Výstup na vrchol Vojak
Treky

Výstup na vrchol Vojak

Učka – Chorvatsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko, Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1396 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hlavní, cca 17 km  dlouhý hřeben pohoří Učka, je výrazným krajinným a klimatickým předělem mezi Kvarnerským zálivem na východě a vnitrozemím poloostrova Istrie. Zatímco k moři spadají hory velmi strmě, na západě a jihozápadě se pozvolna sklání do úrodné krajiny istrijského vnitrozemí. Pozoruhodný je také vegetační pokryv horského masívu. Lesní porosty nejsou plošně nijak impozantní, daří se zde především vavřínu (Laurus nobilis) a jedlému kaštanu (Castanea sativa), ve vrcholových partiích pak narazíme na jalovce.Výstup na nejvyšší vrchol masívu je příjemnou relaxací při pobytu v některém z přímořských letovisek na Istrii.

Výstup z Lovranu

Letovisko Lovran není tak honosným střediskem jako sousední Opatija, ale i zde je spousta krásných vil, půvabně umístěných uprostřed zeleně. Na náměstí Trg slobode začíná naše cesta. Nejprve stoupáme ulicí Brajdice (na zdi staré omšelé značky – červený kruh, někde dešifrujeme písmena RT – Rijecka transverzála). Pokračujeme stezkou pod vzrostlými kaštany, až dojdeme na tzv. Lovranskou cestu, stoupající do výše položené obce Lovranská Draga. Míjíme kostelík Sv. Roh a dojdeme do první malé osady Liganj (až do tohoto místa můžeme také vyjet z Lovranu autobusem). Zde opouštíme silnici a chodníkem mezi vinohrady stoupáme do osady Dindiči a později Ivuliče. Po půlhodině chůze se nalézáme na louce, nebo spíše mýtině pod názvem Kaluže, kde je rozcestí stezek. Doprava odbočuje chodník k chatě Poklon (922 m), vlevo k vrcholu Vojak. Dáme se vlevo přes les, později dojdeme na hezké louky s překrásným pohledem na východní skalnaté stěny Učky zvané Bele stene na Vojaku. Prudké stoupání nás dovede přes Vrata (1 216 m) do žlabu Veliki dol a stinným hlubokým lesem dojdeme do Sedla (1 250 m) v hlavním hřebeni Učky. Cesta vedoucí vlevo končí na vrcholu Suhi vrh (1 333 m). Krátká, asi půlhodinová odbočka  nás odmění vynikajícím rozhledem, možná lepším než ze samotného Vojaku. Přehlédneme odtud bílé krajkoví skalnatého pobřeží mezi Moščenickou Dragou a Rabacem, doslova u nohou nám ležící ostrov Cres se prezentuje jako obrovská pustá hora v moři. Vrátíme se zpět do Sedla a za 15 minut dosáhneme vrcholu Vojak (1 396 m, podle mnohých chorvatských údajů 1 401 m). Pokud máme štěstí na počasí (a to bývá málokdy) máme z kamenné rozhledny (postavená v r. 1911) před sebou fantastickou podívanou. Skvělý pohled  především na ostrovy Cres, Lošinj, Krk a Rab, daleko na východě rozeznáváme hradbu Velebitu. Na severu se zubatí Julské Alpy a při zvláště dobrých podmínkách spatříme na severozápadě dokonce Dolomity. Velmi výhodné je na vrcholu přespat, neboť navečer, ale hlavně ráno je obzor čistý a plný rozhledů.Také východ slunce z této královské lože je skvělým zážitkem. Zpět do Lovranu můžeme sestoupit po silničce (nesjízdné) na chatu Poklon, ležící na hlavní cestě překračující masív Učky. Bývalá chata arcivévodkyně Štěpánky stojí ve výši 922 m a je otevřena pouze v létě a o víkendech. Blízký hotel Učka je otevřen celoročně. Vzhledem ke značně vysoké ceně za průjezd přes tunel Učka je silnice vedoucí z Pazinu do Opatije poměrně frekventovaná, a tak není problémem sjet dolů autostopem. Sportovnější je samozřejmě sejít po svých. Klesáme po široké lesní cestě, která však záhy končí a přechází v úzkou stezku vedoucí k potoku Pečina a dále na mýtinu Kaluže, kterou již známe z výstupu. Stejnou cestou sejdeme do Lovranu.Od chaty Poklon se můžeme také nechat svézt jen asi 6 km do opevněné osady Veprinac (519 m). Ve staré části obce zachovaná pevnost. Z Veprinace vede úzká silnice přes Katiniči a Poljane do Ičiči, ležící v těsné blízkosti Lovranu.

Pokud by návštěvník Opatijské riviery chtěl věnovat Učce více času, pak ať určitě navštíví svérázné městečko Brseč (23 km na jih od Lovranu). Jednak je odtud nádherný výhled na moře a pak se dá odtud jednoduše vystoupit na nejjižnější vrchol masívu Učky – Sisol (835 m, nedaleko hřebene zajímavé skalní okno) s perfektním rozhledem. Z tohoto místa můžeme pokračovat k vrcholu Vojak a provést takřka úplnou

hřebenovku tohoto nevšedního a v mnoha ohledech jedinečného přímořského pohoří (Brseč – Sisol 2 hod.– Kamenjak – Vojak 6 hod.).

Podle nových informací byl v r. 2000 vypracován projekt o propojení vrcholu Vojak s mořským pobřežím lanovkou. Ta by měla vést ze střediska Medveja s mezistanicí v Doli přímo k nejvyššímu vrcholu masívu. Vzhledem k tomu, že součástí lanovky má být i nové, značně monstrózní rekreační středisko s kapacitou 5 000 osob doufejme, že ke stavbě ještě dlouho nedojde a bude tak zachován klid a čistá příroda, která v pohoří Učka doposud vládne.

Ubytování a jídlo

V blízkosti nejvyššího vrcholu pohoří Učka najdeme chatu Planinarsli dom Poklon (922 m, kapacita 14 lůžek, otevřeno o víkedendech, tel. +385 51 712 785).

Přístup na začátek

Od slovinsko – chorvatského hraničního přechodu Rupa vede silnice E 63 do Matulji (dále do Rijeky). Cesta pokračuje po pobřeží jako E 751 a spojuje letoviska Kvarnerské riviery s Pulou na jihu Istrie. V samotném Lovranu je velký problém se zaparkováním. Nejbližší žel. stanice při pobřeží je Matulji (Lovran 54 km), nebo na západě žel. stanice Vranja před tunelem Učka.

Základní trasa

Lovran – Lovranska Draga – Vojak 4–5 hod. – Poklon – Lovran 3,5 hod. Celkem 7,5–8 hod.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: