Jak prát oblečení z merino a jiné vlny?

Jak prát oblečení z merino a jiné vlny?

Praní vlněného oblečení se není potřeba bát! Poradíme, jak vyprat funkční prádlo z merino i jiné vlny, aby neztratilo své vlastnosti nebo se nesrazilo. Stačí dodržet jednoduchý postup.

Vlněné prádlo, u nás často familiárně označované podle oblíbeného druhu vlny „merino“, je díky svým funkčním vlastnostem oblíbeným kouskem v šatníku každého horala. Rychle schne, odolává zápachu, hřeje i mokré… Zkrátka super společník na hory. Aby nám dál dobře sloužilo, je potřeba mu dopřát správnou péči. Jak tedy vlnu prát?

Jak často vlnu prát?

Vlněné oblečení přirozeně odpuzuje špínu a odolává zápachu, proto ho potřeba prát tak často – dá se nosit opakovaně a stačí vyvětrat, než je skutečně nutné ho vyprat.

V pračce nebo v ruce?

Většinu funkčního vlněného oblečení je dnes běžně možné vyprat v pračce. Poznáte to snadno – instrukce pro praní jsou na cedulce uvnitř. Než ji odstřihneš a zahodíš, tak si ji přečti 🙂

  • Vlněné prádlo se doporučuje prát na 30, maximálně na 40 stupňů, ideálně na program vlna či hedvábí (jemné materiály).
  • Před praním oblečení otoč naruby – zabráníš tak vzniku žmolků a plstnatění.
  • Ždímání je (nejen) u vlny dobré snížit na 800, klidně i 600 otáček, aby se vlákna nepolámala.

Některé vlněné kousky, např. ručně pletené svetry, je možné prát pouze v ruce.

Pokud pereš někde na treku či v kempu v provizorních podmínkách v ruce, nech vlněné prádlo chvilku namočené ve vodě, mýdlem odstraň nečistoty a pak ho vymáchej. Při ždímání prádlo nepřekrucuj, jinak hrozí zpřetrhání vláken, jen vymačkej vodu a nech uschnout volně vyvěšené.

V čem prát vlnu?

Běžné prací prostředky obsahují často enzymy, které mohou vlněná vlákna poškodit. Proto je vhodné použít pouze přípravky určené na praní vlny, které neobsahují enzymy, mají neutrální pH a některé obsahují například i lanolin, který o vlněná vlákna pečuje. Na trhu jich je celá řada, seženete je běžně v drogerii. Zásadně ale nepoužívej aviváž, která ničí funkční vlastnosti vlny.

Chceš prát své vlněné oblečení ekologicky? Pak sáhni například po speciálních pracích prostředcích na bázi mýdlových ořechů. Norský výrobce vlněného prádla Devold vyvinul pro praní vlny speciální ekologicky i dermatologicky šetrný přípravek BioWash. Je vyrobený ze 100 % přírodních mýdlových ořechů a obsahuje lanolin, zlepšující vlastnosti a prodlužující životnost vlny, a silice pro svěží vůni odpuzující škůdce (mol šatní).

Sušení

Oblečení z vlny je nejlepší sušit rozložené na sušáku. Vlnu nesuš na přímém slunci ani na topení.

Většinu vlněných výrobků na trhu není možné sušit v sušičce, hrozí, že si svůj vlněný kousek srazíš až o několik velikostí. Ale jsou i výjimky – sušit v sušičce lze například norské vlněné prádlo Devold, jenž je označeno symbolem Total Easy Care.

TIP: Před sušením je dobré pomačkané prádlo vytvarovat do požadovaného tvaru. Vlna drží tvar, ve kterém uschne, a trika pak můžou například působit jako ušitá šikmo.

Sušení trika Devold Tuvegga Sport Air po ledovcové túře pod dohledem Dachsteinu.
Sušení trika Devold Tuvegga Sport Air po ledovcové túře pod dohledem Dachsteinu.

Žehlení

Upřímně, s tím bych se nenamáhala. Vlněné prádlo se přirozeně nemačká a je pružné. A pokud to musí být, nastav žehličku na nízkou teplotu na program vlna/hedvábí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: