Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Gore-tex, Polartec, Primaloft… Člověku z těch materiálů a jejich funkcí jde hlava kolem. Výrobci outdoorového oblečení však kombinací těchto prvotřídních materiálů dokážou vykouzlit opravdové poklady v podobě špičkových outdoorových bund a kalhot na hory. Jak takové oblečení funguje a k čemu je dobré?
Vybrat bundu a kalhoty na hory může být pěkný oříšek. Při náročném výstupu oceníme výbornou prodyšnost, při větru, dešti či sněžení naopak očekáváme dostatečnou tepelnou izolaci a odolnost proti povětrnostním podmínkám. Vyhovět těmto protichůdným požadavkům se snaží outdooroví výrobci právě hybridními konstrukcemi oblečení. Díky tomu, že poskytují ochranu proti nepřízni počasí zepředu a výbornou regulaci tělesné teploty a prodyšnost zezadu, na ně stále častěji sází jak výrobci, tak zákazníci zejména při skialpinismu, zimní turistice a dalších intenzivních zimních aktivitách, své uplatnění mají ale i při vysokohorské turistice po celý rok.
Přizpůsobeno anatomii těla a pohybu
Hybridní ergonomické konstrukce reflektují anatomii lidského těla a kombinují kvalitní materiály umístěné ve specifických zónách. Jejich přednostmi jsou vynikající termoregulace, ochrana před povětrnostními podmínkami a maximální rozsah pohybu.
2 v 1
Jak už jistě všichni víme, v zimě se oblékáme za použití důmyslného cibulového systému, při kterém se vrství funkční oblečení různých vlastností. Díky kombinaci materiálů a jejich funkcí ve specifických partiích dokážou sofistikované hybridní bundy propojit vlastnosti druhé (izolační) a třetí (svrchní, ochranné) vrstvy do jednoho kusu oblečení.
Důležitou funkcí outdoorového oblečení je rychlý odvod potu pryč od těla, aby nedocházelo k přehřívání a kumulaci vlhkosti a tělo si udržovalo optimální teplotu. Dobrá prodyšnost je klíčovým prvkem u funkčního prádla a termoprádla, ale také u ostatních vrstev oblečení. Právě rychlý transport vlhkosti je velkou výhodou hybridních bund, které mívají nejčastěji záda, boky a rukávy vyrobené ze strečového materiálu s výbornou prodyšností. Nejpotivější zóny, jako je třeba podpaží, mohou mít ještě perforaci nebo síťovanou strukturu.
Ke špičce na trhu patří z hlediska funkčních materiálů Polartec® Alpha®. Tento technický materiál vyniká excelentní prodyšností, extrémně nízkou hmotností, rychlým schnutím a snadnou údržbou. Technologie Polartec® Alpha® umožňuje aktivně regulovat tělesnou teplotu tím, že účinně odvádí tělesné teplo a také případnou vlhkost od těla ven a zároveň zabraňuje proudění studeného vzduchu zvenčí dovnitř. Díky schopnosti aktivní izolace odpadá nutnost vrstvit další oblečení nebo ho během aktivity měnit. Stejnými vlastnostmi se pyšní také špičkový Polartec® Alpha® Direct, který nepotřebuje podšívku, a proto má ještě nižší hmotnost. Vlastnosti těchto materiálů oceníme zejména při outdoorových sportech v extrémních podmínkách chladu a vlhka, jako je zimní turistika, skialpinismus, běžecké lyžování apod.
Ochrana před nepřízní počasí
Exponované partie těla – tedy nejčastěji předek trupu, ramena, paže či přední část stehen jsou obvykle vystaveny povětrnostním podmínkám a bývají proto nejvíc chráněny. Základním požadavkem je ochrana před větrem, který vlivem wind-chill efektu dokáže srazit pocitovou teplotu až o několik stupňů. Zároveň by ale materiál stále měl „dýchat“, tedy účinně odvětrávat a dovádět vlhkost.
Nejčastějším materiálem svrchních vrstev bývá softshell, který může dosahovat různých parametrů prodyšnosti a bývá obvykle větruodolný (v kombinaci s membránou i nepromokavý). K nejsofistikovanějším materiálům na trhu patří v tomto poli hustě tkaná polyamidová tkanina Pertex® Quantum, kterou výrobci s oblibou používají ve svých vyšších kolekcích. Ceněna je zejména pro extrémně nízkou hmotnost, je také nenasákavá a vodoopudivá.
Nepromokavost versus voděodolnost
Odolnost proti vodě většinou zajišťuje tzv. DWR úprava (Durable Water Repellent, tedy trvale vodoodpudivý). Jedná se o svrchní ošetření materiálu, který se stává trvale nesmáčivý, tedy nesákne vodu. Kapičky vody pak po povrchu látky stečou a nevpíjí se. Technologie DWR se aplikuje jak na membránové, tak na nemebránové materiály, sama o sobě však neznamená, že je materiál nepromokavý. Při vytrvalejším dešti totiž nakonec materiál vodu nasákne. Po čase vlivem opotřebení tato vrstva ztrácí své vlastnosti a je potřeba ji obnovit impregnací.
Nepromokavost je na druhou stranu normovaná veličina a udává se hodnotou vodního sloupce, kterému tkanina dokáže odolat. Čím vyšší hodnota, tím vyšší je odolnost. Za nepromokavé můžeme prohlásit cokoliv, co udrží tlak dva metry vodního sloupce, pro outdoorovou praxi však jsou potřeba hodnoty vyšší. Nepromokavosti se u materiálu dosáhne buď zátěrem (levnější, méně prodyšné, kratší životnost) nebo použitím membrány (dražší, delší životnost, lepší prodyšnost). Nepromokavost ale rozhodně není jedinou důležitou veličinou při výběru svrchního oblečení, hledět bychom měli i na hodnoty udávající prodyšnost, abychom si nepřipadali jako ve skleníku.
Volnost pohybu
Propracovaný ergonomický střih je další devízou hybridních konstrukcí oblečení. Spolu se strečovými panely po bocích bund nebo strečovými zadními díly kalhoty umožňují maximální rozsah a volnost pohybu. Některé problematické partie mívají předtvarovaný střih (např. kolena), v rozkroku může lepšímu rozsahu pohybu pomoci vsazený díl. Bunda či kalhoty se nikde nevytahují, nekrčí, neomezují. Při sportu kopírují pohyby těla, čímž se zvyšuje celkový komfort nošení.
Zesílení namáhaných míst
Ramena odíraná ramenními popruhy, vnitřní spodní části nohavic třené o sebe a ohrožené hranami lyží, kolena, zadek… To jsou partie, kterým, se může dostat dodatečného zesílení pro ještě větší mechanickou odolnost a prodloužení životnosti. Oblíbenými materiály jsou pro tyto účely Cordura® nebo Kevlar®, které jsou extrémně odolné vůči oděru i roztržení.
Zateplení
Pro zimomřivější povahy a do extrémních mrazů nesmí ve výbavě chybět ani kvalitní zateplení. Také zateplovací bundy a vesty se dočkaly svých hybridních verzí se strečovými panely po bocích. Přírodním izolantům peří a vlně sekundují kvalitní syntetické izolace, k lídrům na trhu patří např. značka Primaloft. Také tady se vývojáři pouští do zajímavých propojení umělých a přírodních materiálů, jejichž kombinací dokážou v oblečení spojit výhody obou typů.
Ukázkovým příkladem může být prémiová hybridní termoizolace PrimaLoft® Down Blend, která spojuje ty nejlepší vlastnosti syntetických vláken a prachového peří, ošetřeného proti vlhkosti. Výsledkem je nízká hmotnost, skvělá sbalitelnost, výborná izolace i za vlhka a rychlé schnutí.
Dámská bunda kombinuje jedinečnou aktivní izolaci Polartec® Alpha® Direct se strečovými panely, které zajišťují maximální rozsah pohybu. To doplňuje lehká a pružná dvouvrstvá membrána (10 000 mm / 10 000 g/ m2/ 24 h), která chrání exponované části před větrem, deštěm a sněhem.
Izolační materiál Polartec® Alpha® Direct nepotřebuje žádnou podšívku, což přispívá k nižší hmotnosti a prodyšnosti. Strečové panely zajišťují volnost pohybu a před vlhkem a větrem chrání ultralehký odolný materiál Pertex® Quantum.
Northfinder
Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Skialpinistická kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit skialpinistům co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Nabízí široký výběr oblečení na skialpinismus, běžecké lyžování a další zimní outdoorové aktivity.