Jak se starat o batoh?

Jak se starat o batoh?

Tento článek vychází spíše z mých zkušeností než nějakých vědecky ověřených postupů. Jedná se o pár rad a typů, jak předejít zbytečnému poškození vašeho „horského kufru“. Některé jsou trochu puntičkářské, ale pokud byste danou situaci udělali třeba stokrát za sebou, tak zjistíte, že může batohu opravdu škodit.

Moje desatero

1) Batoh ukládejte na suchá místa (doma i v přírodě). Pokud jste na vícedenním treku a batoh je delší dobu mokrý, může na něj skočit plíseň, které se těžko zbavuje.

2) Ať jste sebe víc unavení, neshazujte batoh z ramen bezmyšlenkovitě na zem. Zbytečně si jej můžete poškodit.

3) Po každém výletu jej pořádně vytřepte. Co když vám v nějakém rohu zůstalo kolečko salámu? Za měsíc by se tam mohl vyvinout nový kamarád jménem Vysočák.

4) I menší díry se snažte co nejrychleji zašít. V této souvislosti si noste sebou šitíčko. Váží to pár gramů. Když vám vznikne nějaká centimetrová dírka a mávnete nad tím rukou, taky se může stát, že až budete procházet lesem, tak se díra zachytí o větev a několikanásobně se zvětší. Další nebezpečí hrozí při přeplnění batohu, kdy je materiál extrémně napnut a dírka se jednoduše rozjede.

5) Dbejte na systém sbalení. Předměty s ostrými hranami dejte doprostřed, dále od stěn mezi jídlo, ponožky atd. Ideální je nemít takové předměty připnuté z vnějšku batohu. Při pádu se může jejich poloha změnit a ostré části se napřímí proti stěně batohu a protrhnou ji. Pokud je to možné, tak si na všechny takové věci kupte obaly.

Dejte si při balení záležet i na rozložení váhy, protože můžete jednu část batohu zatěžovat více než druhou. Je to nezdravé pro záda i švy.

6) Nepřetěžujte ho. Pokud je na batohu uvedeno, že jeho maximální hmotnost je 25 kilo, tak věřte, že je to opravdu tak. Sám toto pravidlo moc nedodržuji, ono to v některých situacích ani nejde. Mám však zkušenost, že popruh prostě nevydržel.

7) Mějte u sebe náhradní přezky, především když jste na vícedenním pochodu mimo civilizaci. Pokud vám ty malé umělohmotné mršky prasknou, tak se zvýší zatížení švů. Asi chápete, že narážím na možnost, kdy se švy utrhnou a potom ponesete dvaceti kilový batoh třeba patnáct kilometrů na jednom rameni. Horší na tom je, že váš výlet kvůli takové blbosti skončil.

8) Zipy taky nejsou nesmrtelné. Škodí jim hlavně přeplňování batohu a nečistoty (nitky, písek, zbytky přivřených sáčků a oblečení). Dávejte si na to pozor!

9) Nebojte se batoh sem tam vyprat či očistit. Hlavně to nedělejte v pračce a za užití pracích prášků a jiných agresivních čisticích prostředků. Úplně si vystačíte s teplou vodou, obyčejným mýdlem za asistence jemného kartáčku.

10) Nesušte jej v sušičce! Stejně jako v pračce tak i v sušičce může dojít k narušení materiálu. Doporučuji ho volně zavěsit a nechat sušení svůj čas.

Pokud vás napadnou další rady, které bych tady mohl doplnit, napište na mail ho***@po****.cz .

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: