Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Každá obuv, a o turistické to platí dvojnásobně, patří k nejvíce namáhaným součástem našeho oblečení. Je vystavena nejen namáhání, ale také vlivům povětrnostních podmínek. Aby nám obuv co nejdéle sloužila a plnila své funkce při ochraně nohou, je nutné ji pravidelně ošetřovat kvalitními prostředky pro údržbu …
IMPREGNACE
Základem ošetření obuvi je kvalitní impregnace, a to ještě před prvním nošením. První funkcí impregnace je zabránit pronikání vlhkosti do obuvi. Tím nejen chrání svršek obuvi před poškozením, ale především zajišťuje komfortní použití. Voda nejenže nesvědčí nohám, ale také výrazně zhoršuje tepelnou izolaci bot. Druhou vlastností je ochrana svršku obuvi před pronikáním nečistot do struktury materiálu. Tak se obuv lépe čistí a je zde předpoklad pro dosažení delší životnosti. Impregnace může být v několika formách, které se liší jak chemickým složením, tak způsobem nanášení.
Spreje
Impregnace ve sprejích by se měla používat vždy na vyčištěnou a suchou obuv, aby její účinnost byla co největší. Vodou nasáklý svrchní materiál ztěžuje pronikání impregnace do struktury materiálu. Impregnace ve sprejích jsou většinou vyráběny buď na bázi silikonu (u některých světlých odstínů svrchního materiálu může dojít po použití k nepatrnému ztmavnutí svršku obuvi a tato impregnace také hůře proniká do struktury usní), nebo fluorkarbonu (FC, proniká snadno do celé struktury usně, nepůsobí na její barevnou úpravu a všeobecně je účinnější).
Výhodou sprejových impregnací je, že jsou většinou univerzální, a tedy vhodné i na broušené materiály a textil (neslepují vlas usně, snadno se aplikují, zachovávají původní vzhled usně). Také příliš nebrání odvodu tělesných par z vnitřku obuvi a snadněji vnikají do hloubky usní či jiných materiálů.
Na trhu jsou ale také impregnace, které nejsou ve sprejích. Můžeme je použít i na vlhkou nebo mokrou obuv – jedná se o impregnace, kde jsou impregnační látky vpravovány do materiálu např. při praní nebo formou roztoků. Jejich účinnost je také velmi dobrá, neboť se v lázni dostanou do celé struktury materiálu, ale pro dosažení impregnačního efektu se obuv musí nechat pozvolna vyschnout. Vždy je nutné získat v prodejně co nejvíce informací o použití jednotlivých výrobků nebo si důkladně přečíst návody.
Tuky a vosky
Impregnace ve formě různých přírodních tuků nebo vosků – živočišných i rostlinných – jsou sice vydatnější a zároveň obsahují i látky k výživě usní, ale nejsou vhodné na textil a broušené materiály (nubuk), protože mohou změnit vzhled svršku obuvi (vytvoření lesklého povrchu obuvi, slepují vlas usně) a také více omezují odvod tělesných par. Vhodné jsou především na hladké usně.
Kvalitní impregnace je důležitá také u obuvi vybavené nepromokavým a přitom prodyšným materiálem v podšívce. Samotný svršek boty je bez impregnace poměrně nasákavý a časem by se mohly nečistoty dostat až k samotnému nepropro materiálu a snížit jeho funkčnost – tedy především prodyšnost. Kvalitní impregnace musí proniknout do celé hloubky svrchního materiálu a zároveň nesmí bránit odvodu tělesných par z vnitřku obuvi. Slouží k ochraně svrchního materiálu proti zašpinění, zabraňuje vsakování vody do svršku obuvi, a tím zachovává optimální tepelnou izolaci a chrání vnitřní nepropro materiál před snížením jeho funkce.
Většina kvalitních impregnací působí v materiálech dlouhodobě a obnova záleží především na intenzitě používání obuvi a náročnosti klimatických podmínek, v jakých je používána. Nejznámějším nepropro materiálem používaným u obuvi je bezpochyby Gore-Tex. Při výrobě obuvi s tímto materiálem se nejedná pouze o použitý materiál, ale o celkovou technologii, která musí být otestována a certifikována výrobcem tohoto materiálu, firmou Gore. Totéž platí pro výrobky určené k impregnaci a údržbě, a tak na mnohých impregnacích můžete nalézt atest, že tyto výrobky jsou přímo určeny na obuv s Gore-Texem. Atest tak poukazuje na určitou míru kvality a může sloužit jako jedno z vodítek pro výběr. Samozřejmě i jiné výrobky bez tohoto atestu, který není zdarma, mohou dobře posloužit.
OŠETŘOVÁNÍ OBUVI
Během používání obuvi v náročných klimatických podmínkách časem dochází k vysychání přírodních látek z usně a svršek obuvi ztrácí pružnost a vláčnost a může dojít k jeho popraskání. Proto je velmi důležité tyto látky (tuky a oleje) do usně vrátit dalšími přípravky na ošetřování (existují i samostatné přípravky určené k údržbě usní s názvem kondicionéry). Zde je však nutné rozlišovat, o jaký druh usně se jedná.
Obuv z hladké usně
Před nanesením přípravku je nutné obuv zbavit všech nečistot, k čemuž jsou určeny speciální pěny, gumy či šampony. K ošetření se využívají krémy, vosky a tuky, vyrobené s velkým obsahem přírodních látek. Dále je možné využít i speciální spreje, které obsahují přírodní oleje. Krémy a tuky jsou vydatnější a usně více promastí, ale oproti sprejům nepatrně snižují jejich prodyšnost (odvod tělesných par z vnitřku obuvi). U spreje se musí aplikovat více nástřiků, ale jeho aplikace je velmi jednoduchá, rychlá a pohodlná.
Obuv z broušených usní
Nejvíce turistické obuvi je ale vyrobeno z broušených usní (především nubuku) a často jsou ještě v kombinaci s textilem. K ošetřování tohoto druhu usní jsou vyrobeny speciální spreje na nubuk a textil. Pokud má obuv vlas (je drsná), není příliš vhodné používat krémy nebo tuky, jak jsme si již uvedli u impregnací. K čištění broušených usní je možné využít krepové kartáčky nebo kostky, popř. čisticí pěnu na broušené usně nebo šampon. K čištění mokrou cestou je možné i využít prací prostředky – ale jen ty, které jsou vyráběny k tomuto účelu. Nikdy neperte obuv běžnými pracími prostředky!
Textilní obuv
Textilní obuv je možno čistit jak praním (ale opět jen speciálními výrobky – běžné prací prášky mohou poškodit obuv), tak i speciální pěnou. K impregnaci jsou vhodné buď univerzální sprejové impregnace, nebo speciální na textil – ty jsou účinnější, neboť jejich složení je uzpůsobeno struktuře textilního materiálu. Pro zvýšení účinku se stejně jako u textilních výrobků ještě doporučuje „přejet“ po aplikaci spreje textil teplým fénem.
U všech uvedených druhů obuvi, pokud je navíc vybavena nepropro materiálem, je možno využívat k impregnaci a ošetřování stejné výrobky, tedy takové, které svršek obuvi zároveň impregnují a ošetřují. Spreje, krémy, vosky a tuky by měly být atestovány pro použití s nepropro materiálem.
Čištění obuvi
Vyčištění obuvi před aplikací impregnace nebo ošetřujícího prostředku je velmi důležité – impregnační a ošetřující látky se snáze dostávají do struktury usně a odstraněním nečistot se zlepšuje prodyšnost svrchních materiálů obuvi. Noha v botě dýchá, méně se potí, a tím se zlepšuje komfort a tepelné vlastnosti obuvi.
Všeobecně je možné prohlásit za kvalitní výrobek s atestem, protože je podroben náročným nezávislým zkouškám. Nejznámější je atest firmy Gore, který je určitou zárukou kvality. Kvalitu impregnací může prodejce a případně i zákazník posoudit také tím, že se zajímá o výsledky měření dvou hlavních ukazatelů: Měření vodopropustnosti a nasákavosti hladké a broušené usně bez impregnace a s impregnací (u jednotlivých usní se velmi liší) a měření propustnosti tělesných par usní bez impregnace, s impregnací a s nepropro materiálem (opět u hladkých a broušených usní).
Impregnačních, čisticích a ošetřujících výrobků na obuv je na našem trhu v současnosti mnoho druhů a v různé kvalitě. Je možné zodpovědně říci, že kvalita i funkce je do značné míry úměrná ceně. Rozhodně se nevyplatí na ošetřujících přípravcích šetřit. Také složení a přísady do impregnací, krémů a tuků jsou různé – živočišné tuky nebo stromové oleje, impregnace jsou na bázi silikonu nebo FC apod. Všechny tyto látky jsou účinné – ale vždy záleží na výrobci, v jaké kombinaci a množství jsou ve výrobku zastoupeny.
Naprosto súhlasím s tým,že koži treba dať aj nejaké tuky,aby sa nelámala či nepraskala.Inak je mi úplne jedno,ako bota vyzerá a tak kludne aj na nubuk použijem prostriedok „doporučovaný“ na hladkú kožu.Myslím si ,že bota „dýcha“ predovšetkým vrchom a priestupnosť cez kožu je možno 5%-ná.Tzv.certifikácia ochranných prostriedkov od fi.Goretex je podla mňa niečo podobné,ako zápisné v supermarketoch.Žiadny prostriedok neprestúpi kožou tak,aby ovplyvnil fungovanie membrány a tak certifikát je len reklamným trikom a la -vy nám zaplatíte za test (mimoriadne drahý)a za to my vás budeme doporučovať pre naše boty.Tieto „testy“ samozrejme potom dvíhajú ceny obyčajných prostriedkov skoro na úroveň kozmetických krémov pre ženy. Sám som kludne použil na boty zmes starej pasty na parkety(vosk) a elaskonu (olej).Fungovalo to celkom dobre,ale keby to videli u goráča,asi by ich natiahlo.
Pred cca 6 lety jsem si koupil trekove boty model Tibet, vyrobce LaSportiva. K nim i doporucovany certifikovany pripravek Leather Conditioner, vyrobce Granger’s. Cena cca 150Kc. Pred cca 3 roky jsem se jednou po nakupu dalsiho baleni tohoto pripravku velmi podivil. Pripravek ma naprosto stejny obal, ale vevnitr je neco s vetsim obsahem tekavych latek, kuzi to poradne nepromasti a navic to zanechava na obuvi seschlou drolici se vrstvu. Bota je oproti drivejsku mnohem drive vysusena, musi se z ni kartacovat a omyvat zbytky kremu, bota snaze promokne. Poridil jsem si jiny krem, pomerne obycejnou smes vosku, lanolinu, tuku. Jmenuje se to Leather balsam od firmy Siga, stalo to asi 50Kc. K memu prekvapeni uvnitr se skryva to same, co byvalo drive v drahem kremu od Granger’s. K me naproste spokojenosti ted kremuji boty timto levnejsim pripravkem a mel jsem jiz i moznost nedobrovolneho porovnani zminovanych dvou pripravku. Pri poslednim kremovani bot mi levnejsi pripravek dosel a doma zbyl uz jen drazsi. Nakremoval jsem si tedy druhou botu drazsim pripravkem od Granger’s (pomalu jak v reklame 🙂 Po trech dnech chozeni ve snehu v Beskydech mohu zodpovedne rici, ze vodepropustnost a promasteni obuvy je mnohem lepsi u levnejsiho prostredku od Siga.
Proc se prostredek od Granger’s nahle zhorsil? O tom mohu jen spekulovat. Boty po osetreni s nim mene vydrzi (plus pro vyrobce bot) a aby byly promastene a nevysychaly, je potreba je mazat casteji (plus pro vyrobce kremu).
R
Kde se da koupit Leather balsam od firmy Siga? Mel bych zajem, za 50 KC je to dobra cena. Diky
byla to tázka dvou klinutí a zadání klíčového slova do googlu
🙂
dudikov
No ja bych, to zhoršení vyrobku viděl na „čajnu“, protože „čajnaři“ padělaji uplně vše.
Miro
Dovolím si s tebou trochu nesouhlasit. Říkáš, že bota dýchá prakticky jenom vrchem. Podle tebe by tedy neměl být prakticky žádný rozdíl mezi komfortem gumové, potažmo koženkové boty ve srovnání s koženou. Někdy to zkus a uvidíš, nebo spíš ucítíš ten „nepatrný“ rozdíl.
Klaun
Rozhodně bych se vyvaroval pro všedhny případy přípravkům od NikWax, vůbe to nefunguje je to totální šmejd. Jinak používám G.wax Ganger´s i na nubuk a pohoda, vodu to drží přijatelně. Ono nakonec nic není věčné.
Petr Macháček
Myslím si že není třeba se vyvarovávat a děsit čtenáře. Používám léta Nikwax (i jiné značky) a nemám s ním problémy. Možná jen neumíš správně aplikovat. Nikwax a Granger jsou velké značky a renomované těžko si dovolí nějaký „úlet“. Spíš jde o to dobře vybrat produkt, resp. nechat si poradit od někoho kdo tomu rozumí – což ne vždy musí znamenat od prodavače.
Ivan
S Grangers jsem taky nespokojenej. Například se vosk i po tepelném impregnování v místě ohybu velmi rychle vytlačí na povrch. Zakotvil jsem u Nikwax Aqueouswax, nebo tak nějak a docela spokojenost. Navíc je vosk bez změkčujících účinků. Kůže si tedy zachovává stálou pevnost.
lukas
S přípravkem grangers leather conditioner také nejsem dvakrát spokojený, v ohybech se to vytlačuje a je málo mastný, na zkoušku jsem aplikovalCollonil Nilfett, je to tuk na přírodní bázi asi za 70Kč a půl roku staré hanwag alaska gtx, které jsem velmi často ošetřoval grangers sály nový tuk až to bylo neuvěřitelné. Mám už deset let mariňácké kanady s goretexem a ošetřoval jsem je odjakživa těmi nejlevnějšími mastnými krémy a až na podrážku jsou jak nové….takže budu používat jedině přípravky s tukem
jarous
Já impregnuji včelím voskem rozpuštěným v lněném oleji s trochou lihu – líh kvůli rychlejšímu rozpuštění a vyschnutí ošetřené boty. vyšlo mě to na cca 200 kč a můžu impregnovat boty rotě vojáků do aleluja 🙂 Při extrémnějším použití přidávám do směsi víc vosku. Ale kolik hodin to vydrží brodění sněhem jsem nezkoušel, na procházky ve sněhu se psem a celovíkendové výlety jaro/podzim uplně bez problémů
Petr Hajnej
Jsem lesník, požívám boty typu, Meind Island, Meindl Taiga, Chiruca Scandinavia, Lowa Tibet a nejlepší možná impregnace co jsem zažil (8 let) je od Chiruci. Jsou to jemné přírodní materiály, žádná lepidla a vosky. Je třeba dodržovat pokyny výrobce (čištění vlažnou vodou a houbičkou, dokonalé uschnutí a pak impregnace krémem a stopWatterem. Vřele doporučuju, mám boty na noze 10 h denně ve sněhu, blátě a vodě a perfekt, boty nepromoknou ale musí se pak den a půl sušit. Je s tím práce, ale nohy v suchu je základ.
Marek
Granger´s vyrábí více produktů, je možný že jsi si prvně koupil G-WAX, což je vosk a později zmiňovaný Leather Conditioner, což není to stejné. Já používám G-WAX a můžu říct, že když jdu mokrou trávou, nebo prší, tak za celý den nemám větší problém… Taky vosku moc neubývá, takže si myslím, že mi krém dřív vyschne, než ho upotřebím.
Martin
Zdar.K tý inpregnaci.Nepíše se v článku jestli se hodí na goretexové boty inpregnace na bázi silikonu.Já jsem si svoje boty nastříkal takovouto inpregnací. Boty sice nepromokly ale noha se mi spařila jako v holínkách. Nejsem sám ,kdo má takové zkušenosti.Jak to teda je,máte s tím někdo zkušenost?
Michal
Zdravim lidičky,
mám menší problém,respektive bych potřeboval radu,jak na impregnaci kožených bot s pomocí včelího vosku.
Jedu za týden do Indie a na nové boty jsem si chtěl pořídit nějakou impregnaci a v krámě,kde jsem si je kupoval mi poradili právě včelí vosk,ale zapomněl jsem se optat na postup nanešení a na internetu jsem se zatím k ničemu nedohledal.Předpokládám,že půjde asi o to,nechat vosk ve vodní lázni rozehřát a pak jej nanést na obuv,protože aplikace ztvrdlého vosku na botu „brousivým“ pohybem se vosk z bot dostává celkem rychle dolů a jakoby se drolí.
Můžete mi někdo poradit,kdo s tím máte nějakou zkušenost?
Díky za Vaše názory.Mějte se,Michal
Honza
Závisí co za vosk jsi si pořídil, ale kromě tekutin na vodní bázi (nikwax) je u všech krému klasický postup – botu očisit, nechat vyschnout a pak pěkně postupně na celý kožený svršek nanášet vosk, já to matlám prstem, někdo používá kartáček nebo hadřík, ale prst se mi osvědčil nejvíc. Hned vedle mám normální fén a tím si pomáhám aby se vosk vpil do materiálu a nezůstal jen na povrchu. Pokud jedeš na delší dobu tak dej postupně víc vrstev vosku až kůže nebude další vosk ani při nahřátí fénem sát. Pak stačí přebytečný vosk setřít z povchu a pro lepší vzhled a ostaně i funkci (nedrolí se a nechytají s ena něj nečistoty) svršek ještě prekartáčovat a je hotovo.
Michal
Díky Honzo,
mám klasický včelí vosk z našeho včelína,takže to je v podobě ztuhlé kostky,včelí vosk tedy rozehřát a pak to klasicky napatlat prstem,tak jak píšeš a postup opakovat,takže co den,to jednu vrstvu,respektive asi až uvidím,že je vosk na botě zaschlý,ne?
Ještě jednou dík moc za info;-)
Měj se,Michal
Jan Hotmar
Pokud jde o samotný včelí vosk tak ten se takto jednoduše nanášet nedá, krémy jsou směs více věcí kde je vosk základ, ale jsou tam i další složky které způsobují že se dá vtírat jako krém. Na pevné části – např šité podrážky atd. se rozpustil vosk v benzínu tím s etopolilo, benzín se vypařila zůstal vosk uvnitř švů a kůže, ale ne pohyblivý svešek to není ono. POkud nehceš investovat to nákupu mrkni na náš starší článek tamjsou návody na tojak si doma namíchat mazadlo sám – http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107209-jak-to-bylo-s-impregnaci-bot-…
Ivan Kral
To co je pisane v clanku je vsetko OK, hoci predovsetkym pre „waterproof“ usne (koze) je potrebne dbat na spravne osetrenie aby tato uprava vydrzala co najdlhsie. Dobou pouzivania sa z roznych dovodov znizuje a prakticky ziadne prostriedky to nezlepsia. Nejdem diskutovat o roznom napustani olejmi a pod, pretoze tymto sa znizuje priepustnost pre vodne pary a teda rovno mozte zvazit nakup gumakov. Pretoze som bol zodpovedny za vyvoj a vyrobu waterproff materialov (usni) riesili sme aj osetrovanie. Bolo prekvapenim ze ziadny prostriedok nemal ucinky co by zlepsili vodeodolnost. Samozrejme zvycajne sa znizovala priepustnost pre vodne pary. A napr. NIKAWAX mal porovnatelne vysledky ako vojensky krem. Co urcite zarucene znici waterproof uypravu su povrchovo aktivne latky to j. rozne sampony a cistiace prostriedky, a toto je uz nenapravitelne.
Takisto zivocisne tuky su istou skazou waterproofu.
Maru
Dobrý den,
prosím o váš názor – čím byste ošetřovali pohorky Lowa Albula? Je to nubuk s goretexem. Začíná se mi zdát, že v namáhaných místech kůže začíná povolovat. A ve sportech jsem dostala tolik protichůdných odpovědí, že vážně nevím. Nerada bych si boty zničila, poradíte?
Milos
nemozem zohnat krem na turisticku obuv zalozeny na silikonovej baze.bol to perfektny krem a nie a nie ho nikde dostat.
Kus špeků, ruční práce a suchy hadr .) Zimní pracovní kožený boty 800 Kč, 3x kvalitní bavlněné ponožky 260 Kč a špek 10 Kč 🙂 Chodíme s partou pod širák a na tury celoročně a naposledy mokré boty jsem měl, když jsem je pral v pračce 🙂
miro
Zdravim všechny, pracuji v lesnictvi, nosim boty caterpilar uz cca 12 let a jedinou technikou, ktera se osvedcila, je husta mýdlová voda, nechat uschnout a promazat obyčejnou vaselinou – petroleum jelly.
miro
Zdravim všechny, pracuji v lesnictvi, nosim boty caterpilar uz cca 12 let a jedinou technikou, ktera se osvedcila, je husta mýdlová voda, nechat uschnout a promazat obyčejnou vaselinou – petroleum jelly.
vyčerpávající článek zde. Mažu koko + voskem a jedu.
Jak vybrat pohorky? | SvětOutdooru
[…] Podrobný návod jak pečovat o pohorky s membránou i bez a jaké impregnační prostředky používat jsme popsali v článku Impregnace a ošetřování obuvi […]
Naprosto súhlasím s tým,že koži treba dať aj nejaké tuky,aby sa nelámala či nepraskala.Inak je mi úplne jedno,ako bota vyzerá a tak kludne aj na nubuk použijem prostriedok „doporučovaný“ na hladkú kožu.Myslím si ,že bota „dýcha“ predovšetkým vrchom a priestupnosť cez kožu je možno 5%-ná.Tzv.certifikácia ochranných prostriedkov od fi.Goretex je podla mňa niečo podobné,ako zápisné v supermarketoch.Žiadny prostriedok neprestúpi kožou tak,aby ovplyvnil fungovanie membrány a tak certifikát je len reklamným trikom a la -vy nám zaplatíte za test (mimoriadne drahý)a za to my vás budeme doporučovať pre naše boty.Tieto „testy“ samozrejme potom dvíhajú ceny obyčajných prostriedkov skoro na úroveň kozmetických krémov pre ženy. Sám som kludne použil na boty zmes starej pasty na parkety(vosk) a elaskonu (olej).Fungovalo to celkom dobre,ale keby to videli u goráča,asi by ich natiahlo.
Já používám renapur a boty jak nové.
Prostředek je ale poměrně drahý.
http://www.renapur.webzdarma.cz/
Pred cca 6 lety jsem si koupil trekove boty model Tibet, vyrobce LaSportiva. K nim i doporucovany certifikovany pripravek Leather Conditioner, vyrobce Granger’s. Cena cca 150Kc. Pred cca 3 roky jsem se jednou po nakupu dalsiho baleni tohoto pripravku velmi podivil. Pripravek ma naprosto stejny obal, ale vevnitr je neco s vetsim obsahem tekavych latek, kuzi to poradne nepromasti a navic to zanechava na obuvi seschlou drolici se vrstvu. Bota je oproti drivejsku mnohem drive vysusena, musi se z ni kartacovat a omyvat zbytky kremu, bota snaze promokne. Poridil jsem si jiny krem, pomerne obycejnou smes vosku, lanolinu, tuku. Jmenuje se to Leather balsam od firmy Siga, stalo to asi 50Kc. K memu prekvapeni uvnitr se skryva to same, co byvalo drive v drahem kremu od Granger’s. K me naproste spokojenosti ted kremuji boty timto levnejsim pripravkem a mel jsem jiz i moznost nedobrovolneho porovnani zminovanych dvou pripravku. Pri poslednim kremovani bot mi levnejsi pripravek dosel a doma zbyl uz jen drazsi. Nakremoval jsem si tedy druhou botu drazsim pripravkem od Granger’s (pomalu jak v reklame 🙂 Po trech dnech chozeni ve snehu v Beskydech mohu zodpovedne rici, ze vodepropustnost a promasteni obuvy je mnohem lepsi u levnejsiho prostredku od Siga.
Proc se prostredek od Granger’s nahle zhorsil? O tom mohu jen spekulovat. Boty po osetreni s nim mene vydrzi (plus pro vyrobce bot) a aby byly promastene a nevysychaly, je potreba je mazat casteji (plus pro vyrobce kremu).
Kde se da koupit Leather balsam od firmy Siga? Mel bych zajem, za 50 KC je to dobra cena. Diky
http://www.siga.cz/obuv_04_02.htm
byla to tázka dvou klinutí a zadání klíčového slova do googlu
🙂
No ja bych, to zhoršení vyrobku viděl na „čajnu“, protože „čajnaři“ padělaji uplně vše.
Dovolím si s tebou trochu nesouhlasit. Říkáš, že bota dýchá prakticky jenom vrchem. Podle tebe by tedy neměl být prakticky žádný rozdíl mezi komfortem gumové, potažmo koženkové boty ve srovnání s koženou. Někdy to zkus a uvidíš, nebo spíš ucítíš ten „nepatrný“ rozdíl.
Rozhodně bych se vyvaroval pro všedhny případy přípravkům od NikWax, vůbe to nefunguje je to totální šmejd. Jinak používám G.wax Ganger´s i na nubuk a pohoda, vodu to drží přijatelně. Ono nakonec nic není věčné.
Myslím si že není třeba se vyvarovávat a děsit čtenáře. Používám léta Nikwax (i jiné značky) a nemám s ním problémy. Možná jen neumíš správně aplikovat. Nikwax a Granger jsou velké značky a renomované těžko si dovolí nějaký „úlet“. Spíš jde o to dobře vybrat produkt, resp. nechat si poradit od někoho kdo tomu rozumí – což ne vždy musí znamenat od prodavače.
S Grangers jsem taky nespokojenej. Například se vosk i po tepelném impregnování v místě ohybu velmi rychle vytlačí na povrch. Zakotvil jsem u Nikwax Aqueouswax, nebo tak nějak a docela spokojenost. Navíc je vosk bez změkčujících účinků. Kůže si tedy zachovává stálou pevnost.
S přípravkem grangers leather conditioner také nejsem dvakrát spokojený, v ohybech se to vytlačuje a je málo mastný, na zkoušku jsem aplikovalCollonil Nilfett, je to tuk na přírodní bázi asi za 70Kč a půl roku staré hanwag alaska gtx, které jsem velmi často ošetřoval grangers sály nový tuk až to bylo neuvěřitelné. Mám už deset let mariňácké kanady s goretexem a ošetřoval jsem je odjakživa těmi nejlevnějšími mastnými krémy a až na podrážku jsou jak nové….takže budu používat jedině přípravky s tukem
Já impregnuji včelím voskem rozpuštěným v lněném oleji s trochou lihu – líh kvůli rychlejšímu rozpuštění a vyschnutí ošetřené boty. vyšlo mě to na cca 200 kč a můžu impregnovat boty rotě vojáků do aleluja 🙂 Při extrémnějším použití přidávám do směsi víc vosku. Ale kolik hodin to vydrží brodění sněhem jsem nezkoušel, na procházky ve sněhu se psem a celovíkendové výlety jaro/podzim uplně bez problémů
Jsem lesník, požívám boty typu, Meind Island, Meindl Taiga, Chiruca Scandinavia, Lowa Tibet a nejlepší možná impregnace co jsem zažil (8 let) je od Chiruci. Jsou to jemné přírodní materiály, žádná lepidla a vosky. Je třeba dodržovat pokyny výrobce (čištění vlažnou vodou a houbičkou, dokonalé uschnutí a pak impregnace krémem a stopWatterem. Vřele doporučuju, mám boty na noze 10 h denně ve sněhu, blátě a vodě a perfekt, boty nepromoknou ale musí se pak den a půl sušit. Je s tím práce, ale nohy v suchu je základ.
Granger´s vyrábí více produktů, je možný že jsi si prvně koupil G-WAX, což je vosk a později zmiňovaný Leather Conditioner, což není to stejné. Já používám G-WAX a můžu říct, že když jdu mokrou trávou, nebo prší, tak za celý den nemám větší problém… Taky vosku moc neubývá, takže si myslím, že mi krém dřív vyschne, než ho upotřebím.
Zdar.K tý inpregnaci.Nepíše se v článku jestli se hodí na goretexové boty inpregnace na bázi silikonu.Já jsem si svoje boty nastříkal takovouto inpregnací. Boty sice nepromokly ale noha se mi spařila jako v holínkách. Nejsem sám ,kdo má takové zkušenosti.Jak to teda je,máte s tím někdo zkušenost?
Zdravim lidičky,
mám menší problém,respektive bych potřeboval radu,jak na impregnaci kožených bot s pomocí včelího vosku.
Jedu za týden do Indie a na nové boty jsem si chtěl pořídit nějakou impregnaci a v krámě,kde jsem si je kupoval mi poradili právě včelí vosk,ale zapomněl jsem se optat na postup nanešení a na internetu jsem se zatím k ničemu nedohledal.Předpokládám,že půjde asi o to,nechat vosk ve vodní lázni rozehřát a pak jej nanést na obuv,protože aplikace ztvrdlého vosku na botu „brousivým“ pohybem se vosk z bot dostává celkem rychle dolů a jakoby se drolí.
Můžete mi někdo poradit,kdo s tím máte nějakou zkušenost?
Díky za Vaše názory.Mějte se,Michal
Závisí co za vosk jsi si pořídil, ale kromě tekutin na vodní bázi (nikwax) je u všech krému klasický postup – botu očisit, nechat vyschnout a pak pěkně postupně na celý kožený svršek nanášet vosk, já to matlám prstem, někdo používá kartáček nebo hadřík, ale prst se mi osvědčil nejvíc. Hned vedle mám normální fén a tím si pomáhám aby se vosk vpil do materiálu a nezůstal jen na povrchu. Pokud jedeš na delší dobu tak dej postupně víc vrstev vosku až kůže nebude další vosk ani při nahřátí fénem sát. Pak stačí přebytečný vosk setřít z povchu a pro lepší vzhled a ostaně i funkci (nedrolí se a nechytají s ena něj nečistoty) svršek ještě prekartáčovat a je hotovo.
Díky Honzo,
mám klasický včelí vosk z našeho včelína,takže to je v podobě ztuhlé kostky,včelí vosk tedy rozehřát a pak to klasicky napatlat prstem,tak jak píšeš a postup opakovat,takže co den,to jednu vrstvu,respektive asi až uvidím,že je vosk na botě zaschlý,ne?
Ještě jednou dík moc za info;-)
Měj se,Michal
Pokud jde o samotný včelí vosk tak ten se takto jednoduše nanášet nedá, krémy jsou směs více věcí kde je vosk základ, ale jsou tam i další složky které způsobují že se dá vtírat jako krém. Na pevné části – např šité podrážky atd. se rozpustil vosk v benzínu tím s etopolilo, benzín se vypařila zůstal vosk uvnitř švů a kůže, ale ne pohyblivý svešek to není ono. POkud nehceš investovat to nákupu mrkni na náš starší článek tamjsou návody na tojak si doma namíchat mazadlo sám – http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107209-jak-to-bylo-s-impregnaci-bot-…
To co je pisane v clanku je vsetko OK, hoci predovsetkym pre „waterproof“ usne (koze) je potrebne dbat na spravne osetrenie aby tato uprava vydrzala co najdlhsie. Dobou pouzivania sa z roznych dovodov znizuje a prakticky ziadne prostriedky to nezlepsia. Nejdem diskutovat o roznom napustani olejmi a pod, pretoze tymto sa znizuje priepustnost pre vodne pary a teda rovno mozte zvazit nakup gumakov. Pretoze som bol zodpovedny za vyvoj a vyrobu waterproff materialov (usni) riesili sme aj osetrovanie. Bolo prekvapenim ze ziadny prostriedok nemal ucinky co by zlepsili vodeodolnost. Samozrejme zvycajne sa znizovala priepustnost pre vodne pary. A napr. NIKAWAX mal porovnatelne vysledky ako vojensky krem. Co urcite zarucene znici waterproof uypravu su povrchovo aktivne latky to j. rozne sampony a cistiace prostriedky, a toto je uz nenapravitelne.
Takisto zivocisne tuky su istou skazou waterproofu.
Dobrý den,
prosím o váš názor – čím byste ošetřovali pohorky Lowa Albula? Je to nubuk s goretexem. Začíná se mi zdát, že v namáhaných místech kůže začíná povolovat. A ve sportech jsem dostala tolik protichůdných odpovědí, že vážně nevím. Nerada bych si boty zničila, poradíte?
nemozem zohnat krem na turisticku obuv zalozeny na silikonovej baze.bol to perfektny krem a nie a nie ho nikde dostat.
ani na internetu?
Kus špeků, ruční práce a suchy hadr .) Zimní pracovní kožený boty 800 Kč, 3x kvalitní bavlněné ponožky 260 Kč a špek 10 Kč 🙂 Chodíme s partou pod širák a na tury celoročně a naposledy mokré boty jsem měl, když jsem je pral v pračce 🙂
Zdravim všechny, pracuji v lesnictvi, nosim boty caterpilar uz cca 12 let a jedinou technikou, ktera se osvedcila, je husta mýdlová voda, nechat uschnout a promazat obyčejnou vaselinou – petroleum jelly.
Zdravim všechny, pracuji v lesnictvi, nosim boty caterpilar uz cca 12 let a jedinou technikou, ktera se osvedcila, je husta mýdlová voda, nechat uschnout a promazat obyčejnou vaselinou – petroleum jelly.
vyčerpávající článek zde. Mažu koko + voskem a jedu.
[…] Podrobný návod jak pečovat o pohorky s membránou i bez a jaké impregnační prostředky používat jsme popsali v článku Impregnace a ošetřování obuvi […]
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
AKU Flyrock GTX
Vlétněte do nové sezóny s touto fast hikingovou raketou s nadpozemským komfortem
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky