Není to tak dlouho, co jsem v létě vařil nad benzínovým vařičem, často jedl v pozici „na zádech“ nebo jsem se prostě jen vyválel v horské špíně. Takže na mojí expedičně/městské péřovce vzniklo něco jako podpis „léto 2013“. Jenže já bych ho potřeboval vyzmizíkovat. Jak?
Samozřejmě si péřovku můžete dát stejně jako třeba spacák do čistírny. Jenže já chci jednak ušetřit (cca 250 Kč) a jednak dělám tyhle věci rád sám. Především se praní nebojte. Pokud neuděláte žádnou blbost, bude vaše péřovka fungovat ještě lépe než před vypráním. Pro některé možná bude změna, že při obléknutí neucítí ten charakteristický pach špinavého peří, ale časem si na tu podivnou vůni zvyknou.
Praní
Já osobně peru jak spacák, tak péřovku bez pracích prostředků (můžete použít i něco jako Nikwax na peří apod.). A to v pračce na nejjemnější stupeň. Nezapomeňte předtím vše vyndat z kapes a zapnout zipy. Máchání je povoleno.
Je možné bundu vyprat i bez pračky. Prostě ji jen „hodíte“ do vany s vodou (případně Nikwaxem na peří) a jemně perete/mácháte.
Sušení
Po vytažení z pračky nebo vany z péřovky jemně vymačkejte přebytečnou vodu. Potom ji položte na ručník a následně opět překryjte ručníkem a jemně tlačte, abyste zase nějakou tu vodu dostali pryč.
Teď máte dvě možnosti, buď použít sušičku anebo sušit „přirozeně“
Péřovku při sušení nikdy nevystavujte sálavému teplu nebo slunci. Pokud nemáte sušičku, sušte vždy ve vodorovné poloze, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. Co je na čištění doma asi nejhorší, je průběžné roztřásání peří, aby v bundě nevznikly chuchvalce, které by začaly hnít. Takže abych shrnul variantu bez sušičky: sušte ve vodorovné poloze (cca 3 dny), asi pětkrát denně peří roztřásejte a nenechávejte bundu na topení.
Sušičku nevlastním, takže s tímto druhem sušení nemám zkušenost. Uvádí se, že se má sušit na nízký stupeň cca 15 minut. S přidáním asi tří tenisáků, které se zaslouží o to, aby se peří nezdrclo do chuchvalců.
Pokud výše vypsané kroky dodržíte, tak vám nehrozí poničení bundy nebo zhoršení vlastností. Ale sám se řídím pravidlem, prát jen v akutních případech, jinak řečeno v momentu, kdy si od vás v tramvaji odsedávají lidé.
Pokial nemáte originál prostriedok na perie, môžete použiť aj normálny, ale vždy len tekutý. Nikdy nie prášok.
několik tipů ode mně:
jelikož vlastním i těžkou péřovku kterou je fakt opruz prát nosím ji do čistírny neb mají výkonnou sušičku. chodím do vietnamské kousek od domu a jsou tam i ochotní vyprat v přípravku který jim donesu a dokonce nastříkat imprengnaci.
jinak co se domácího praní týče používal jsem léta gel od nikwaxu ale poslední rok používám gel výrobce netuším ale jmenuje se sport active. běžně dostupnej v supermarketu a je dělaný na sportovní oblečení a aktivní prádlo. peru na 40 s pračkou plnou tenisáků a po vyprání na mokrou bundu/vestu nastříkám impregnaci v rozprašovači (výrobce opět nevím ale prodejce rockpoint) a dám nad topení-pořádně vysoko-věším na garnýž ke stropu kde se drží teplo,cca co dvě hoďky protřepu asi třikrát-pětkrát a když už je na dotyk suchá nechám ji ještě do druhého dně větrat. hlavně neždímat v ruce násilím,trpí jak peří tak i materiál bundy což bývá často jemný polyethylen- udělejte to desetkrát a peří půjde do prdele a šusťák se vám poláme
dvě bundy a vestu co mám peru několikrát za zimu již několik let a nikdy jsem nezaznamenal problém. velmi doporučuji ten krok s impregnací protože proti mokřejšímu sněhu nebo lehkému dešti to výrazně pomůže než se voda dostane k peří.
Já peru péřovky už 15 let pomocí Sport Washe od Atska normálně v pračce. Je to tohle: http://www.drevobarvy.cz/drevobarvy/eshop/10-1-Atsko-impregnace-a-ochrana/0/5/125-1-l-Atsko-Sport-Wash-praci-prostredek-na-34-davek
Potom bundu suším normálně pověšenou na ramínku. Když je zima, tak jí nakonec dám na jeden den vymrznout. Hlavně se nesmí prát v pracím prášku !!!
Já peru péřovky normálně v prášku, v pračce na normální režim, ždímu a pak suším na ramínku a to odjakfurt. Tedy mnoho a mnoho let. Pravda, peru až když fakt musím, tady ne moc často a to matroš nešetřím. Bundy a vesty stále normálně fungujou. Rekordmanka více jak 10 let.
Pral jsem vždy péřovky Sport Washem od Atska, ale to se dá blbě sehnat, tak jsem loni začal prát pomocí Down Wash od Rapide. Nemají jako Atsko jeden přípravek na všechno, ale na peří jinej a na membrány jinej, což je myslím lepší než univerzální. Mimochodem v tom odkazu ob příspěvek ho mají taky a spokojenost. Dřív jsem sušil normálně a natřásal a natřásal, ale teď používám susšičku a dva tenisáky a je to paráda.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy