Na inline bruslích k lužickým jezerům, k Berlínu na Flaeming, k Labi do Poděbrad, ale do Alp? Říkáte si, že to bude asi spíše nějaký žert? Kdepak, i alpská údolí mohou nabídnout kvalitní podmínky pro bruslení s nádhernými ohromujícími výhledy.
Třebaže tzv. „černá zrcadla“ jaká jsou v Lužici zde nenajdeme, asfalt cyklostezek v údolí bývá velmi kvalitní a v kombinaci s nádhernými výhledy nabízí jedinečný sportovní zážitek.
Inntalem – údolím na pomezí Německa a Rakouska
Pokud jste někdy směřovali automobilem do Itálie, s největší pravděpodobností jste jeli směremStrom aplikace na Brenner Pass Inntalem – údolím řeky Inn. Relativně mělké údolí obklopené překrásnými alpskými kopci, zelenými loukami při řece Innu se svou typickou horskou namodralou barvou vody, například také se zajímavým patnácti tisícovým městem Kufstein s jedinečnou kompozicí historického města a dominující pevnosti. A pokud jste třeba někdy u vodního toku Inn zastavovali, mohli jste se při něm procházet či projíždět po tzv. Inn-radweg, inntalské cyklostezce.
Inntalská cyklostezka vás provází od švýcarského Malojapassu přes rakouský Innsbruck po německý Pasov v celkové délce 520 kilometrů. Jedná se o trasu převážně vedenou po asfaltovaných cestách, částečně téměř bez převýšení s asfaltem v některých úsecích tak pěkným, že je vhodný i pro inline bruslaře.
Několik vynikajících úseků se nachází zejména mezi Innsbruckem a německou hranicí, např. u malebného města Kufstein vede trasa po výborném asfaltu a prakticky bezproblémově po rovině, mírná klesání či stoupání jsou spíše výjimečná (např. u hráze přehradní nádrže). Moc pěkný úsek je také v blízkosti městečka Jenbach. Kilometry příjemně ubíhají pod nohama a vy se kocháte krásou okolní přírody, zejména alpských štítů a vrcholů, které dosahují i nadmořských výšek přes 2000 metrů nad mořem. Také některá vysokohorská alpská jezera nabízejí kromě krásné kompozice hor a vodní plochyasfaltové stezky po jejich březích.
Praktické informace
Abyste se nemuseli vracet stejnou cestou, i když výhledy jsou v každém směru jiné, o vážnou újmu se tady nejedná, je ideální využít hromadného dopravního prostředku – na většině míst je k dispozici jak autobusové, tak velmi dobré vlakové spojení, jímž se po několika kilometrech
či desítkách kilometrů můžete vrátit zpět a užít si tak, jak se krajina neustále kolem mění bez nutnosti projíždět úseky vícekrát.
Bruslíte, kocháte se a můžete se případně vykoupat, či občerstvit nějakou alpskou specialitou v místních restauracích či stáncích. Pro každého sportovce je ideální po dojezdu dát si dobrou večeři, a ta je v tyrolské kuchyni téměř vždy zaručena. Obecně řečeno Tyrolsko je na turisty výborně připraveno a po bruslení můžete příjemně zrelaxovat v několika akvaparcích nebo v případě dobrého počasí i v různých jezerech s průzračně čistou vodou.
Že Alpy jsou skvělé pro turisty, cyklisty, lyžaře, horolezce… je obecně známé, ale jejich objevení a poznání „s kolečky na nohou“ je něčím ne uplně obvyklým, pro některé třeba až trochu nečekaným a překvapivým. Pro milovníky inline bruslení a přírody může být jedinečným zážitkem a krásným víkendovým odpočinkem.