Výstup na vrchol Veliki Kabal
Treky

Výstup na vrchol Veliki Kabal

Mosor – Chorvatsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1339 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dalmatské pohoří Mosor asi sotva kdy bude místem, kam budou směřovat zástupy turistů. Přestože při pohledu od moře působí jako jen sotva překročitelná hradba hor, jsou hory dobře dostupné. Ostatně až do samého srdce hor – horské osady Gornje Sitno zajíždí linkový autobus přímo z přímořského Splitu (30 minut jízdy). Prvním cílem bude horská chata Planinarski dom Umberto Girometta. Od autobusové zastávky vyjdeme první ulicí vlevo a po 100 metrech odbočíme doprava. Značená cesta přechází pustým krasovým svahem, kříží zatím nedokončenou přístupovou silnici k chatě a vyjdeme k první důležité křižovatce značených cest (orientační tabule). Přímo vedoucí stezka míří k výhledovému a hojně navštěvovanému vrcholu Vickov stup (1,5 hod.), vlevo vede stezka k chatě Lugarnica, my se však pustíme doprava k chatě, přejdeme napříč malou a na místní poměry až nepatřičně zelenou louku Ljuvač a v malém borovicovém lese najdeme pěkné stavení chaty Planinarski dom Umberto Girometta. Chata je v provozu pouze v létě, u chaty vydatný pramen vody Ljuvač.

Od chaty pokračujeme přímým, tedy severním směrem k prvnímu výraznému vrcholu celého hřebene – Vickov stup. Nejprve vyjdeme do skalnatého sedla mezi dvěmi skalnatými vršky (oba jsou turisticky dostupné – pěkné výhledy). Cesta se dále prodírá typickým krasovým terénem kolem četných skal a závrtů až pod hlavní hřeben Mosoru, který je tvořen vcelku jednoznačnou a přehlednou linií několika nepříliš vysokých vrcholů. V blízkosti vyústění cesty na hřeben rozcestí cest. Dáme se vlevo a po pár minutách vyjdeme k podivné stavbě na vrcholu Vickov stup (1 325 m).Tou stavbou je bizarní plechový desetihran, ukotvený na betonové podstavě. Uvnitř červeného sloupu o průměru 2 m najdeme lavičku a vrcholovou knihu. Z vrcholu se otevírá skutečně velkolepé horské panoráma. Návrat stejnou cestou je holý nesmysl, neboť dále na západ vede jasný hřeben, kulminující nejvyšším vrcholem Mosoru. Přechod je zcela snadný a zabere sotva půlhodinu. Výhled z vrcholu Veliki Kabal je podobný tomu z předchozího kopce.

Z vrcholu můžeme za nějaké 2 hodiny sejít zpět k chatě, ale… jde to ještě dále po hřebeni a nevyužít této možnosti by bylo trestuhodné. Na jeho konci nás totiž čeká vrchol, jemuž se co se týče dokonalých výhledů ty dva předchozí kopečky nevyrovnají ani náhodou. Jedná se sice o značně dlouhý přechod, vedený však po jasně patrném hřebeni. Vrcholem z nejkrásnějším výhledem je Kozik s romantickou kamennou kaplí Sveti Jan na vrcholu. Právě odtud se otevírá fantastický výhled na skalními stěnami sevřený kaňon řeky Cetinje u Omiše. Sestup zpět do vesnice Gornje Sitno. Celkově poměrně náročný celodenní výlet (cca 7–8 hod.).

 

Ubytování a jídlo

V pohoří jsou v současnosti v provozu dvě turistické chaty. Nejznámější a nejstarší chatou je Planinarski dom Umberto Girovetta (900 m, kapacita 80 lůžek, v provozu pouze v létě a sporadicky o víkendech, v případě uzavření chaty slouží turistům nouzová, stále otevřená chatka). Na chorvatské poměry poněkud cizokrajně znějící název chaty je holdem profesoru Umberto Girovettovi, který byl v první polovině minulého století předsedou PD Mosor a který se nejvíce zasloužil o vybudování chaty. Novou, resp. obnovenou chatou je Planinarska kuča Lugarnica (kapacita 16 lůžek), ležící na západním okraji pohoří.

Přístup na začátek

Do obce Gornje Sitno můžete dojet také vlastním dopravním prostředkem. Ze Splitu vyjedeme podél pobřeží jihozápadním směrem.V obci Stobreč se stáčíme po lokální cestě na sever a přes vesnice Žrnovnica a Donje Sitno dorazíme až do výchozího bodu. Nejbližší žel. stanicí je Split.

Základní trasa

Gornje Sitno – Planinarski dom Umberto Girovetta 0,45–1 hod. – Veliki Kabal 1,5–2 hod.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: