I když se blíží horké léto, tak mnoho z vás určitě odcestuje do závratných výšek, ve kterých o sníh a teploty hluboko pod bodem mrazu nebude nouze. Proto by vám mohl být užitečný článek o prevenci a první pomoci při omrzlinách.
Co jsou omrzliny a proč vznikají?
Je to poškození tkáně (nervy, svaly, kůže) v důsledku působení nízkých teplot. Nejčastěji jsou to prsty, uši, tváře a nos, protože tyto části těla nemají dostatečný objem pro zachování si teploty v proměnlivých podmínkách. Jinak řečeno reagují na klimatické změny jako první.
Jak všichni dobře víte, aby člověk utrpěl omrzliny, je potřeba nízkých teplot kolem pěti stupňů a méně (za určitých okolností i při vyšších teplotách viz další faktory). Pravděpodobnost omrzlin však není přímo úměrná okolní teplotě a ovlivňují ji i další faktory:
Vítr – Hraje velkou roli, protože tlačí tzv. pocitovou teplotu dolů (rozhání vrstvu tepla, které si vaše tělo vytvoří).
Vlhkost – Voda odebírá teplo až 24x rychleji, než vzduch. Další už si domyslíte…
Oblečení – Samozřejmě musíme být dobře oblečení, ale dejte si pozor na těsné oděvy, které by mohly omezovat prokrvování.
Alkohol – Rozšiřuje cévy a zhoršuje cévní reakce.
Další záporné vlivy – Kouření, cukrovka, léky (beta-blokátory), nedostatek jídla a tekutin.
Dělení
Omrzliny dělíme na tři stupně:
I. stupeň (lehké omrzliny) – pokožka je zarudlá, později bledá a cítíme v ní bodavou bolest.
II. stupeň – dochází k tvorbě puchýřů a ztráty citlivosti. Lidově řečeno, v tomto momentě se láme chleba, jestli ještě budete hrát na klavír či ne (trvalé následky).
III. stupeň – tkáň mění barvu na modročernou (odumírá) v důsledku zmrznutí neokysličené krve. V následujících dnech celá postižená tkáň tvrdne a je nutná amputace, aby se postižený vyvaroval infekce.
První pomoc
U lehkých omrzlin je to poměrně jednoduché. Musíte se dostat do prostředí, kde je okolní teplota kolem 20 °C. Postižená místa se v tomto prostředí dají „do kupy“ samovolně případně vložením do vlažné vody, která by neměla překročit hranici 40°C. Pokud není voda k dispozici, tak přiložíme postiženou část k vlastní kůži a zahřejeme ji teplem vlastního těla (podpaží). K prokrvení můžete ještě přispět jemným masírováním v okolí omrzlého místa. Zároveň podáváme teplé a sladké tekutiny.
Ve vážnějších případech si sami už moc nepomůžete. Maximálně se vyvarovat škodlivým vlivům (viz vyvarujte se), dodržovat předešlý postup a omrzlé místo si sterilně krýt.
Každopádně je potřeba co nejrychleji vyhledat lékaře.
Vyvarujte se
Tření postiženého místa rukou či sněhem.
Prudkému zahřátí (topení, oheň apod.).
Propichování puchýřů.
Pití alkoholu.
Nošení prstýnků a hodinek apod. – všechny předměty, které by vám mohly omezovat průtok krve, při omrznutí sundejte.
Video jak ošetřit omrzliny (mluví se v něm o teplotě vody 104 stupňů. Není to však myšleno ve stupních Celsia, ale Fahrenheita. To je po převodu 40°C).