Jak se liší průkaz pojištěnce od cestovního pojištění

Jak se liší průkaz pojištěnce od cestovního pojištění

Na cestách po zemích EU platí Čechům průkaz zdravotního pojištění, neznamená to však, že je péče všude bezplatná. Co evropský průkaz zdravotního pojištění kryje a kdy je lepší sjednat cestovní pojištění?

Chystáte se do zahraničí na dovolenou nebo pracovní cestu? To by vás mělo určitě zajímat, co vše vám kryje obyčejná kartička pojištěnce a co naopak poskytuje až doplňkové cestovní pojištění. Vyplatí se si ho zřizovat? A jak se situace liší u jednotlivých zemí?

Evropská kartička zdravotního pojištění nepokryje vše

Průkaz EHIC, který máte na své kartičce zdravotní pojišťovny vám v rámci evropského hospodářského prostoru zajistí nárok na zdravotní péči, který je stejný jako u občanů dané země. To znamená, že pokud v dané zemi platí například nárok na bezplatné ošetření, s touto kartičkou byste ho měli dostat také. V případě, že je v zemi zvykem platit nějaké poplatky za zdravotní péči, vás to rovněž nemine.

O evropskou kartu zdravotního pojištění lze bezplatně zažádat u zdravotní pojišťovny, nově vydávané karty už by však tento evropský průkaz měly obsahovat automaticky.

Průkaz evropského pojištění byste při cestách do zahraničí měli mít neustále u sebe, nejlépe spolu s ostatními osobními doklady. V případě nouze vás samozřejmě ošetří i tak, ale v případě méně vážných zranění může hrozit, že vás bez kartičky k ošetření nepustí a nebo budete muset za ošetření platit.

Důležité je v tomto nezapomenout na to, že děti musí mít vždy vlastní průkaz pojištění a není možné je zapsat na průkaz rodičů.

A kde konkrétně vám evropský průkaz zdravotního pojištění platí?

V těchto zemích: Belgie Bulharsko Dánsko Estonsko Finsko Francie Chorvatsko Irsko Island Itálie Kypr Lichtenštejnsko Litva Lotyšsko Lucembursko Maďarsko Malta Německo Nizozemsko Norsko Polsko Portugalsko Rakousko Rumunsko Řecko Slovensko Slovinsko Španělsko Švédsko Švýcarsko Velká Británie

Kdy se vyplatí cestovní pojištění

Je třeba dodat, že průkaz zdravotního pojištění není běžné cestovního pojištění VZP. Pokryje jen nejnutnější náklady na základní ošetření, ale za všechno navíc si musíte připlatit. Cestovní pojištění byste také měli mít pokud se chystáte do zemí mimo výše zmíněné, na které se evropské zdravotní pojištění nevztahuje.

Jak už jsme uvedli výše, s evropským průkazem pojištění nemáte nárok na bezplatnou léčbu za jakýchkoliv okolností, ale pouze na léčbu za stejných podmínek jako místní občané. Pokud tedy budete mít úraz a sanitka vás dopraví do soukromé nemocnice, následně budete muset veškeré zdravotní výlohy zaplatit.

I z toho důvodu se doporučuje před cestou si cestovní pojištění sjednat. Nemusíte pak následně řešit dodatečné náklady na ošetření. Cestovní pojištění je velmi doporučené zejména v případě, že plánujete provozovat sporty, kde hrozí zvýšené riziko úrazu. To platí například pro snowboard, lyže a další adrenalinovější sporty. Pro tyto aktivity je zároveň možné si sjednat zvláštní cestovní pojištění s vyšším krytím než u klasického cestovního pojištění. To klasické totiž také nekryje úplně vše – například převoz helikoptérou.

Cestovní pojištění oproti kartičce pojištěnce kryje navíc také zavazadla, zpoždění nebo zrušení letu a další situace, které mohou při cestování nastat, ale nesouvisí přímo se zdravím.

Zároveň je potřeba připomenout, že poplatky za základní ošetření v mnoha evropských zemích převyšují náklady na sjednání cestovního pojištění.

Cestovní pojištění už dnes nabízí mnoho bank jako součást balíčku s platební kartou. Ne vždy tomu však je, proto je potřeba si dané podmínky dopředu zjistit. Připojištění se pak dá sjednat u různých pojišťoven, včetně největší zdravotní pojišťovny VZP, v řádu stovek korun za týdenní pobyty.

Srovnání cestovního pojištění si můžete pohodlně udělat na stránkách Kalkulátoru, kde naleznete kalkulačku pojištění.

text Ondřej Hudec

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: