Není to tak dlouho, co jsem v létě vařil nad benzínovým vařičem, často jedl v pozici „na zádech“ nebo jsem se prostě jen vyválel v horské špíně. Takže na mojí expedičně/městské péřovce vzniklo něco jako podpis „léto 2013“. Jenže já bych ho potřeboval vyzmizíkovat. Jak?
Samozřejmě si péřovku můžete dát stejně jako třeba spacák do čistírny. Jenže já chci jednak ušetřit (cca 250 Kč) a jednak dělám tyhle věci rád sám. Především se praní nebojte. Pokud neuděláte žádnou blbost, bude vaše péřovka fungovat ještě lépe než před vypráním. Pro některé možná bude změna, že při obléknutí neucítí ten charakteristický pach špinavého peří, ale časem si na tu podivnou vůni zvyknou.
Praní
Já osobně peru jak spacák, tak péřovku bez pracích prostředků (můžete použít i něco jako Nikwax na peří apod.). A to v pračce na nejjemnější stupeň. Nezapomeňte předtím vše vyndat z kapes a zapnout zipy. Máchání je povoleno.
Je možné bundu vyprat i bez pračky. Prostě ji jen „hodíte“ do vany s vodou (případně Nikwaxem na peří) a jemně perete/mácháte.
Sušení
Po vytažení z pračky nebo vany z péřovky jemně vymačkejte přebytečnou vodu. Potom ji položte na ručník a následně opět překryjte ručníkem a jemně tlačte, abyste zase nějakou tu vodu dostali pryč.
Teď máte dvě možnosti, buď použít sušičku anebo sušit „přirozeně“
Péřovku při sušení nikdy nevystavujte sálavému teplu nebo slunci. Pokud nemáte sušičku, sušte vždy ve vodorovné poloze, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. Co je na čištění doma asi nejhorší, je průběžné roztřásání peří, aby v bundě nevznikly chuchvalce, které by začaly hnít. Takže abych shrnul variantu bez sušičky: sušte ve vodorovné poloze (cca 3 dny), asi pětkrát denně peří roztřásejte a nenechávejte bundu na topení.
Sušičku nevlastním, takže s tímto druhem sušení nemám zkušenost. Uvádí se, že se má sušit na nízký stupeň cca 15 minut. S přidáním asi tří tenisáků, které se zaslouží o to, aby se peří nezdrclo do chuchvalců.
Pokud výše vypsané kroky dodržíte, tak vám nehrozí poničení bundy nebo zhoršení vlastností. Ale sám se řídím pravidlem, prát jen v akutních případech, jinak řečeno v momentu, kdy si od vás v tramvaji odsedávají lidé.
Pokial nemáte originál prostriedok na perie, môžete použiť aj normálny, ale vždy len tekutý. Nikdy nie prášok.