Jak si vybrat horolezecký úvazek neboli sedák?

Jak si vybrat horolezecký úvazek neboli sedák?

Sedák je pojítko mezi vámi a lanem. Jedná se o životně důležitou spojku. Patří mezi ty méně komplikované věci, co se týče výběru. Přesto se pár rad a typů najde.

1) Konstrukce sedáku

Haul loop (tahací poutko) – Smyčka na zadní části bederního popruhu. Slouží k připojení druhého lana (tahání). Není určena k jištění!

Bederní pás – Využití mnoha materiálů. Jsou polstrované.

Stahovací spona – Ke stažení bederního pásu.

Oko pro výbavu – Nezbytné pro technické lezení (friendy, skoby, presky apod.)

Jistící (slaňovací) oko – Toto je nejpevnější část sedáku. Slouží ke spojení lana a sedáku.

Navazovací oka – Jedná se o dvě smyčky spojené s jistícím okem. Lano by mělo procházet oběma.

Pružný popruh – Spojuje nohavičky s bederním pásem.

Nohavička – Polstrované popruhy pro nohy.

2) Dělení podle činnosti

Alfou a omegou při výběru sedáku je činnost, pro kterou ho budeme používat. Pojďme si tedy o tomto dělení něco říct.

a) Sportovní lezení – Jeho přednostmi jsou nízká váha, jednoduché nasazení a sundání. Využijete ho na umělých stěnách a malých skalách. Proto má jen dvě oka na nošení výbavy. Jsou u něj jen málo nastavitelné nohavičky.

b) Technické lezení – Tyto sedáky jsou relativně lehké a pohodlné. Kvůli potřebě velkého množství materiálu je opatřen čtyřmi a více oky. Bederní pás je tuhý a pevný. Poskytuje tak oporu při delších cestách.

c) Ledy a mixy – Podobný předešlému typu, ale je uzpůsobený pro zimní podmínky. Má čtyři a více ok na nošení výbavy (šrouby a pomůcky do ledu), vypolstrovaný bederní pás.

d) Vysokohorská turistika (dále jen VHT) – Tento sedák má celo sezonní využití. Nohavičky se dají velmi jednoduše vypnout, zapnout a nastavit kvůli omezené manipulaci v rukavicích. Disponuje maximálně čtyřmi oky z důvodu nošení malého množství výbavy. Při VHT jsou úseky, kdy sedák vůbec nepotřebujete, a proto je velmi lehce sbalitelný.

e) Další typy – Jsou už velmi specializované, např. sedáky pro pohyb v kaňonech (nepromokavé), záchranářské sedáky (nejsou pro lezení), sedáky pro lezení velkých stěn tzv. „big wall“, závodní sedáky apod.

3) Dělení podle pohlaví

Důležité z hlediska pohodlnosti je pohlaví lezce. Stejně jako třeba u batohů, oblečení a jiných složek vybavení jsou sedáky rozděleny na dámské a pánské1. Výhody dámských sedáků:

a) Snížení poměru nohou vůči pasu

b) Bederní pás je zvýšený

c) Zmenšený průměr v pase

Jde však spíše o pohodlí a není pravidlem, že žena musí mít dámský úvazek.

4) Jak si sedák vyzkoušet (obléct)

a) Povolte si všechny přezky.

b) Položte si sedák na zem a dejte nohy do nohaviček. Dbejte na to, aby nebyly nohavičky ani jiné popruhy překroucené.

c) Vytáhněte si bederní pás mírně nad kyčelní kosti a bederní popruh dotáhněte. Popruh by po dotažení měl být veden přes sponu ještě jednou směrem zpět.

d) Teď dotáhněte popruhy u nohaviček. Ne najednou, ale každou zvlášť. Stejně jako u bederního pásu veďte přebytečný popruh zpět přes sponu (stahování nohaviček pomocí spony není k dispozici na každém sedáku).

e) Nohavičky by měly mít mezeru cca 5 cm od třísel. Neměly by vás přehnaně stahovat, spíše byste se měli cítit pohodlně.

f) Nakonec zkontrolujte všechny spony a oko jestli nejsou překroucené.

1I děti mají své sedáky, které se kromě rozměrů liší také rozložením těžiště. Děti mají těžiště relativně vysoko (kvůli poměru hlavy a trupu).

Zkušenosti čtenářů

eda

Jak si vybrat správnou velikost? Měřím 168 cm, vážím 80 kg. Děkuji Eda M.

Jan

Pokud jsi začátečník a bude to tvůj první sedák, tak ti doporučuji nakoupit v kamenné prodejně, protože je dobré si sedák vyzkoušet. Je to podobné jako s lezečkami, každý výrobce a model je trochu odlišný a velikosti se můžou lišit.

Myslím, že žádný daný vzorec, který počítá s parametry výška a váha u sedáků neplatí. Mělo by to být pocitové (viz bod č. 4 v článku).

Další kritéria:

– Když si dotáhneš popruhy (stehna, pas), tak by neměly být úplně na max, cca někde v půlce.

– V dobré prodejně, by tě měli nechat na nějakou chvíli zavěsit, aby jsi poznal jestli sedí nebo ne.

– Po dotažení by měl držet v pase a nesjíždět na boky.

Ondra
Jan:

Přesně – na poprvý je důležitý zajít do prodejny, vyzkoušet deset sedáků a ten nejpohodlnější si koupit. Po internetu „od oka“ to dost dobře nejde. Každej má specifický požadavky a postavu, a tak je třeba zkoušet, co je nejlepší. A jak taky říká Honza – zavěs se do něj v prodejně (měli by tam na to mít něco vyhrazenýho) a poseď si v tom, přečti si časopis či popovídej přitom s prodejcem o plánech 🙂 (myslím to vážně – protože při lezení v něm budeš trávit dost času, takže: musí sedět perfektně!)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: