Izotermická fólie: malý-velký pomocník nejen do hor

Izotermická fólie: malý-velký pomocník nejen do hor

Izotermická fólie by neměla chybět v žádné lékárničce. Kromě prevence proti podchlazení- kolik dalších způsobů použití dokážete vyjmenovat?

Když se řekne izotermická fólie, každý z nás si vybaví účinnou prevenci proti podchlazení. Tento šikovný pomocník – nejlépe aspoň dva kusy – nesmí chybět v žádné outdoorové lékárničce. Proto si dnes ukážeme, jak její vlastnosti využít na maximum.

Kosmické technologie

NASA blanket, tak ji označují v anglosaském světě. Izotermická fólie byla původně vytvořena v roce 1964 pro vesmírný program NASA a posloužila také na lunárním modulu Apollo. Jedná se o polyethylenovou fólii potaženou chemicky naneseným hliníkem. Obvykle se vyrábí ve stříbrné a zlaté barvě. Díky svému zpracování dokáže odrážet až 97 % tepla, které by jinak naše tělo ztrácelo sáláním a odpařováním.

Zlatá, nebo stříbrná?

To je velké dilema. V mnoha diskuzích narazíte na rozlišování funkce fólie podle toho, jakou stranou ji otočíte k tělu a jakou ven. Izotermická fólie ale funguje stále stejně, ať už je otočená k tělu jakoukoli částí. Ani jedna barva sama o sobě nehřeje, ani jedna nechladí. 

Barevného efektu se využívá v různých ročních obdobích. Pokud v zimních měsících zabalíte pacienta, který leží na sněhu, do fólie zlatou barvou nahoru, stane se velmi výrazným bodem a je dobře vidět např. ze záchranářského vrtulníku, což může usnadnit jeho nalezení v terénu. Různé barvy můžete v podstatě využít pro signalizaci záchranné skupině

Jak fólie funguje?

Abychom dosáhli optimálního efektu a fólie odrážela maximum možného tepla zpět k pacientovi, je třeba ho do ní pořádně zabalit. Nikde bychom neměli nechat volný vstup pro vítr, pacienta obalíme pevně kolem těla. Fólii je třeba zahrnout i pod nohy, abychom zabránili tzv. komínovému efektu, kdy vzduch proudí podél těla a dochází k tepelným ztrátám. 

Pozor – izotermická fólie neizoluje pacienta od země! Pokud pacienta položíme přímo na fólii, je to stejné, jako bychom ho položili na zem. Abychom předešli podchlazení, je potřeba nejprve přidat izolaci od země – karimatku, deku, spacák, oblečení, větve. Teprve poté jej zabalíme do fólie. 

Pořádně ho zabalte!

Dospělého člověka kvalitně zabalíme do dvou kusů fólie. První fólií obalujeme trup a dolní končetiny. Obvykle skončíme na úrovni hrudníku. Druhou fólii dáváme kolmo (do tvaru písmene T) a zabalíme do ní hlavu, ramena a ruce postiženého. Vždy myslete na volný prostor pro dýchání, fólii nikdy nedáváme přes obličej!

V průběhu balení nemá smysl na pacienta mluvit, neslyší vás. Fólie hodně šustí a pacient vám nerozumí. Než začnete s balením, vždy mu vysvětlete, co se chystáte udělat. Zabalit můžete samozřejmě i sedícího člověka, v tomto případě vám postačí jedna fólie. Opět myslete na izolaci od země. 

Kdy to má smysl?

Předcházet tepelným ztrátám má smysl u všech nemocných a zraněných, kteří se vlivem svého zdravotního stavu mohou podchladit i když vám jako zachráncům zima není. Každý člověk, který sedí nebo leží na zemi a čeká na záchranu, by měl být zabalen. 

Pokud má na sobě mokré oblečení a vy u sebe nemáte adekvátní náhradu, zabalte jej i s mokrým oblečením. Fólii dejte na mokrou vrstvu a na ni přidejte další vrstvy suchých věcí, spacák nebo deku. Pokud můžete pacienta převléknout celého do suchého, udělejte to. Vždy myslete na převlékání v závětří, aby působením větru nedošlo k ještě většímu podchlazení.

Izotermická fólie se dá využít mimojiné k transportu raněného
Fólie se dá využít mimojiné k transportu raněného

Další možnosti využití

Izotermická fólie se krom výše uvedeného, řekněme základního, použití dá využít i mnoha jinými způsoby. Zkuste se zamyslet, kolik možností vás napadne?

  • Pláštěnka: pokud jste zapomněli nepromokavou bundu, fólie vám poslouží jako nepromokavá vrstva.
  • Další vrstva oblečení: fólii můžete nacpat pod bundu, a výrazně tím zvýšit tepelný komfort svého oblečení.
  • Nouzový přístřešek: vypnutím fólie mezi stromy získáte nouzový bivak. Pozor na ostré předměty, kameny a větve! Srolovaná fólie je pevná, ale jakmile dojde ke kontaktu s ostrým předmětem, velmi snadno se trhá. Proto…
  • NIKDY nepoužívejte fólii jako transportní plachtu. Pokud byste zavadili o ostrý předmět, pacient vám propadne na zem a může si způsobit další zranění. 
  • Transport: fólie se nicméně i tak dá k transportu využít. Ideální je použít dvě fólie, které srolujete po delší straně a svážete. Vzniklá oka můžete provázat jako do řetězu. Následně se dají tyto smyčky využít jako základ pro nesení zraněného stejně jako v transportu z lana nebo batohu. 
  • Smyčku z fólie můžete využít také jako sedačku, kterou nesou dva zachránci mezi sebou. 
  • Nouzová nádoba: ve fólii můžete např. přenášet vodu.
  • Nouzové krytí popálenin: pokud dojde k popáleninám v terénu a potřebujete se dostat do civilizace, je nutné popáleninu překrýt, aby se do rány nedostaly nečistoty a následně infekce. Obvaz by se k ráně přilepil a následné odstraňování by bylo velmi bolestivé. Fólie ránu překryje, ale nepřilepí se. Kryjeme až ránu ochlazenou.
  • Zábava na dlouhé zimní večery: zkusili jste někdy fólii po použití znovu složit do původního obalu? Tato činnost vám vydrží poměrně na dlouho. Při opakovaném použití dávejte pozor na poškození ostrými předměty a ohněm. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: