V dnešní době již asi nikoho nepřekvapí, že jeho bunda byla vyrobena v Číně, stejně jako spousta dalších věcí, které denně používáme. I ty nejznámější světové outdoorové značky přesunuly svojí výrobu do Číny, včetně výroby materiálů.
Málo která firma se ale zabývá svojí zodpovědností za to, co se v Číně děje a v jakých podmínkách jsou jejich produkty vyráběné. Chvályhodné jsou samozřejmě firmy, které i přes vyšší náklady vyrábějí ve své zemi (tak jako i několik českých firem), ale také firmy, které hledají možnosti produkce v jiných zemích, které zatím nejsou tak technologicky rozvinuté.
Jednou z firem, která šla touto cestou je Mountain Gear, která již řadu let šije svoje produkty v Nepálu a v současnosti zjišťuje možnosti částečné výroby v Tibetu a novou řadu produktů z přírodních materiálů vyráběnou afghánskými uprchlíky v Íránu.
Právě výroba vybavení do hor lidmi, kteří v horách po generace žijí je velice zajímavý nápad. Kdo jste byl v Káthmándú, nemohli jste si nevšimnout spousty obchůdků s úsměvnými napodobeninami značkového outdoorového oblečení. Kvalita se pohybuje od nízké po průměrnou, ale tradičně jsou však Nepálci řemeslně celkem nadaný národ, takže se i zde dají najít šikovní specialisté na výrobu různých druhů oblečení.
Zkouška trpělivosti
Je však potřeba mít dobré kontakty a šikovné lidi, a hlavně s nimi dlouhodobě a trpělivě pracovat na dodržování kvality, technologických postupů, atd. Spolupráce s Nepálci totiž není úplně jednoduchá. Svojí náturou jsou někdy podobní malým dětem, které je potřeba stále hlídat. Rádi uplatňují svojí kreativitu i tam, kde člověk nechce, a s oblibou přicházejí ve finální fázi produkce s řadou „úžasných“ vylepšení, které vám představí s tak bezelstným úsměvem na tváři, že se člověk musí trochu přemáhat, aby je to donutil předělat podle svých požadavků.
V Nepálu je také spousta různých svátků, regionálních slavností, náboženských ceremonií, kdy se samozřejmě nepracuje, a vzhledem k labilní politické situaci občas dojde i na stávky, takže kontrola dodržováním termínů je pro našince vynikající kurz zenové trpělivosti. Přesto se lidem od Mountain Gear podle všeho podařilo skloubit to nejlepší z nepálského řemeslného umu se západní představou o kvalitě, inspirovat se jejich zkušenostmi ze života v horách a dovézt do Nepálu dobré materiály a nové technologie.
Další výhodou produkce trekingového oblečení v Nepálu je, že se nové modely dají hned otestovat přímo v Himálajích a případně doladit. Výrobky, které neprojdou kontrolou kvality pro západní trh, ale jsou normálně použitelné, věnuje Mountain Gear horským průvodcům a nosičům.
A jaké jsou plány do budoucna?
Stejně jako v jiných zemích, bohužel i v Nepálu pomalu dochází k jevu, kdy lidé opouštějí své vesničky v horách, kde se živí zemědělstvím a stěhují se s vidinou prestižnější práce do Káthmándú. To ohrožuje trvalé zachování unikátní horské kultury mimo hlavní turistické trasy, nemluvě o sociálních problémech, které vznikají při tak drastické změně prostředí a zchudnutí, ze kterého je pak těžké se vymanit.
Proto chce Mountain Gear časem přemístit alespoň část ruční výroby mimo Káthmándú do vesnice v provincii Gurkha. Držme jim palce, aby měli brzo dostatek prostředků na to tento plán posunout blíže k realitě.
Mountain Gear má teď zrovna nové péřové bundy a vesty originálních designů a barev, checkujte v eshopu. Navíc jako bonus pro čtenáře Pohory a Hedvábné Stezky odečtou 1000 Kč za každou bundu koupenou v eshopu od ceny zájezdu s partnerskou CK Good Places. |