortně.
Odpověď na 2. otázku: Hmotnost a sbalitelnost spacáku
Pokud hledáš spacák na bikepacking nebo přechody „fast and light“, hmotnost a velikost spacáku jsou důležité. Při dnešních technologiích je možné pořídit spacák do 600 g a pohodlně se v něm vyspat při teplotě -3 °C. Je to díky kvalitnímu peří, ultralehkému vnějšímu materiálu a promyšlenou konstrukcí komor, které dobře izolují a jsou úsporné na hmotnosti látky.
Příkladem mohou být modely od značky Mountain Equipment: FIREFLY (560 g, 25x19x16 cm = objem 7600 cm3), FIRELITE (770 g, 25x21x17 cm = objem 8925 cm3) nebo HELIUM SOLO (415 g, 24x10x8 cm = objem 1920 cm3).
Odpověď na 3. otázku: Svrchní materiál a odolnost vůči okolnímu prostředí
Látka, ze které je spacák vyroben, určuje jeho odolnost vůči vlhkosti, sněhu i rozlitému pití. Má vliv také na odolnost spacáku a výraznou měrou se podílí na celkové hmotnosti. Rozlišujeme membránové (s odolností vůči rose, dešti/sněhu) a nemembránové materiály. Nezapomeňte ani na voděodolný kompresní obal. Ten je nutností.
Při výběru špičkového ultralehkého péřového spacáku je nutné počítat i s vyšší cenou. Je však důležité dát na druhou stranu vah i to, co investicí získáš. U Mountain Equipment je to špičková kvalita s bezproblémovou plnou životností třeba i více než 15 let, komfortní spánek, záruku 10 let a hladký pozáruční servis.
ahoj, viete mi poradit „umely“ ekvivalnet tych paperovch spacakov, co spominate v odpovedi c.2? dakujem