Buchlov patří k nejmohutnějším, nejstarším a nejlépe dochovaným hradům na Moravě zároveň k nejvýznamnějším památkám české rané gotiky.
Byl založen pravděpodobně některým z českých králů v první polovině 13. století jako strategicky obranná pevnost na východní hranici českého království. Hrad sice byl až do 16. století majetkem krále, ale byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům, jedním z nich byl i někdejší moravský zemský hejtman Ctibor Tovačovský z Cimburka, který hrad rozšířil a nechal vybudovat reprezentační prostory v severní části paláce.
Počátkem 16. století přechází hrad do soukromého držení a prvními skutečnými majiteli byli od roku 1518 Žerotínové a od roku 1542 Zástřizlové. Jeden z nich, Jan Ždánský ze Zástřizl, pokračoval v přestavbě a rozšiřování hradu. Tehdejší stavební úpravy změnily vzhled objektu prakticky do dnešní podoby. Stavební práce na Buchlově pokračovaly i v 17. století za Jiřího Zikmunda Prakšického, který zveleboval i okolí hradu, kde zakládal vinice a rybníky. Za Petřvaldů byl stavební vývoj hradu prakticky dokončen, ti se ale v první polovině 18. století natrvalo usídlili v nově vystavěném buchlovického zámku.
Posledními majiteli panství se roku 1800 stali Berchtoldové z Uherčic, kteří ho vlastnili do roku 1945. Už od první poloviny 19. století v hradu zřídili veřejně přístupné rodinné muzeum, pro něž nakupovali velké množství předmětů, součástí byly i přírodopisné sbírky Bedřicha Všemíra Berchtolda. Díky tomu bylo sídlo průběžně udržováno a nestalo se zříceninou.
Vůbec posledním majitelem Buchlova byl Alois Berchtold, který zdědil panství v roce 1942 po smrti svého otce. Když bylo buchlovské panství na základě Benešových dekretů zestátněno, Alois Berchtold se odstěhoval do Vídně. Od roku 2001 je Buchlov národní kulturní památkou.
S průvodcem je přístupná i vyhlídková věž (170 schodů), odkud je možné za jasného počasí spatřit Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty a samozřejmě pásmo Chřibů.
Přístup:
Asi nejkratší, ale s převýšením kolem 250 m, je trasa z obce Buchlovice (zámek), vzdálené asi 11 km západně od Uherského Hradiště. Odtud míří k hradu žlutá značka, vzdálenost je asi 4 km. U parkoviště pod hradem prochází ještě červená značka ze Starého Města přes Velehrad a pak dál na Brdo, zelené značení z Osvětiman odtud pokračuje na Bunč. K hradu také směřuje cyklostezka č. 5153.