Jak na výběr stanu?

Jak na výběr stanu?

Nechte si poradit od odborníků, jak vybrat ten nejlepší stan pro vás. S námi je výběr stanu hračka.

Stan neboli plátěný přístřešek je úžasný vynález. Dovoluje nám přečkat noc či nečas v divočině, a to i v extrémně rozdílných podmínkách. Od pouště po osmitisícové vrcholy.

Co nám přináší spaní ve stanu?

Spaní ve stanu zažívá renesanci. Zvláště to kempové. Pro většinu populace se tak jedná o dobrodružství a zážitek. Proč ne? Stan má též funkci sociální a vytyčuje tak místo, kde někdo bydlí. Normální je tak respektovat soukromí a vstupovat do stanu pouze po dovolení nebo pozvání jeho obyvateli. Pro jinou skupinu lidí se jedná o prostředek, jak si odpočinout na hudebních festivalech, a jsou to tak většinou stany na jedno použití. Na přechodech nebo při cestování je na stanování úžasná ta mobilita a možnost strávit noc na místě podle svého výběru. A při špatném výběru stanu nebo místa pro spaní se vaše výprava může změnit v boj o přežití. Proto obou kritériím věnujte dostatek času.

Jaký jsi typ „stanaře“?

Výběr stanů byste měli korigovat jednoduše podle aktivity, kterou chcete v přírodě nebo v kempu provozovat:

Minimalista: Nízká hmotnost, extrémní skladnost. Většinou se jedná o tarpy (plachty) nebo stany, které pro vztyčení používají trekové hole nebo jsou bez vnitřního stanu (pouze tropika).

Horal a VHT: Tyto stany se vyznačuji bytelnou konstrukcí, vícenásobným křížením odolných prutů a použitím kvalitních materiálů.

Turista: Stan ponesete na zádech. Důležitým kriteriem je hmotnost, skladnost a odolnost vůči rozmarům počasí.

Festivalový návštěvník: Asi nejdůležitějším parametrem je cena. Oblíbené jsou tzv. vyhazovací stany neboli „2 second tents“. Kromě vybalování si však nacvičte i skládání.

Kemper (rekreační typ): V případě, že nejste limitováni prostorem během transportu, můžete si dovolit opravdový luxus. Velkou plochu, oddělené ložnice, obývací prostor a stání ve stanu. Konstrukce může být prutová, ale i nafukovací.

Výběr stanů byste měli korigovat jednoduše podle aktivity, kterou chcete v přírodě nebo v kempu provozovat
Výběr stanů byste měli korigovat jednoduše podle aktivity, kterou chcete v přírodě nebo v kempu provozovat

Základní přehled konstrukce stanů

Áčka

Áčko je klasický tvar stanu. Základ pro piktogram kempu nebo tábořiště. V nabídce jich však naleznete již jen minimum. Vypadají jako sedlová střecha. Nevýhodou je omezený vnitřní prostor (strmá střecha extrémně zmenšuje vnitřní prostor) a nutnost stan vypínat. Na tomto principu naleznete v nabídce také speciální stany, takzvané tarpy, nebo ultralehké stany, které se většinou staví pomocí teleskopických hůlek.

Kopule

Kopule (tvar podobný iglú) se staví za pomoci dvou (nebo více) skládacích prutů. Ty se v horní části stanu kříží, a vytváří tak konstrukci podobající se kopuli. Čím více prutů a křížení, tím je stan stabilnější ve větru. Tato konstrukce je samonosná. Přesto se doporučuje stan kotvit nebo zatížit – zvláště, když ho opouštíte. Stěny kopulovitého stanu většinou nestoupají tak strmě, a tak se prostor s výškou stanu může relativně rychle zmenšovat.

Tunel

Stavba tunelu vyžaduje minimálně jeden prut, který určí jeho poloměr. Standardně se však používají pruty dva nebo tři. Tunelové stany je třeba vždy kotvit. Na druhou stranu však nabízí nejlepší poměr užitného prostou k hmotnosti stanu. Jinak řečeno bývají velmi lehké a prostorné. Mají však menší odolnost v silném větru, zvláště když fouká z boku. Proto se snažte tunel stavět po směru větru.

Vystřelovací stany

Speciální kategorie stanů, které jsou vhodné do kempů a při cestování autem. Výhodou je rychlé postavení, třeba když jste unaveni nebo přijedete na místo pozdě v noci. Nevýhodou je jejich velikost (disk) po sbalení a menší odolnost v extrémních podmínkách. A zpravidla u těchto stanů chybí předsíňka pro uložení věcí nebo pro vaření.

Podrobněji jsme se výhodám a nevýhodám různých parametrů stanů (tvar kopule a tunelu, rozměry, konstrukce apod.) včetně nákresů věnujeme v článku To základní o stanech.

Tunelové stany nabízí nejlepší poměr užitného prostou k hmotnosti stanu. Jinak řečeno bývají velmi lehké a prostorné.
Tunelové stany nabízí nejlepší poměr užitného prostou k hmotnosti stanu. Jinak řečeno bývají velmi lehké a prostorné.

Parametry a materiály stanů

Tropika a podlážky moderních stanů se dnes vyrábí převážně z polyesteru nebo nylonu. Avšak oba materiály nutně potřebují zátěr, který jim dodá potřebné vlastnosti – především voděodpudivost. K tomu slouží polyuretan nebo silikon.

Nylon: Tento materiál je lehčí, pevnější a odolnější proti oděru než polyester. Na druhou stranu rychleji degraduje UV zářením a značně se protahuje při zvlhnutí a změnách teplot. Vzhledem k těmto vlastnostem je používán převážně na podlážky stanů.

Polyester: Je UV stabilnější a vlhkostí či teplem mění délku vláken podstatně méně. Proto se používá hlavně na tropika stanů.

Parametry vodního sloupce u tropik i u podlážek jsou jenom čísla a metodika měření není jednotná. To je také důvod, proč se tyto parametry tak výrazně rozcházejí. Příklady: MSR uvádí u tropika z Ripstop Nylonu 1 200 mm a u podlážky 3 000 mm, PINGUIN u tropika Ripstop Nylon 4 000 mm a u podlážky 10 000 mm, NORDISK u tropika z polyesteru s polyuretanovým (PU) zátěrem 3 000 mm a u podlážky z Polyesteru s PUR zátěrem uvádí 8 000 mm,…Každopádně u renomovaných značek si můžete být jisti, že „nezaplavete“.

Více si o problematice vodního sloupce jako zavádějícího ukazatele nepromokavosti u stanů přečtěte zde.

Ripstop (trhání-zamezující) je technologie rozdílné hustoty tkaní látky. Hlavním účelem je snížení hmotnosti materiálu při současném vylepšení pevnosti v tahu a při natrhnutí tkaniny by se párání nemělo tak snadno a rychle šířit dále.

Další varianty materiálů

Polyester + vnitřní PU + BEZ Ripstopu: nejpoužívanější varianta na tropiko stanů. Nabízí průměrnou životnost, nejnižší cenu a dobrou paropropustnost. Je možné podlepovat švy silikonovou páskou. Nevýhodou je vyšší hmotnost a nasákavost (navýšení hmotnosti).

Nylon + vnitřní PU + BEZ Ripstopu: nejpoužívanější materiál podlážek. Nabízí vysokou pevnost a mechanickou odolnost při vcelku nízké hmotnosti. Je možné podlepování.

Polyester + vnější silikon + vnitřní PU + Ripstop i BEZ-Ripstopu: častá varianta materiálu tropika u dražších stanů. Silikonizace zvyšuje rapidně odolnost proti UV záření a činí materiál nenasákavým (voda se jen sklepe).

Nylon + vnější i vnitřní silikon + Ripstop: nejvyspělejší a nejlehčí kombinace technologií. Nejnižší hmotnost. Pozor: silikonizované materiály nedýchají.

Laminátové pruty vs. duralové: Prvně uvedené jsou těžší, méně vydrží, avšak jsou levnější. Používají se u levných stanů nebo u přístřešků pro občasné používání a tam, kde hmotnost není důležitá. Duralové chtějte u všech turistických nebo expedičních stanů. Každý gram tu hraje roli.

Křížení prutů u kopulovitých stanů zajišťuje odolnost proti větru ze všech stran. Stan Marmot Vapor 2P.
Křížení prutů u kopulovitých stanů zajišťuje odolnost proti větru ze všech stran. Stan Marmot Vapor 2P.

Vybíráme stan

Víte, jaký jste typ „stanaře“ a kam vyrážíte? Máte přehled aktivit, které budete se stanem absolvovat? Máte jasno v počtu osob a vybavení, který musí stan pojmout? Jen tak můžete zvolit nejen ideální konstrukci, ale také materiály a design, který vám bude pro danou aktivitu vyhovovat.

Odpovězte si pro jistotu na těchto pár otázek:

1. Zeptejte se sami sebe, kam a jak často se bude se stanem jezdit.

  • Budeme jezdit 1x do roka na vodu, do kempu, transport jenom autem nebo v lodi – Rekreační stan. Dostatečně vysoký s obytnou částí.
  • Plánuji přechody a výlety. Nošení na zádech. Horské hřebenovky v krajině severského typu – Turistický nebo expediční stan. Odolná konstrukce, předsíňka na věci či na vaření.
  • Zimní pobyty v divočině nebo na horách. Spaní na sněhu – Expediční stan. Odolný a pevný.

2. Počet osob (včetně bagáže)? Pro pohodlné spaní počítejte min. 60 cm na šířku á osoba.

3. Předsíňka a počet vchodů? Tyto parametry vám mohou usnadnit pobyt v něm. Pozor: s větším počtem vchodů a větším úložným prostorem roste hmotnost!

4. Stavění stanu? Zjistěte si, jste-li vůbec schopni stan postavit v jedné osobě.

5. Zjistěte si více informací o výrobci. Přečtěte si reference a případně recenze. Zaručuje výrobce i servis nebo náhradní díly?

Nejlépe se kupuje stan, který si můžete prohlédnout postavený. Zeptejte se prodejce, jestli nabízí i jeho postavení a předvedení.

Zjistěte si, jste-li vůbec schopni stan postavit v jedné osobě.
Zjistěte si, jste-li vůbec schopni stan postavit v jedné osobě.

Na co si dát pozor při výběru stanu

Kvalita zpracování – porovnejte si parametry se stany z vyšší cenové nebo užitné kategorie. Zkuste si stan nechat postavit nebo si ho postavte sami ještě před nákupem. Přečtěte si recenze a podívejte se na video návody na postavení a obsluhu stanu. Zkontrolujte si, že moskytiéra doléhá do krajů a síťovina je dost hustá. Přesvědčte se, že podlážka je dostatečně vysoká tak, aby vám do stanu nevnikala voda. Uváděný počet osob porovnejte s okótovaným půdorysem stanu. Stany do divočiny zpravidla obsahují opravnou sadu a dostatečný počet kvalitních kolíků. Některé stany jsou vybaveny vychytávkami typu: zvýšená odolnost proti hoření, temné ložnice, vylepšená ventilace s možností regulace zevnitř, reflexní šňůry, kapsy na uložení vybavení, nezávislé zavěšení vnitřního stanu apod.

Jak se ke stanu chovat

  • Dávejte si pozor na oheň. Nepřítel všech stanů!
  • Bojujte s vlhkostí – větrejte.
  • V případě, že sbalíte mokrý stan, co nejdříve ho usušte.
  • UV záření degraduje materiál stanu.
  • Před každou náročnější výpravou si stan zkontrolujte – pruty, tropiko, šňůry, neporušenou moskytiéru a zipy.
  • Pod podlážku používejte podložku (tzv. footprint), která prodlužuje její životnost.
  • Nestavte stany do dolíků nebo prohlubní. V případě deště zaplavete.
  • Zamezte posouvání podlážky po zemi kvalitním kolíkováním nebo zatížením. Prodlužujete takto její životnost.

Typy stanů podle aktivit

Rekreační stany a rodinné stany do kempu

Rekreační stany budete používat párkrát do roka v nenáročných podmínkách – kempy, zahrady a louky. U těchto stanů je na prvním místě cena a konstrukce, a pak až hmotnost nebo odolnost. Důležité je pohodlí, dostatečná velikost a přiměřená výška (nejlépe pro stojící postavu). Nosná konstrukce bude pravděpodobně z laminátových tyček (těžší, méně pružné a odolné než dural, ale výrazně levnější). Nebo nafukovací. Běžné jsou veliké obývací prostory a oddělené ložnice. Tento stan není určen k nošení na zádech. Lze k němu pořídit spousty doplňků (stínící plachty, nábytek, koberce, ohrádky, kapsáře apod.)

rekreační stan
Rekreační stan

Turistické a trekové stany

Turistické stany jsou zejména vhodné pro „třísezonní“ použití. Pro náročnější akce se hodí stany expediční. Nejdůležitějšími parametry jsou odolnost a hmotnost. Jedná se převážně o kopule a tunelové stany. Doporučujeme duralové pruty a podlážku z pevného nylonu s PU zátěrem. Tropiko by mělo být lehké, opatřeno nepromokavým zátěrem, případně silikonizací. Hmotnost stanu v přepočtu na osobu se pohybuje okolo 1 kg na osobu. Konfigurovat pak už můžete jenom rozměry, počet vchodů, počet osob a velikost předsíňky.                       

turistický stan
Turistický stan

Expediční stany

U expedičních stanů je nejdůležitější odolnost a jednoduchost použití. Hmotnost až na výjimky je na druhém místě. Určeny jsou do extrémně náročných podmínek včetně těch zimních. Jedná se v drtivé většině o kopule, případně o tunely. Kvalitní materiály včetně prutů jsou samozřejmostí.

expediční stan
Expediční stan

Ultralehké stany

Tzv. ultralight vybavení v poslední době získává na popularitě. Pokud totiž celý svůj „dům“ nesete celé dny na zádech, je znát každý gram. Jako ultralight/ultralehké označují výrobci zpravidla stany, které se svou vahou dostanou pod 2,5 kg pro dva a 2 kg pro jednoho. Pokud ale honíte každý gram, a dokonce si zkracujete držadlo kartáčku na zuby, je to pořád dost těžké. Ty nejlehčí kousky pro jednoho váží kolem jednoho kilogramu, některé tuhle magickou hranici dokonce překonávají. Opravdu ultralehké stany pro dva pak mají kolem 1,5 kg, což už je opravdu stan jako peříčko. Tarpy se dají doplňovat o podlážky či o moskytiéry a můžete si tak hrát s váhou.

Dalšími ultralight variantami spaní v outdooru, jako jsou ultralight stany, žďáráky, hamaky nebo tarpy, jsme se zabývali tady.

Ultralehký stan (Big Agnes Tiger Wall UL2)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: