Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Astronomicky máme teprve podzim, ani se ale nenadějeme, a přijde zima. Vrcholky hor zahalí sníh, pokryje louky i svahy. Máte malé děti, které už nebaví jen bobovat? Ideální doba na to, abyste je naučili lyžovat.
Kdy začít s výukou lyžování?
Lyžování je zábava, které se sami rádi oddáváte, teď si dost možná kladete otázku, kdy nastane ten správný čas na to, aby jeho kouzlo objevily i vaše ratolesti. Odpověď není jednoznačná, záleží na schopnostech dítěte a na tom, zda je k tomu už zralé. A to jak fyzicky, tak psychicky. Přece jen se bude muset postavit na kopci na dvě prkna, která si na první pohled dělají, co chtějí.
Odborníci doporučují nezačínat s výukou lyžování dřív, než dítě dovrší 3 let věku, za ideální čas, kdy začít s výukou se považuje věk pěti let. Mladší děti ještě nemají natolik vyvinutou kostru, aby zvládla zatížení kolen, kyčlí a kotníků, jejich pohybová koordinace také ještě není tak dokonalá. Důležitý je také zájem o lyžování. V tomto článku se dozvíte, proč.
Je vaše dítko už dostatečně vyspělé na výuku lyžování, má o ni zájem a vy předpokládáte, že nastal ten správný čas? Pak možná stojíte před dalším rozhodnutím. Dát ho do lyžařské školky, nebo se do výuky pustit sami? Zase je to individuální, pokud dítě chodí do kolektivu, nemá s tím problém, určitě můžete školu vyzkoušet.
Bojíte se potomka svěřit někomu cizímu? Pokud lyžování sami ovládáte, proč první krůčky neabsolvujete s dítětem vy? Stejně je ideální nevyrážet hned na kopec nebo rovnou na lyžování v Rakousku, ale přípravu začít na rovince, případně mírném kopečku, kde je pohyb dalších osob minimální. Postupně se propracujete na kopeček, kde je pro děti připravený pojízdný koberec nebo dětská poma.
Vyberte ty pravé lyže
Než se ven vůbec vydáte, je třeba pořídit dítěti první lyžařskou výbavu. Zatímco vy na design tolik nekoukáte, u dětí ho nepodceňujte. Jistě nechcete, aby vám řekly, že na kopec nepůjdou a lyže si nevezmou, protože se jim nelíbí. Motivace je v tomto případě důležitá. Samozřejmě ale nepodceňujte ani délku lyží, která by měla být zhruba o 10-20 cm menší než výška malého lyžaře. Důležitý je i správný výběr lyžařských bot, dejte přednost těm skeletovým, které nejsou moc těsné.
Víte, že pro první pokusy, než zjistíte, zda lyžování bude dítě bavit, není od věci si lyže jen půjčit? Až budete vědět, že ho to baví, není problém vyrazit do obchodu.
S přípravou začněte na suchu
Lyže máte doma, výpravu na kopec naplánovanou. Než tam ale opravdu vyrazíte, nechte dítě obout boty a postavit se na lyže už doma. Pak je nezaskočí, že chůze v lyžařských botách je jiná než v těch klasických, ani to, že lyže na sněhu mohou klouzat. Doma je klidně můžete naučit i vstávat ze země, když mají nazuté lyže. Ze začátku budou na zemi nejspíš trávit hodně času, takže se tato dovednost jistě bude hodit.
Náš tip: Děti se učí napodobováním, proto jim vše názorně předveďte. Sice na sobě doma asi lyže mít nebudete, ale to nevadí, zvládnete to i tak.
Myslete na bezpečnost
Ještě doma dítě seznamte s pravidly pohybu na sjezdovce. Vysvětlete mu, proč na sobě musí mít helmu a brýle, naučte ho, kdy se může rozjet, zastavit nebo předjíždět.
Chyby dítěti nevyčítejte
I v případě výuky lyžování platí, že nejlepší je škola hrou. Zkuste výuku pojmout co nejzábavněji, když dítě udělá něco jinak, než má, nevyčítejte mu to. Zaměřte se na to, aby ho lyžování bavilo a ovládlo základy. Pomoci vám k tomu mohou i nejrůznější pomůcky jako jsou pěnové kužely nebo něco kulatého, co dítěti pomůže zvládat obloučky. Pro naprosté začátky se může hodit i lano, které si oba zapnete kolem pasu a dítě díky němu získá jistotu, že ho podržíte, kdyby náhodou nezvládalo.
Naučte dítě padat
Výuka lyžování nespočívá jen v tom, že dítě naučíte plužit, dělat obloučky nebo oblouk šikmo ke svahu, jednou ze zásadních dovedností je také umění padat. Děti se často bojí spadnout, je to ale jeden ze způsobů, jak předejít mnoha úrazům. Děti by měly nejprve padat dopředu na kolena a při pádu brzdit dopad rukama (to je můžete naučit už doma), později jim ukažte, jak padat do strany bokem do svahu.
Vyberte ten správný svah
Už jsme zmínili, že pro naprosté začátky je lepší rovinka nebo mírný svah, postupně vám to ale přestane stačit. Vyrazit hned na frekventované svahy ale určitě není správné rozhodnutí, o neukázněné lyžaře, kteří se zaměřují jen sami na sebe, a ne na okolí, není nouze. Zkuste najít dětské sjezdovky s malými vleky, postupně můžete nároky zvyšovat.
Víte, že svahy vhodné pro malé začínající lyžaře najdete nejen u nás v ČR, ale i v zahraničí? Rozmanitá nabídka sjezdovek, včetně modrých a opravdu širokých, nabídne například italský Kronplatz. Pokud už váš potomek nějaké ty základy ovládá, je tohle místo jako stvořené pro rozvoj jeho dovedností na lyžích.