Výstup na vrcholy Štirovnik a Jezerski vrh v Černé hoře
Treky

Výstup na vrcholy Štirovnik a Jezerski vrh v Černé hoře

Vydejte se za nejvyšším vrcholem NP Lovčen v Černé hoře

Lovčen – Černá Hora

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Černá Hora
Další státy
Černá Hora
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
1748 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ráj pro horaly, gurmány, historiky i milovníky moře. Směs pravoslaví, katolictví a islámu. Národní parky. To je jen zlomek toho, co nabízí jedna z nejmenších nově vzniklých zemí jihovýchodní Evropy, Černá Hora.

Po skončení, jak říkají místní, poslední Balkánské války se do Černé Hory začalo znovu jezdit v roce 2001. Tehdy na začátku června jsem poloobsazenou Karosou vezla jako průvodce cestovní kanceláře první klienty poznávat krásy pobřeží Montenegra. Návštěva míst mimo pobřeží nebyla doporučena. Dnes se již jezdí i do těch nejzapadlejších míst země, která toho nabízí tolik pro toho, kdo se ve dnech volna nechce jen tzv. válet u vody.

Černá Hora, Crna Gora či chcete-li Montenegro nezískala svůj název náhodou. Při poznávání země zjistíte, že je vůbec div, že mají kam přistávat letadla. Území tohoto malého státu totiž z 95 procent pokrývají hory. Tyto daly vzniknout čtyřem národním parkům: DurmitorSkadarské jezeroBiogradská GoraLovčen.

NP Lovčen

NP Lovčen je znám jako místo s nejvyšším počtem srážek v Evropě. Tyčí se nad bývalým hlavním městem Cetinjí. Snad právě proto je oblastí posvátnou pro všechny Černohorce. Je totiž místem posledního odpočinku národního obrozence Petra Njegoše – spisovatele, vladyky a nejvyššího představitele království Zeta (původní název Černé Hory) v 19. století.

Na nejvyšší horu Štirovnik a následně Jezerski vrh (místo s mauzoleem Petra Njegoše) snadno vyrazíte z Cetinje (respektive jeho okrajové části Dubrava) či ze sedla Krstec po překonání tzv. Lovčenské silnice z města Kotoru.

Ubytování a jídlo

Kempy – v Černé Hoře najdete kempy pouze v národních parcích nebo na pobřeží. Cena 5-8 EUR/noc.

Ubytování v soukromí – to najdete tam, kde je inzerováno „sobe“ – pořídíte jej za 15-20 EUR/noc.

Jídlo – ceny jídla v supermarketech či ve stánku pořídíte za přibližně stejné ceny jako u nás. V restauracích na pobřeží jsou ceny nepatrně vyšší než u nás.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Jako nejlepší dopravní prostředek pro poznání Černé Hory se jeví osobní automobil. Kdo však nemáte tuto možnost, zkuste následující: nechte se autobusem dovést do Bělehradu (1200 Kč). Pokračujte pak do a po Černé Hoře místní dopravou (bus a vlak, po hlavních tazích stopem) – z chorvatského Dubrovníku pak zkuste s nízkonákladovou leteckou společností přímý let do Prahy (70 EUR). Vyhnete se tak vracení zpět stejnou cestou.

Základní trasa

Cetinje/Dubrava - Štirovnik - Jezerski

Další možnosti túr v okolí

Výstup na bosenský i černohorský Maglič

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: