Německá fenoménka Ines Papert patří ke světové špičce snad ve všech formách horolezectví. A v listopadu to opět dokázala navzdory tomu, že podmínky zrovna nepřály.
Ines se spolu se svým týmem vydala na konci října do Nepálu. Tým byl pouze tříčlenný a kromě Ines se jednalo o lezeckého partnera ze Švýcarska Thomase Senfa a kameramana Hanse Hornbergera (GER). Jejich cílem byla známá dolina „Khumbu Valley“, přesněji řečeno severní stěna hory Tengkangpoche (6487 m), která byla poprvé přelezena v roce 2008 švýcarskou dvojicí Steck/Anthamatten.
Jenže v horách se plány mohou rychle měnit
Jenže jak už to v horách bývá, ne vše jde podle plánu. Linie, kterou chtěla Ines s Thomasem lézt, nebyla dostatečně pokryta ledem a ostatní varianty výstupu byly příliš nebezpečné, především kvůli hrozícímu pádu seráků.
Proto svou pozornost obrátili na nedaleký vrchol Likhu Chuli I (6719 m), který byl před jejich pokusem údajně neslezen. Pro svůj výstup zvolili severní stěnu. Předtím se však ještě krátce aklimatizovali na Pharchamo Peak (6178 m) a k sestupu použili paraglide.
Nejdříve rychlý postup a potom dvoudenní hledání cesty
Pokus o Likhu Chuli I začal 11. listopadu. Ve stěně se setkali s opravdu skvělými podmínkami, když za jediný den vystoupali 1800 výškových metrů. Noc strávili ve stěně o sklonu 70 stupňů na úzké římse (6580 m), těsně pod hlavním hřebenem. Další den dosáhli Pig Pherago Shar (6660 m), což je předvrchol. Nedaleko něj strávili svoji druhou noc na kopci (6620 m). Logická linie po severním hřebenu, která navazovala z předvrcholu (viz fotografie níže) až na hlavní vrchol, byla neuskutečnitelná. Důvodem byla silná vrstva prašanu, která by z výstupu udělala doslova loterii. Proto museli složitě traverzovat přes celou severní stěnu na západní hřeben, což se podle linie výstupu jeví jako pěkně nebezpečný podnik.
V místě, kde se hřeben začal zvedat, postavili třetí tábor (6580 m), jelikož jim vítr neumožňoval postupovat dál. Thomas se rozhodl dále nepokračovat. „Kdybych pokračoval dál, utrpěl bych vážné omrzliny. Byl jsem rád, že se Ines rozhodla jít na vrchol beze mě. Bylo by pro mě obrovským zklamáním, kdyby se o to Ines nepokusila jen kvůli mně“, vysvětlil situaci Thomas.
Ines tedy pokračovala sama na hřebeni o sklonu 70 stupňů. Vrcholu dosáhla kolem 14:00 a stala se tak vůbec prvním člověkem, který se rozhlédl z Likhu Chuli. Němka však později řekla, že se v daný moment z vrcholu příliš neradovala, protože radost neměla s kým sdílet.
Oba horolezci strávili noc v již postaveném stanu a další den sestoupili podél západního hřebene do ABC (4850 m). Po sestupu vykazovali jak Ines, tak Thomas omrzliny 2. stupně. Ines dále dodala: „Nikdy jsem si nemyslela, že omrzliny mohou být tak zákeřné. Přijdou
S využitím planetmountain.com