Procházky po horách, zdolávání horských vrcholů nebo jen túry po naučných stezkách – zanedlouho začne to pravé turistické období, během kterého bude svítit sluníčko do zad a ptáci zpívat do kroku. Abyste se však mohli vydat na takový výlet, je důležité mít po ruce kvalitní outdoorové oblečení. Počasí je nevyzpytatelné, během túry se může několikrát změnit. Díky spolehlivé a odolné bundě a kalhotám se bude výkyvům čelit daleko snáze.
Nepřicházejte o své teplo
Outdoorové oblečení je vyrobeno s ohledem na co nejlepší funkčnost. Jednotlivé kousky, které jsou na trhu k dostání, jsou většinou tenčího rázu. Nikdo nechce přijít o své teplo, a to se nejlépe zachová tak, že budete vrstvit vícero tenčích vrstev na sebe. Takzvaný cibulový systém je mezi turisty všeobecně známý a ti, kteří se vydávají na turistické výlety nejen v létě a na jaře, ale prakticky po celý rok, na něj nezapomínají. Pojďme si prozradit pár základních tipů, jak si ideální outdoorové oblečení vybrat.
Funkční prádlo je základ
Vůbec první vrstvou a pomyslným základem je funkční prádlo neboli termoprádlo. Obecně se říká, že by mělo být vaší druhou kůží čili by tričko ani legíny neměly nijak plandat, naopak by se měly plnohodnotně přizpůsobovat vašemu pohybu. Pokud zvolíte kvalitní termoprádlo, budete mít jistotu, že budete po celou dobu výletu takzvaně v suchu. Kvalitní materiály, ze kterých se termoprádlo vyrábí, mají skvělou schopnost odvádět pot.
Je čas na mikinu nebo svetr
Pokud máte vybraný základ, je načase si vybrat další vrstvu, kterou je dámská či pánská mikina s kapucí nebo outdoorové pulovry či svetry. Této vrstvě se také říká izolační, protože zabraňuje úniku tepla. Její další funkcí je odvod potu dále od těla. Opět je důležité, abyste si vybírali takovou mikinu či svetr, který se bude maximálně přizpůsobovat vašemu pohybu. Mezi oblíbené materiály patří například fleece, ale výrobci outdoorového oblečení často sahají i po sofistikovanějších materiálech s prvotřídními funkčními vlastnostmi.
Bundy a kalhoty do nepohody
Třetí – ochrannou vrstvou – jsou bunda a kalhoty. Bez této vrstvy se nevydávejte na plánovanou túru ani výlet – nepromokavá záloha by vždy měla být alespoň v batohu. Slouží totiž jako ochrana před povětrnostními i dalšími vnějšími vlivy. Bunda společně s kalhotami chrání před profouknutím nebo promoknutím.
Při výběru nepromokavé bundy a kalhot se zaměřte na voděodolnost. Tuto vlastnost udává veličina vodní sloupec, který vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Čím vyšší je jeho hodnota (udává se v milimetrech), tím je materiál odolnější. Jak už bylo zmíněno, počasí na horách je vysoce proměnlivé a s kvalitním oblečením se budete moct poprat i s neutuchajícím deštěm.
Každá bunda i kalhoty by měly být vyrobeny z materiálu, jež bude dobře propouštět vzduch, což způsobí, že se nebudeme nijak „pařit”. Čili hledejte model z prodyšného materiálu. Schopnost materiálu odvádět vodu v podobě výparů pryč od těla udává paropropustnost – opět čím vyšší hodnota, tím lepší. Pokud je její hodnota 5000 a vyšší, máte jasného favorita na vítěze.
Nepromokavé kalhoty vybíráme podle stejných principů jako bundy. Ultralehké neboli převlékací nepromokavé kalhoty nejčastěji zůstávají v batohu jako záložní varianta. Naopak ti, kteří milují zdolávat horské vrcholy, dávají přednost horolezeckým alternativám kalhot, které mají další funkční vychytávky.
Foto: Unsplash.com