Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Outdoorová síť HUDYsport slaví kulaté výročí. Letos uplynulo přesně 30 let od chvíle, kdy se v Hřensku otevřely dveře první z kamenných prodejen.
Píše se rok 1990 a pod pískovcovými stěnami Labského údolí panuje čilý pracovní ruch. Parta kamarádů ze skal zrovna tvrdě maká na stavbě. Nářadím se ohání také místní rodák Jindra Hudeček, přáteli přezdívaný Hudy. Byl to ostatně před časem právě on, kdo přišel s myšlenkou otevřít malý krámek s horolezeckým vybavením.
Není se čemu divit, přece jen se už pár let řadí mezi nejlepší lezce na světě. První krůčky přitom podnikl právě tady v Českosaském Švýcarsku. Postupně prostoupil nejtěžší již vytyčené linie, aby následně posunul hranice přelezením nových a odvážných cest. Díky svému umu se stal součástí československého horolezeckého reprezentačního týmu, což mu umožnilo dostat se za uzavřené hranice do západního světa.
Zúčastnil se několika vysokohorských expedic a pravidelně nastupoval do závodů v lezení na obtížnost, včetně podniků Světového poháru nebo legendárního Rock Masters v italském Arcu. Úspěšné působení na soutěžním poli mu umožnilo navázat cenné kontakty s výrobci lezeckého materiálu. Ten se za minulého režimu sháněl jen těžko. Nedostupné vybavení si lidé vyráběli sami, ať už doma na koleně, nebo na zapřenou v práci.
Když přišla revoluce, zela na trhu obrovská díra, kterou se Jindra s pomocí svých přátel rozhodl zaplnit. Správnost tohoto kroku stvrdila léta následující, kdy z malého krámku vyrostla síť 35 specializovaných outdoorových prodejen v České republice a na Slovensku.
Na vlastní kůži
Páteř společnosti HUDYsport dnes tvoří na tři stovky zaměstnanců. Drtivá většina z nich tráví svůj volný čas ve skalách a na horách. Někteří se prohánějí po horských stezkách, jiní slézají pískovcové věže i strmé skalní stěny. Bez ohledu na roční období testují, co jejich vybavení zvládne. Díky tomu jsou s klidným srdcem schopni doporučit opravdu to nejlepší.
Třeba takový Dušan Stuchlík, který se mimo jiné stará o online poradnu, patří mezi vůbec první české horské vůdce s mezinárodní licencí UIAGM. K té momentálně míří také Radek Groh, lezec a skialpinista, který si do svého deníčku v posledních letech připsal třeba výstup bez kyslíku na Nanga Parbat nebo vytyčení nové cesty na Huandoy Norte. Pavel Černý, známý jako Pavouk, má zase za sebou spolu s Ríšou Litochlebem a Pítrsem Laštovičkou desítky těžkých prvovýstupů v Labáku.
HUDY už od svých počátků spolupracuje s předními značkami. Boty a lezečky od ševců z italské La Sportivy, batohy z dílny německého Deuteru, lana švýcarského Mammutu, oblečení francouzského Milletu. Co jméno, to společnost opírající se o historii lemovanou milníky nejen světového horolezectví. To samé platí i pro americký The North Face, švédský Fjällräven, kanadský Arc’teryx, novozélandský Icebreaker a další, které HUDY nabízí.
Firma ale nesází pouze na zahraniční produkci. Proč taky, když ta domácí se s ní může v lecčem směle rovnat? Přesně proto patří do rodiny HUDY také české značky Rock Empire a Direct Alpine. Na jejich vybavení spoléhají nejen zapálení amatéři a zkušení profesionálové, například horští vůdci, ale také špičkoví horolezci, kteří svými výkony posouvají hranice lidských možností.
Tradice především
Navazují přitom na předchozí generace, které jim svými úspěchy prošlapaly mnohdy trnitou cestu. Lidé v HUDY si tradice českého horolezectví jsou moc dobře vědomi. Svět vertikálprostě berou jako nedílnou součást svého bytí. To je také důvodem, proč společnost podporuje celou řadu projektů s ním spojených. Je partnerem Českého horolezeckého svazu, přispívá na přejišťování skalních oblastí i tvorbě nových průvodců, pomáhá šířit etiku pískovcového lezení a spolupracuje s dokumentaristy, kteří se snaží zachytit střípky z bohaté historie.
TIP: podívejte se na YouTube kanále HUDY na medailon Míry Šmída Střípky ze života horolezce z produkce Tomáše Galáska nebo dokumentární film Ufo Life o prvovýstupu Máry Holečka a Zdendy Háka na nepálský Chamlang, který režíroval Honza Šimánek.
Neobrací se ovšem pouze do dob dávno minulých. Podporuje také současníky, ostřílené horské vlky i dravé mladé pušky. Svým dílem přispěla k úspěchům Máry Holečka, Adama Ondry, Ivy Vejmolové či Elišky Adamovské. Ti všichni, stejně jako mnozí další, jsou nebo v nedávné době byli členy HUDY týmu.
Mimochodem, řada nadějí vyrůstá na lezeckých stěnách HUDY v Praze, Brně a Ústí nad Labem. Ty poskytují ideální podmínky pro všechny, kdo si nedokáží svůj život bez lezení představit, pohodáře i cílevědomé bušiče. A nejen pro ně, okusit krásu vertikálního pohybu zde mohou také úplní začátečníci.
Lezení na stěně ale není jediné. HUDY každoročně pořádá celou řadu kurzů, na kterých mohou zájemci proniknout do tajů horského běhání, lezení na písku, pohybu na sněžnicích, skialpinismu a lavinové bezpečnosti. Na každém z nich se s nimi o své zkušenosti dělí odborníci, kteří se dané problematice věnují dlouhodobě. Třeba právě profesionální horští vůdci a záchranáři, s nimiž HUDY úzce spolupracuje už léta.
Na domácí půdě
Centrálu HUDYsport nenajdete v prosklené králíkárně v business centru v Praze. Firma sídlí v Bynovci, malé vesničce v srdci Českého Švýcarska, odkud je to do skal, lesů a kopců doslova co by kamenem dohodil. Proto když přijde „padla“ – a v případě hezkého počasí někdy i o fous dříve – osazenstvo kanceláře sebere bágly s lezeckým materiálem, nasedne na kola nebo obuje běhačky a vyrazí si vyčistit hlavu na skály do Labáku, Tisé nebo Ostrova.
Doma je prostě doma. HUDYsport si jako ryze česká firma svého okolí váží a cítí k němu určitou zodpovědnost. Cení si tvrdé práce lidí, kteří pomáhají druhým, často v náročných podmínkách a bez ohledu na rizika. Úzce spolupracuje se záchrannými i bezpečnostními složkami, tedy Horskou službou, Hasičským záchranným sborem, Policií a Armádou České republiky. Podporuje projekty ochrany životního prostředí i ty obecně společensky prospěšné.
Co bude dál?
Třicet let, to už by mohlo leckoho unavit. Ne však tuhle partu, která ani po třech dekádách neztratila chuť přinášet to nejlepší vybavení lokálních i světových značek, aby si lidé s jejich pomocí mohli plnit své sny. Ostatně, skály a hory taky jen tak nezmizí, stejně jako ti, kdo míří k jejich vrcholům.