Holý, větrem vyfoukaný bílý val slovenského pohoří Velká Fatra je místem zaslíbeným pro všechny milovníky zimních sportů. Najdeme zde jak pár pěkných lyžařských středisek, tak dobré možnosti pro běžecké přejezdy či dobrodružný přechod na sněžnicích.
Velká Fatra – Slovensko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Velká Fatra je plošně větší, ale výškově nižší sestrou populární Malé Fatry. Ač se oba horské celky chlubí statutem Národní park, představuje Velká Fatra oproti svému severozápadnímu sousedy skutečný ráj neporušené divoké přírody. Osídlenost pohoří je takřka nulová, v horách samotných slouží v současnosti pouze jediná turistická chata (Pod Borišovom). Toto status quo vnímají především vyznavači drsnějších zimních akcí – skialpinisté, běžkaři a „sněžničáři“ (skutečně neznám vhodnější české pojmenování).
Drsné zimní podmínky
Přejezd Velké Fatry na běžkách není určen každému. Na hřebeni nenajdeme žádnou oficiální běžeckou stopu (s výjimkou 15 kilometrů dlouhých frézovaných tras v blízkosti vojenské zotavovny Smrekovica), profil hřebene je na několika úsecích skutečně nesnadný, rovněž ubytovací možnosti jsou více jak skromné. Jelikož absolvování běžeckého přechodu s kompletní bivakovací výzbrojí je určen spíše drsnějším jedincům (zážitek to ovšem je, ale o „běžkování“ to moc není), nezbývá než naplánovat přejezd od chaty k chatě. Při troše dobré vůle to skutečně jde. Za startovní bod zvolíme lyžařské středisko Malinne Brdo, kde se navíc až takřka pod hřeben dostaneme lanovkou. Odtud vyrazíme po většinou slušné stopě k vojenskému středisku Smrekovica, kde si však musíme dopředu zajistit nocleh (hotel, nová turistická ubytovna).
Další den pokračujeme snad nejkrásnějším úsekem přes skalnatou tvrz Rakytov (přestože stopy lyží většinou vedou traversem v západním úpatí vrcholu, jedná se o v zimě zakázanou cestu – nebezpečí lavin). Vrchol Rakytova (1567 m) je většinou sfoukán až na podklad a tak musíme chtě-nechtě lyže hodit na záda, ale pro ten fantastický rozhled se výstup jistě vyplatí). Trasa pak pokračuje pod skalními barierami masívu Čierný kameň k jediné chatě v pohoří – Pod Borišovom (rezervace nutná, omezená kapacita).
Třetí den nás čeká vyvrcholení celého přejezdu – nejprve výstup na rozložitou Ploskou (netraverzovat, mnoho smrtelných nehod – laviny) a přes nejvyšší bod pohoří – 1592 m vysoký Ostredok dojedeme k horskému hotelu Kraľova studňa. Sjezdy z hřebene do všech směrů jsou náročné, dlouhé, nicméně možné.
Sněžnicové dobrodružství s bivakem
Velká Fatra svou rozlehlostí, množstvím sněhu a nedotčeností je však především výzvou pro vyznavače hluboké stopy – sněžnic. Skutečné horské dobrodružství v duchu zálesáckých knih nevolá po hotelích a ubytovnách. Spíše naopak. Pohoří patří svou hustotou salaší a seníků do slovenské „top ten“ a tak naplánovat nocleh na některé z mnoha horskou bud není problémem. Hlavním magnetem je samozřejmě hlavní hřeben. Cesta je totožná s běžeckých přejezdem. Nouzové noclehy najdeme takřka všude, nejvíce pak v blízkosti nejvyšších partií pohoří. Jelikož pohyb na sněžnicích bude pomalejší než na lyžích, vyčleňme si na přechod alespoň čtyři dny.
Ovšem lákavý je nejen celkový přechod pohoří. Krásných a přitom nikterak enormně navštěvovaných míst najdeme v horách celou řadu. Především na západ od hlavního hřebene najdeme několik skutečných šperků. Zimní výstupy do skalnaté náruče vrcholů Ostrá, Tlstá nebo Lysec patří díky nádherným výhledům a zajímavým přístupům (skály, zmrzlé kaskády potoků, soutěsky) k tomu nejpěknějšímu, co může toto karpatské pohoří nabídnout.
Pro sjezdaře
Sjezdoví lyžaři najdou v prostoru Velké Fatry hned tři lyžařská střediska. Jedno větší – Malino Brdo a několik mnohem skromnějších (Smrekovica, Turecká, Jaseňová dolina). Všechna střediska jsou soustředěna na okraji pohoří a do srdce Velké Fatry nezasahuje ani jedno z nich.
Největší areálem je Skipark Ružomberok v okolí výšiny Malinne Brdo. Kabinová, 8-místná lanovka dopraví až 8500 osob v hodině přímo do středu areálu. K dispozici je celkem 12 km sjezdových tratí (nejdelší trať má necelé 4 km), 4 sedačkové lanovky a 2 vleky (+ 4 vleky pro děti a začátečníky).
Nejvýše položených střediskem Velké Fatry je Turecká/Križná (1385 m), které najdeme na jižním okraji pohoří v blízkosti Bánské Bystrice. Najdeme zde celkem 6 vleků s celkovou délkou sjezdovek 10 km.
Na západě najdeme malé, ale příjemné středisko Jasenská dolina. Lyžařům slouží celkem 7 sjezdovek o délce 4,2 km, běžkařům je upravováno asi 7 km tras.
Nejmenším „střediskem“ Velké Fatry je Smrekovica. Najdeme zde pouze jednu jedinou sjezdovku s délkou 400 m. což rozhodně není žádný zázrak.
Další zajímavosti okolí
V případě skromnějších středisek Velké Fatry nám asi sotva polezou po pár dnech lyže krkem, ale přesto se podívejme do zajímavého okolí. Zajímavou lidovou architekturu najdeme v blízkosti Ružomberku v obci Vlkolínec, která byla v r. 1977 zapsána do seznamu Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Je jedinou vesnicí na Slovensku, která není narušená moderní výstavbou a tak procházka mezi zasněženými dřevěnicemi jistě potěší oko i ducha.
V blízkosti průmyslového Ružomberku ještě chvíli zůstaneme. Vždyť právě v jeho zázemí najdeme známé termální koupaliště Bešeňová. Tzv. Thermal Park vznikl u pramenů horkých až 60°C a tvoří jej celkem 9 venkovních a 4 vnitřní bazény . Využít můžeme také 9 tobogánů, relax centrum, posedět v některé z restaurací atd. Info: www.besenovanet.sk
Přímo v pohoří pak najdeme malé lázně Ľubochňa. Pěkný park, zajímavá architektura Kollárova domu s cennou lípou (stáří 150 let, výška 25 m). Technickou památkou je hydroelektrárna z let 1903 – 1904 (rekonstruovaná v r. 1993), dnes je zde moderní endokrinologický ústav. To vše jistě stačí za příjemnou zimní procházku.