Z údolí Ostravice do údolí Čeladenky a zpátky vede putování, při kterém takřka nevyjdeme z lesa. Tajemná zákoutí, zajímavé pohledy (či spíše průhledy) na beskydské vrcholy, ale také stoupání a klesání – to všechno nás čeká na trase, která alespoň v první části nepatří k příliš frekventovaným.
Samčanky – Trojačka, rozc. 6 km – Kociánka 8,5 km – Velký potok 16,5 km – Samčanky 18 km
Samčanky jsou místní částí Starých Hamrů, prostírají se nad levým břehem přehradní nádrže Šance. (Stravování: restaurace Staré Hamry, denně 10–22 h.)
Od autobusové zastávky se vydáme po žluté turistické značce, která sleduje silničku údolím potoka Červík* – kolem roztroušených usedlostí stejnojmenné osady k další osadě Klepačka. Otočíme-li se, spatříme občas hezké panorama Lysé hory. Opouštíme pohodlnou komunikaci, přiblížíme se korytu potoka, stoupáme lesem. To je nejméně pohodlný úsek cesty. Za horizontem narazíme na schůdnější pěšinu, která nás přivádí na rozcestí Trojačka v polesí Lhotská. V těchto místech žlutou značku překřižuje značka zelená – dáme se po ní vpravo, vlevo od nás na severních svazích Kladnaté pramení Čeladenka.
Protéká úzkým hlubokým zalesněným údolím**, kterým z větší části prochází silnice (za velkých povodní v létě 1997 dosti poničená). Po 16 km se na okraji Frýdlantu nad Ostravicí vlévá do Ostravice. Přírodní rezervace v Podolánkách je v Beskydech ojedinělou ukázkou podmáčených smrčin na rašelinách – zaujímá část toku Čeladenky od osady Podolánky směrem k pramenné oblasti.
Po pohodlné zpevněné komunikaci mírně klesáme k rozcestí na Kociánce. Zelená značka odtud pokračuje dál údolím ke konečné autobusu v osadě Podolánka, my se dáme vpravo po žluté značce k rekreačnímu areálu.
(Ubytování, stravování: hotel Srdce Beskyd, denně 8–20 h, vinárna 19–02 h, Formanka 10–20 h, tel. 0658/72 011–12, fax 72 013, občerstvení: stánek 9–12.15 a 13–17.30 h.)
Zastavíme se tady na občerstvení a připomeneme si příběh o „strašidelném domě“ v Podolánkách. Na pasece zvané Na jezeře postavila lesní správa ve 30. letech 20. stol. dřevěnou ubytovnu pro dělníky. Ti ale v noci ani oka nezamhouřili. Na chodbě se ozývaly kroky, otevíraly se zabedněné okenice a vůbec bylo slyšet všelijaké zvuky. Ani další noci to nebylo lepší, a tak vystrašení dělníci raději chodili do práce denně několik kilometrů pěšky. Psalo se o tom i v novinách, a tak lesní správa vyslala do „strašidelného domu“ komisi. Ta věci přišla rychle na kloub. Dům byl postaven z nevyschlého dřeva přímo na bahnité a rašelinné půdě – a dřevo pěkně „pracovalo“. Dům byl nakonec přenesen do Horní Čeladné, kde slouží jako skladiště.
Od hotelu se vydáme po žluté turistické značce. teď už sledujeme asfaltovou silničku, která se přehoupne přes hřeben a klesá zpátky k přehradě Šance na Ostravici, krátce se dotkneme Velkého potoka (levý přítok Ostravice) a připomeneme si, že právě tato silnička byla v létě 1997 po povodních jedinou přístupovou cestou k rekreačnímu areálu poté, co komunikace údolím Čeladenky byla uzavřena.
Přicházíme na hlavní silnici a po ní se vracíme do osady Samčanky.
Další doporučené cíle:
Staré Hamry*: – horská obec v údolí Ostravice, název podle hamrů doložených r. 1639. Pod hřbitovem pomník Maryčky Magdónové, symbolické postavy Bezručových Slezských písní, z r. 1930.
(Doporučujeme průvodce po Beskydech ze Zelené edice.)