V následujících řádcích se vám pokusím poradit, jak se postarat o váš druhý domov, kterým je na cestách spacák. Vycházet budu ze svých zkušeností a z rad výrobců. Těch zásad není moc, ale divili byste se, jak jsou důležité.
V prvé řadě musíme rozlišit dva základní druhy spacáku, respektive jejich obsah. Jedním je péřový a druhý je syntetický (dutá vlákna). První zmíněný je trochu náročnější na údržbu (praní). Rozdíl v tom, jak oba typy prát, si ještě povíme. Teď se mrkneme na pár základních úkonů, které je třeba dodržovat, jestliže chceme, aby nám spacák dlouho sloužil a udržel si co nejdéle své izolační vlastnosti.
V terénu
1) Větrání – Ráno je dobré spacák nechat vyvětrat a vysušit, třeba na sluníčku (pokud je to možné). To platí pro oba typy a u peří zvláště, protože má tendenci na sebe vázat vlhkost a pokud to nevíte, tak mokré peří nehřeje. Stačí opravdu jen půl hodinky na ranním sluníčku.
2) Sbalení – Pokud se budeme bavit o balení spacáku do obalu, tak jsou dva způsoby, ale jen jeden správný. Setkal jsem se s lidmi, kteří si spacák balí systematicky do ruličky a potom jej vloží do obalu. Ano, je to úhledné, ale špatné pro spacák. Balení způsobem „narvi to tam“ je sice trochu chaos, ale nezatěžujete (neohýbáte) stejná místa. Toto je zvlášť důležité u spacáků s umělým vláknem, která jsou náchylná na „polámání“, což má za následek zhoršení izolačních vlastností. Samozřejmě to platí i pro peří.
Doma
1) Uskladnění – V žádném případě nesmíte nechávat spacák v obalu i po návratu z túry. Platí zde stejný princip jako u balení. Pokud byste nechali spací pytel dlouho sbalený (stejný tvar), tak by došlo k nadměrnému zatěžování vnitřních struktur. Dvojnásob to platí u kompresních obalů, pokud možno se jejich užívání úplně vyvarujte. Těch pár cm3 navíc přežijete a spacák bude méně namáhaný. Co nemáte dělat, už víte a možná si říkáte: „To mám tomu spacáku zařídit dětský pokoj s postelí?“. Na to bych odpověděl: „Kdyby to šlo, tak proč ne, vždyť si to ten kluk ušatý zaslouží“. Teď si dělám samozřejmě srandu. Nejlepší je spacák pověsit do skříně a nechat ho volně viset. Tím splníte tři základní požadavky na skladování: sucho, temno a prostor.
2) Čištění
a) Lokální čištění (malé nečistoty na povrchu) – Pokud si spacák trochu zamažete od zeminy nebo večeře, tak nemusíte hned spacák cpát do pračky. Stačí, když si vezmete hadřík a vlažnou vodou povrch vyčistíte.
b) Kompletní čištění (praní) – Tady bych se řídil heslem: „Méně je více“. Tím chci říct, abyste spacák prali co nejméně, protože praním riskujete zhoršení izolačních vlastností.
Ze zkušenosti doporučuji vyprat spacák v pračce na teplotu 40 oC bez ždímání (mějte zapnutý zip). Nepoužívejte žádné prací prostředky, protože nikdy nevíte, jestli přípravek neobsahuje nějaké agresivní látky, které by mohly výplň spacáku poškodit (něco jiného jsou prací prostředky, které jsou přímo určeny na praní spacáků). Praní je však jen polovina úspěchu. To nejhorší je sušení. Pokud se budeme bavit o „péřáku“, tak se připravte, že sušení bude trvat zhruba týden (u syntetiky je doba sušení asi poloviční). Oba typy sušte ve vodorovné poloze, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur (rozkládací sušák je k tomu asi nejlepší). Po tu dobu je potřeba peří ve spacáku několikrát za den roztřásat. Spacák nevystavujte slunci nebo sálavému teplu.
Pokud se rozhodnete spacák vyprat v čistírně, ujistěte se, že ho nebudou čistit chemicky (nejsem si jistý, jestli se to tam dělá i „na mokro“).
Ahoj,
Nejsem si úplně jist jestli je to tak jak píšeš u péřových spacáků.. někteří výrobci (ted nevím jestli Warmpeace nebo Sir J.) přímo doporučují péřový spacák občas vyprat (samozřejmě se speciálním přípravkem na peří) kdy by se po jeho vyprání peří vrátil jeho loft ..