Hypobarická komora: Špičková příprava na pobyt ve vysokohorském prostředí

Hypobarická komora: Špičková příprava na pobyt ve vysokohorském prostředí

Hypobarická komora, která simuluje nízký tlak vzduchu typický pro vysoké nadmořské výšky, je skvělým pomocníkem pro aklimatizaci do vysokých hor – ať už na expedice za zlézáním vrcholů, nebo trekové výpravy například v Himalájích nebo jihoamerických Andách.

Pobyt ve vysokohorském prostředí nemusí vyjít na 100 % z různých důvodů. Možná jste se s tím setkali i vy. Měli jste přání vylézt třeba na Mont Blanc. Zaplatili jste si několikadenní zájezd a zasáhla vyšší moc – vrtochy počasí vám zkomplikovaly aklimatizaci anebo výstupové dny a na vrchol jste se nedostali. Vaše peníze a čas vyplýtvali téměř nadarmo, třebaže jste o zkušenost bohatší.

Anebo: konečně se vám podařilo zorganizovat expedici na nějakou 5, 6 či více tisícovou horu. Stálo vás to nemalé prostředky, a tak jste naplánovali krátce před expedicí aklimatizaci pro zvýšení šance na dosáhnutí vrcholu několikadenní pobyt vysoko v Alpách. A počasí v Alpách to zrovna ve vašem termínu neumožnilo, jeli jste tam zbytečně a můžete jen doufat, že na expedici budete mít velkou porci štěstí a budou vhodné podmínky nejen na aklimatizaci ale i samotný výstup na vrchol.

Bohužel dnešní doba, kdy jde počasí čím dál častěji do větších extrémů a meteorologové ho, zdá se, předpovídají méně spolehlivě, takovému štěstí příliš nepřeje. Člověk udělá pro splnění svého snu všecko, vše naplánuje do detailů, dlouhodobě pracuje na své kondici… Může ještě udělat něco víc?

Aklimatizace doma

V dnešní době se dá udělat ještě něco. Můžete přijet do hor už aklimatizovaný na velké nadmořské výšky – díky pobytu ve speciální hypobarické místnosti. Počasí nijak neovlivníte, ale svoje šance můžete výrazně zvýšit. Když přijedete do hor už aklimatizovaní, nebudete během vašeho pobytu potřebovat dobré počasí na aklimatizaci ani na čas na regeneraci po ní, ale postačí jen jedno okno dobrého počasí a můžete se rovnou pokusit dosáhnout svého cíle.

Vysoké hory nejsou jen o zdolávání vrcholů

Aklimatizace předem je zajímavá nejen pro horolezce. Cestovní kanceláře dnes nabízejí zajímavé pobyty a dovolené například vysoko v Andách (např. Bolívie apod.) či Himálaji (Indie, Nepál, Tibet…). I tam je podstatné, jestli člověk stráví dovolenou nebo její část zdravotně indisponovaný, s bolestmi hlavy, na tabletkách (více v článku Vysokohorská nemoc, jak ji poznat a řešit) anebo je v pohodě a věnuje se přírodním krásám a zajímavostem namísto sledování vlastního zdravotního stavu.

Jak předchozí aklimatizace může reálně pomoct splnit si své sny, si můžete přečíst v článku o výstupu na Kilimandžáro (Uhuru peak – 5895 m n. m.). Výstup na nejvyšší horu Tanzánie a zároveň celého afrického kontinentu je ukázkovým příkladem, protože jinak technicky nenáročný výstup je často zrádný právě kvůli velkému převýšení bezmála 5000 m, které člověk překoná během několika dní.


Natrénovat řídký vzduch se dá i na Slovensku

Topoľčanská hypokomora je malá místnost ve tvaru krychle 2x2x2 m umístěná pod úroveň terénu. Její umístění napomáhá eliminovat extrémní teploty. Ani v největších vedrech venku teplota v uvnitř nepřesáhne 24-25 °C. Podobně v zimě zatím během jejího provozu nebylo uvnitř teplota nižší než 7 °C. To je důležité, neboť v podmínkách nízkého tlaku vzduchu a něho vyplývajícího nedostatku kyslíku se připravující se člověk potřebuje naučit regenerovat či spíš hledat skryté rezervy. A to ve vedru nebo velkém chladu není právě nejoptimálnější.

V hypokomoře je ale i možnost vykonávat fyzickou aktivitu na jednoduchém stepperu, ale jako vhodnější varianta pro předaklimatizaci do vysokých hor se jeví „odpočívat“ a strávit víc času ve vyšší výšce/nižším tlaku než vykonávat fyzickou zátěž a být v nižší výšce/vyšším tlaku.

Hypobarická komora v Topolčanech.
Hypobarická komora v Topolčanech.

Výhody hypobarické komory

Aklimatizace v hypokomoře má oproti aklimatizačnímu pobytu v horách mnoho výhod – například:

  • Není závislá na výkyvech počasí
  • Když se při ní cítíte dobře, snadno si nasimulujete podmínky o pár set metrů vyšší a budete ještě lépe připravení (polohu a nadmořskou výšku horské chaty nebo vrcholu hory takto změnit nejde)
  • Pokud se naopak přeceníte anebo na vás přijde nečekaný zdravotní problém, do několika minut jste „v nížině“ a není problém ve stejném čase mít dostupnou i odbornou lékařskou pomoc
  • Na rozdíl od hor můžete být nepřetržitě na mobilu, internetu…
  • V případě nepředvídaných komplikací doma či v práci dokážete aklimatizaci přerušit a přesunout se tam, kam potřebujete, mnohem dřív, než když jste ve vysokých horách
  • Do komory zpravidla můžete vzít víc potřebných věcí než do hor (nemusíte je nést na zádech a máte u sebe stále 230 v zásuvku

V hypokomoře je možné otestovat si během cca 2 hodin svou připravenost a odolnost vůči hypoxii. Mimochodem testování odolnosti vůči hypoxii je též vynikající adrenalinová zábava.

Když se zohlední časová náročnost obou druhů aklimatizací, tak hypokomora určitě není nákladnější než aklimatizace ve skutečných horách.

Kdy absolvovat aklimatizační pobyt v hypobarické komoře?

Někteří autoři (např. vynikající kazašský himálájista V. Bukrejev) publikovali, že účinky aklimatizace získané pobytem v řídkém vzduchu přetrvají i po 3 týdnech strávených v nížině. I některé naše testy odolnosti vůči hypoxii naznačují, že by to 3 týdny být mohly, ale zatím jsme to neprověřovali. Zatím se vždy podařilo najít termín, který nebyl dřív než 2 týdny před expedicí, a můžeme potvrdit, že s takovýmto časovým odstupem aklimatizace v hypokomoře perfektně funguje. Samozřejmě, že je po pobytu v hypokomoře potřeba počítat aspoň s krátkou regenerací, protože samotný přesun do hor může, ale také nemusí být pro tento účel vhodný.

Hypobarická komora v Topolčanech
Ideální příprava pro vysokohorské turisty, horolezce, výkonnostní sportovce nebo milovníky adrenalinu. Malá krychlová místnost umístěná kvůli eliminaci extrémních teplot pod úroveň terénu pomáhá tělu připravit se na pobyt ve vysokých nadmořských výškách a optimálně se aklimatizovat. Více o hypobarické komoře se dozvíte na hypobar.skfacebookové stránce hypobarická komora či telefonicky na +421 903 731 421 a +421 905 659 187.

Na závěr ještě přehledné porovnání aklimatizačního pobytu ve Walliských Alpách (výchozí bod: Topolčany) a v hypokomoře v Topolčanech:

Porovnání aklimatizace v hypobarické komoře a ve Walliských Alpách.
Porovnání aklimatizace v hypobarické komoře a ve Walliských Alpách.
Porovnání aklimatizace v hypobarické komoře a ve Walliských Alpách.
Porovnání aklimatizace v hypobarické komoře a ve Walliských Alpách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: