Karavanky – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Masív Plešivec je nejvýchodnějším výběžkem Karavanek a je v rámci pohoří jediným územím, které leží celou svou plochou pouze na území Slovinska. Nejvyšším bodem protáhlého otevřeného hřebene je kóta Uršlja gora, pojmenovaná podle významného poutního místa – kostela Svaté Uršuly, postaveného necelých 100 m od samotného vrcholu (nejvýše položený kostel ve Slovinsku).
Náš výstup zahájíme v malebném městečku Ravne na Koroškem, odkud vede kvalitní cesta až do obce Kotlje. Dále pokračuje sjízdná lesní cesta až k chatě Koča na Naravskih ledinách (1 072 m, 9 km, parkoviště). Odtud stoupá značená cesta, která vychází po 10 minutách z lesa u osady Naravnik a kde se otevírají první pohledy do okolního kraje, především na jih a západ, tedy na masívy Raduha, Olševa a Savinjské Alpy. Pokračujeme značeným chodníkem přímo po západním hřebeni vrcholu Uršlje gory, až dojdeme po hodině a půl na prosluněnou louku. Zde stojí velká chata Koča na Uršlji gori (1 680 m). V těsném sousedství najdeme půvabný kamenný kostelík Sv. Uršule z r. 1602. K vrcholu Uršlja gora je to doslova pár kroků. Nádherný kruhový výhled poněkud hyzdí sloup televizního vysílače. Rozhled je takový až nealpský, plný zeleně – Pohorje, masív Kozjak, Raduha, Olševa, teprve v dáli na západě září šedí stěny Savinjských Alp. Jižní obzor vyplňuje jen mírně zvlněná krajina pohoří Paški Kozjak (1 273 m), Dobrovolje (1 077 m) a vyšší holý masív Goltec (1 596 m). Za zvláště jasných dní dohlédneme až na Triglav a Vysoké Taury v Rakousku.Do blízkosti vrcholu je možno vyjet autem ze Slovenj Gradce po úzké silnici přes Podgorje. Cesta pokračuje dále přes obec Sv. Duh (7 km asfalt, pak následuje lesní cesta, celkem 23 km). Od parkoviště 30 minut k chatě a k vrcholu. Samotný vrchol a jeho nejbližší okolí je malým botanickým rájem. Můžeme spatřit hned několik slovinských endemitů, např. nápadnou „Kamnickou orchidej“ Nigritella lithopolitanica. V severních svazích Plešivce pak můžeme narazit na další jihovýchodní alpský endemit – překrásný „Zvonek Zoissův“ Campanula zoysii nebo „mochnu Clusiovu“ Potentilla clusiana .
Z vrcholu Uršlje gory máme více možností pro sestup. Červenobíle značená transverzála č. 1 klesá nejprve strmě lesem do sedla a hned vzápětí opět dosti strmě stoupá na hřeben Kozarnica až k chatě Poštarski dom pod Plešivcem (805 m).Pokud chceme dosáhnout výchozího bodu stáčíme své kroky prudce na sever a po makadamové cestě sejdeme do osady Kozarin. Přes samoty Kotnik a Pušnik scházíme nejprve do větší obce Kotlje (neopomenout pramen vynikající minerální vody Rimski vrelec) a po hlavní silnici dojdeme do Ravne pod Koroškem. Od chaty Poštarski dom pod Plešivcem však můžeme také pokračovat po transverzále dále na východ. Střídavě po silnici, místy po loukách a lesem sejdeme až do města Slovenj Gradce (cca 2,5 hod.).
Ubytování a jídlo
V hřebeni Plešivce najdeme celkem 3 horské chaty. Nejvýše položeným stavením je Dom na Uršlji gori (1 680 m, majetek PD, otevřeno 1. 6.–30. 9., kapacita 82 lůžek, tel. +386 2 823 14 79). Chatu najdeme přímo na nejvyšším vrcholu masívu v blízkosti kaple Sv. Uršuly. Na západním konci hřebene leží chata Dom na Naravskih ledinah (1 072 m, majetek PD, kapacita 29 lůžek, v provozu 1. 5.–15. 10., tel. +386 2 822 10 01). Poslední chatou v hřebeni Plešivce je Poštarski dom pod Plešivcem (805 m, majetek PD, celoroční provoz, kapacita 38 lůžek, tel. +386 2 822 10 55).
Přístup na začátek
Z Mariboru cestou č.3 do Dravogradu, dále 8 km do městečka Ravne na Koroškem (železniční spojení). Při cestě z Rakouska (dálniční tah A2 Wien – Klagenfurt) sjedeme výjezdem St.Andre (10 km za Wosfburgem) a dále přes město St. Paul pokračujeme k hraničnímu přechodu Rebenstein. Odtud přes Dravograd do Ravne na Koroškem.