Jak přežít pád do studené vody? + VIDEO

Jak přežít pád do studené vody? + VIDEO

Už se vám asi stalo, že jste si museli v zimě smočit ruce ve vodě. Asi to bylo pěkně nepříjemné, že? Co budete teprve dělat, pokud byste byli nuceni namočit celé tělo?!

Kamarádi o mně někdy říkají, že jsem blázen. A to z toho důvodu, že dobrovolně lezu do ledové vody. Asi nejzajímavější to bylo dva roky na zpět v Jeseníkách, kdy okolní teplota klesla na -20 ° C. Zdaleka nejsem  otužilec. Mé „výlety“ do ledových vod se dají počítat v řádu pár vteřin. Ale jak já říkám, je to hec a zkušenost. A v neposlední řadě sranda, protože mám nachystané suché oblečení a věřte mi, že asi do půl minuty, co vylezete z vody a máte na sobě oblečení, se začínáte potit. Takže když to trochu přeženu, vlastně se zahřívám Smějící se.

Následující řádky se ale zabývají spíše krizovými situacemi než mými „vtípky“.

Co vám hrozí

V zásadě jde o to, že při pádu či nuceném skoku do studené vody začne vaše tělesná teplota rychle klesat, a to až 32x rychleji než na vzduchu. Při pádu do ledové vody je nezanedbatelným faktorem vaše psychika. Dalo by se říct, že v prvních chvílích si můžete nejvíce ublížit sami, protože když vaše tělo obklopí ledová voda, je to pro vás šok, a to takový, že může nastat srdeční zástava.

Další důsledek šoku může být dezorientace. Taková, že si nebudete uvědomovat, jestli jste nad nebo pod vodou a hrozí vdechnutí vody. To má za následek také to, že ledová voda vám doslova vyrazí vzduch z plic. Tento šok trvá až 30 vteřin a zmůžete se jen na bezmocné plácání rukama o vodu.

Proto je dobré si udržet co nejvíce, a teď se prosím nesmějte tomu výrazu Smějící se, chladnou hlavu. Ono se to dobře povídá, ale realita je samozřejmě trochu jiná.

Kromě psychického šoku se může dostavit také ten fyzický a po chvíli „přijde na řadu“ hypotermie (podchlazení). Takový scénář může nastat v mnoha případech:

-proboření ledu

-nucený brod či přeplavání řeky

-převrhnutí plavidla ať už na moři, jezeře či řece.

Těch situací je samozřejmě mnoho, ale řešení málo.

Jak se co nejlépe v krizové situaci zachovat?

Jak už jsem se zmínil, je smrtelně důležité zachovat klid, protože času máte málo a ztratit zbytečně 30 vteřin vás může stát život. Důvodem je také to, že za nedlouho nebudete cítit končetiny, protože veškerá krev je hnána do trupu. A pokud nebudete mít prokrvené končetiny, jen těžko si pomůžete zpět na souš.

1) Dostat se co nejrychleji z vody – Pokud je v dosahu plovoucí kus čehokoliv – vylezte na něj, i kdyby jen polovinou těla. Nejvíce tepla tělo ztrácí skrz hlavu, krk, podpaží, hrudník a třísla.

2) Zbytečně neplavte, jen vám to uškodí – jestli vám plavání nemá šanci zajistit to, že se dostanete z vody, tak to nedělejte. Tělo se vám sice prokrví a zrychlíte cirkulaci krve, ale jelikož vás obklopuje studená voda, tak docílíte jen toho, že krev bude hnána do končetin, ve kterých její teplota klesne rychleji než v trupu těla.

Pokud tedy nemáte velkou pravděpodobnost doplavat do bezpečí, tak zaujměte krizovou pozici (viz obr.)

3) Pokud je vás více, semkněte se – ve skupině udržíte tělesné teplo lépe než jako jednotlivec.

4) Když se dostanete z vody, nebuďte v mokrém – vím, že to zní asi hloupě, ale pokud je možnost, oblečte si suché oblečení anebo se aspoň dostaňte z toho stávajícího. Oblečení je mokré a to znamená, že tělo stále ztrácí teplo 32x rychleji než na vzduchu. Proto se v prvním momentě svlečte a snažte se zahřát – aktivně (běh, kliky apod.) i pasivně (oheň, suché oblečení, teplá místnost, vlažná voda, tělesné teplo jiné osoby).

Jak reaguje vaše tělo na teplotu

Normální tělesná teplota: 36,6 -37 ° C

Nekontrolovatelný třes: pod 36° C

Letargie a malátnost: 34,5 ° C

Bezvědomí: pod 30 ° C

Smrt: cca pod 26 ° C

Teplota vody

Vyčerpání nebo bezvědomí

Předpokládaná doba přežití

21 až 27 ° C

3-12 hodin

3 hodiny – donekonečna

16-21 ° C

2-7 hodin

2-40 hodin

10-16 ° C

1 až 2 hodiny

1-6 hodiny

4-10 ° C

30-60 minut

1-3 hodiny

0-4 ° C

15-30 minut

30-90 minut

<0 ° C

Do 15 minut

Pod 15-45 minut

Údaje jsou orientační. Vše je závislé od pohlaví, fyzické a mentální kondice, váhy a dalších faktorech.

Starý, dobrý Bear!

Nevím, do jaké míry jste příznivci Beara Gryllse. Možná ho doprovází deseti členný štáb, možná jsou situace připravené a možná mu vůbec nejde o život, ale jedno mu odepřít nemůžete. A sice, že se zasadil o to, aby se i lidem, kteří mají ve svém botníku sto párů bot a spaní mimo postel berou jako vrcholné riziko, dostali do podvědomí základy pro přežití v přírodě. A to se mu povedlo, protože dokázal zaujmout.

I když v mých očích už není Batman, ale „jen“ Robin, tak se k jeho videím rád vracím a zrovna tohle podle mě stojí za zkouknutí. Posuďte sami.

S využitím ussartf.org

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: