Mít správné vybavení tam, kde hrozí lavina, je určitě nezbytné, ale není lepší se nebezpečným situacím úplně vyhnout tím, že rozpoznáme, kdy je terén rizikový?
Jak poznat, že je terén rizikový?
Podle Bruce Tempera, ředitele Národního Parku v Utahu, je správný odhad podmínek mnohem důležitější než vybavení v podobě airbagů, pípáků či lavinových sond. Pokud se v této problematice vyznáte, nebudete tyhle věcičky vůbec potřebovat.
Pracovníci Utah Avalanche Center vytvořili následující video, ve kterém vám radí, jak odhadnout vysoce rizikové podmínky vzhledem ke spuštění laviny. Video je anglicky, ale s názornými ukázkami. Ale chápu, pokud angličtinou někdo nevládne nebo ho jednoduše nebaví koukat na video. Proto je níže vypsáno několik důležitých poznámek, které rovněž zazněly ve videu. Každopádně doporučuji aspoň přeskočit na úseky 2:34 a 3:45, kdy vidíte, jak nestabilní vrstvy sněhu mohou být.
„Ingredience“ nezbytné pro uvolnění laviny
1) Pevné podloží – tvoří ho tvrdá vrstva sněhu nebo ledu, která slouží lavině jako skluzová dráha
2) Slabá vrstva – vrstva nestabilního sněhu s velkým obsahem vzduchu (krystalky), která je náchylná pro zhroucení
3) „The Slab“ – je deska hutného, těžkého sněhu, který se hromadí na nestabilní vrstvě
4) Rychlá změna podmínek – Jakýkoliv faktor zahrnující například sněhovou bouř, silný vítr, déšť, teplé počasí apod. Jinak řečeno spouštěč laviny.
S využitím getoutandtravel.net