Wilson Trail: 78 km národními parky Hong Kongu
Treky

Wilson Trail: 78 km národními parky Hong Kongu

Wilson trail je 78km dlouhá dálková trasa vedoucí napříč celým územím Hong Kongu. Ačkoliv je Hong Kong hustě osídlené území, nachází se na téměř 60% jeho území zeleň a hory.

souostroví Wenshan - Hong Kong Island, Kowloon, New Teritories – Čína

Typ
4-6 denní
Stát
Čína
Další státy
Čína
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, květen, duben, březen
Délka
78 km
Nejvyšší bod
639 m n. m.
Převýšení
5800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Wilson trail je 78km dlouhá dálková trasa vedoucí napříč celým územím Hong Kongu. Ačkoliv je Hong Kong hustě osídlené území, nachází se na téměř 60% jeho území zeleň a hory. Dálková trasa kříží Hong Kong od severu k jihu a z celé své vzdálenosti vede pouze 15km mimo parky a zeleň. Dále prochází osmi národními parky a je tak skvělým odpočinkem od ruchu velkoměsta. Zajímavostí je také to, že v jednom místě je nutné překonat trajektem moře z pevniny na jeden z ostrovů, na kterém Hong Kong leží.

Samotná trasa není příliš náročná a pro průměrně zdatného turistu by neměla představovat větší problém. Asi největší nepříjemností tak může být neevropské počasí. Hong Kong se nachází téměř na obratníku Raka a svoje již tak vysoké teploty ovzduší dále zvyšuje vysoká vzdušná vlhkost. Doporučuji tedy zvolit vhodnou dobu na cestu a lehké a vzdušné oblečení. Přechod trasy během monzumového období je sice možný, ale z vlastnich zkušeností nepříliš příjemný pro zhýčkané evropské tělo…:) Důležité je také naplánovat jednotlivé denní etapy tak, aby se v případě spaní v hotelech a ubytovnách dalo na konci sejít do civilizace – některé etapy končí daleko od vymožeností civilizace a jen samotná cesta do hotelu by mohla dát za další etapu. Osobní zkušenosti však s touto možností spaní v textu nenajdete, protože jsem spal všechny noci podél trasy ve stanu…

Co se týče volby směru chůze, je možné jít v obou směrech – tj. standardně od jihu na sever (viz popis níže) nebo i od severu v případě příjezdu z Shengenu a pěšího přechodu hranic z Číny (Wilson Trail začíná/končí kousek od tohoto místa).

První den začíná prudkým stoupáním ze silnice blízko městečka Stanley na vrchol hory zvané „The Twins“. Během cesty se nám odkrývají překrásné výhledy na zátoku „Repulse Bay“ a městečko „Stanley“ pod námi. Cesta dále pokračuje na další kopec „Violet Hill“, odkud pak klesá do místa zvaného „Parkview“, kde první etapa oficiálně končí. My však pokračujeme až na konec druhé etapy. Nejprve stále do kopce až do místa zvaného „Jardine’s Lookout“, odkud se nám opět otevírají krásné výhledy, tentokrát na druhou stranu ostrova. Pokračujeme po hřebeni, dlouho z kopce do čtvrti Kornhill a dále pak do až cíle etapy – „Yau Tong“, který leží na břehu moře a na dosah MRT (metra). Celková délka prvních dvou etap je cca. 12km a doba chůze 4-5 hodin.

Druhý den začíná na druhém břehu, ve čtvrti „Yau Tong“, stoupáním na vrcholek „Devil’s Peak“ se zbytky staré pevnosti. Z vrcholu nejprve cesta schází několik výškových metrů a následně pokračuje několik kilometrů po rovince až na kraj větší vesnice. Zde se také nachází mapa tohoto úseku treku. Po překročení silnice pokračujeme po malé silničce do další vesnice a do cíle 3. etapy – na silnici „Clearwater Bay rd“.

Čtvrtá etapa startuje na druhé straně silnice a stoupá příjemným lesem na vrchol blízkého kopce. Z vrcholku cesta krátce sejde do údolí, aby hned dlouze a prudce stoupala až na druhý nejvyšší vrchol celého treku – horu „Fei Ngo Shan“. Po pokochání se výhledy do okolí scházíme z hory do sedla „Sha Tin“, kde také končí 4. etapa. Z tohoto místa je možné dále sejít do „Wong Tai Sin“ na MRT. Celková délka třetí a čtvrté etapy je cca. 17km a doba chůze 6-7 hodin.

Předposlední den chůze startujeme v sedle „Sha Tin“ a pokračujeme severně, z mírného kopce, příjemnou krajinou a s občasnými výhledy do dálky až k silnici „Tai Po rd“. Od silnice cesta nejprve stoupá na vrchol kopce a poté schází k přehradní nádrži „Shing Mun Reservoir“, kde také končí šestá etapa Wilson Trailu. Sedmá etapa dále pokračuje asi 5km okolo nádrže a poté prudce zatáčí a stoupá do sedla „Lead Mine Pass“, které je příjemným místem pro odpočinek. Z tohoto místa pak cesta klesá asi 350 výškových metrů až do cíle sedmé etapy – vesnice Yuen Tun Ha.Celková délka páté až sedmé etapy je cca. 23km a doba chůze 8 hodin.

Poslední den nás zavede do cíle dálkové trasy, až na samotné hranice s Čínou. Začínáme chůzí přes nepříliš atraktivní městskou zástavbu a poté prudkým a dlouhým výstupem na kopec „Cloudy Hill“, odkud se naskýtají překrásné výhledy do okolí. Z kopce nás čeká sestup k nádrži „Hok Tau Reservoir“ umístěné ve velice příjemném prostředí. Odtud pak cesta dlouze a strmě stoupá až na nejvyšší vrchol Wilson Trailu – 639m vysokou horu „Pat Sin Leng“. Cesta na vrchol vede po kamenité stezce a může být proto za deště lehce kluzká. Desátá etapa začíná na vrcholku hory „Pat Sin Leng“ a po několikakilometrovém klesání končí ve vesnici Nam Chung – kousek od stanice MRT a hranic s Čínou. Celková ušlá vzdálenost za poslední den je cca. 25km a doba chůze asi 10 hodin.

Pokud máte v Hong Kongu dostatek času, určitě vám tuto trasu mohu doporučit!

Ubytování a jídlo

Vzhledem k tomu, že tato trasa vede napříč hustě osídleným územím a často v blízkosti měst a vesnic, je možné na mnoha místech sejít do civilizace a dokoupit základní potraviny, najíst se v restauracích a ubytovat se v některém z mnoha levných hotelů. Spaní podél trasy ve stanu není povolené, mimo 38 tábořišť spravovaných Správou národních parků. Žádné z těchto tábořišť však neleží přímo podél trasy. Při troše opatrnosti lze přespat někde ve křoví (z vlastní zkušenosti). Vzhledem k malé rozloze Hong Kongu a dobré hustotě veřejné dopravy je možné každý den přejet do hustěji obydlených oblastí s lepší nabídkou ubytování.

Potřebné vybavení

Bežné trekové vybavení – lehké kalhoty, triko a pevná obuv. Ochrana proti slunci, pláštěnka pro případ deště. Jídlo na doplnění energie po cestě – v případě stravování v restauracích na začátku a konci etapy. Stan ani spacák nejsou třeba (v případě spaní v civilizaci v cíli některých etap).

Přístup na začátek

autobusy 6, 6A, 6X a 260 z nádraží na Exchange Square (cca. 45min.) do městečka Stanley. Odtud pěšky na začátek treku, který se nachází mezi Stanley a Repulse bay.

Přístup z konce

Konec treku se nachází v blízkosti hranic Hong Kongu s Čínou a je dobře přístupný vlakem KCR (Kowloon-Canton Railway) z nádraží Tsim Sha Tsui.

Základní trasa

Stanley – Wong Nay Chung Gap – Yau Tong – Tseng Lan Shue – Sha Tin Au – Tai Po Road – Shing Mun Reservoir – Yuen Tun Ha – Kowloon Hang Shan – Pat Sin Leng – Nam Chung

Orientační rozpis po dnech

  1. Stanley – Yau Tong (1. a 2. etapa)
  2. Yau Tong – Sha Tin Au (3. a 4. etapa)
  3. Sha Tin Au – Yuen Tun Ha (5. – 7. etapa)
  4. Yuen Tun Ha – Nam Chung (8. – 10. etapa)

Další možnosti túr v okolí

Hong Kong Trail (50km), Lantau Trail (70km), MacLehose Trail (100km) + mnoho dalších, kratších, treků na území Hong Kongu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: