Může se to zdát jako banalita, ale s přibývajícími kilometry ve vašich nohách roste důležitost kvalitního sbalení krosny.
V následujících řádcích vám prozradím, jak si balím krosnu. V některých případech se možná nebudu držet skautských směrnic, ale spíše svých zkušeností. Po tom množství výprav jsem si už vypiloval svůj styl balení, který mi maximálně vyhovuje, ale stále se opírá o několik základních pilířů, které je třeba dodržovat.
Ono ani nejde vždy jednoznačně říct, co vše si s sebou vzít a kam to v batohu umístit. To už si musí podle svých potřeb a zaměření vypilovat každý sám. Třeba můj styl balení „sedne“ někomu z vás nebo si z něj aspoň něco „odnesete“.
Kam to všechno dávám?
Při balení přikládám velkou důležitost tomu, do čeho se vlastně balím. U krosny potřebuji toto rozvržení:
Velkou komoru, do které je přístup i z čela batohu.
Menší komoru na spodu krosny se dvěma jezdci a možnosti přístupu do velké komory.
Dvě kapsy ve víku batohu (jedna ve spod, druhá nahoře).
Dvě boční komory o minimálním objemu 1,5 litrové PET lahve.
Otevřená kapsa na obou bocích krosny (je možné tam zastrčit třeba pití nebo hůlky).
Malá bederní kapsička na zip (pro GPS nebo mobil).
Jak se tedy sbalit?
Nebudu vypisovat seznam o padesáti položkách, které si s sebou beru. To zas někdy jindy :-).
Způsob balení a seznam výbavy se odvíjí od toho, za jakou aktivitou jedete. Jak už jsem v úvodu naznačil, budeme se chystat na mnohakilometrový pochod členitým terénem (nejedná se o lezení).
Balení krosny stojí na nějakých 9-10 předmětech (oblečení, drobnosti atd. beru jako jeden předmět). Jsou to podle mě spacák, stan, lano, oblečení, láhev s pitím, drobnosti, které používáme při pochodu, ostatní drobnosti včetně jídla, karimatka.
Alfou a omegou balení se na dlouhé pochody je umístit těžké věci co nejblíže vašim zádům, respektive lopatkám. U tohoto tipu aktivity nejsou kladeny až tak velké nároky na vyvážení batohu, ale spíše na to, aby se dobře nesl. To zajistí umístění věcí do vrchní poloviny krosny, blízko k zádům.
V praxi je to u mne takto:
Do menší spodní komory dám spacák a zbylé místo vyplním oblečením. Na popruhy, které jsou z vnějšku menší komory, připnu karimatku.
Do spodu velké komory „nahážu“ další část oblečení a jídlo.
Potom začnu umisťovat těžké věci jako lano nebo stan (na hory jezdím s kamarádem Martinem a jeden vždy vezme lano, druhý stan, takže nikdy nebalím obojí – jinak bych musel stan připnout z vnějšku krosny). Dále jsou to ešus naplněný těžkými drobnostmi (karabiny atd.).
Zbylé místo vyplním oblečením a jídlem.
Nakonec balím věci, po kterých často sáhnu „po cestě“. Je to pro mne nějaké jídlo, mapa, GPS, mobil, lžíce, čelovka atd. Všechny tyto věci umisťuji do bočních komor. Když zbude místo, tak ho dotlačím jídlem, které je objemné, ale lehké.
Cepín(y) a mačky připínám na batoh.
Pití umisťuji rovněž z vně krosny, konkrétně do otevřených kapsiček na boku krosny. Láhev tam jednoduše zasunu a při chůzi ji můžu s trochou úsilí vytáhnout, aniž bych sundával celou krosnu.