Kras - Čičarja – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Pohoří Čičarja na hranicích Slovinska a Chorvatska je obrovskou krasovou náhorní plošinou, jejíž délka dosahuje úctyhodných 40 km. Na východním okraji se stáčí k jihu a přechází pak v nejvyšší istrijské pohoří Učka gora. K jihu spadá pohoří výrazným krasovým zlomem a markantně převyšuje jinak ploché okolí. Vrchol Slavnik je nejvyšším vrcholem západní, tedy slovinské části pohoří (leží pouze 15 km vzdušnou čarou od moře). Málokteré místo dokáže nabídnout tak obsáhlý a velkolepý rozhled, který na jednu stranu vyplňuje panoráma zubatého cimbuří vysokých hor a z druhé strany se zrcadlí nekonečná hladina moře. Výstup není těžký ani namáhavý a rozhodně se vyplatí.
Cestu zahájíme v malé obci Podgorje, která je doslova přilepená pod lesnatým úbočím Čičarje. Z vesnice vede na vrchol hned několik cest, jedna je dokonce určena pouze pro cyklisty. Nejpěknější a nejméně strmá je značená stezka, která vede z vesnice nejprve na jih a stoupá mírně v traverzu svahem. Na rozcestí lesních cest se dáme vlevo nahoru kolem skalek. Po 500 m dojdeme k dalšímu rozcestí. Odbočíme opět vlevo a v serpentinách dojdeme na krásné louky plné typické krasové vegetace. Narazíme na silničku, vedoucí napříč náhorní planinou a před sebou už spatříme travnatý kužel vrcholu Slavnik s vysílačem nahoře. Po hodině a půl přicházíme k chatě Tumova koča (k chatě můžeme také dojít z Podgorje přímým výstupem, sice o půlhodinu kratším, ale o poznání strmějším). Od blízkého vrcholu široký rozhled, kterému se jen tak něco nevyrovná. Na severozápadě rozeznáváme Kamnické Alpy a blízký Snežnik, za ním Gorski Kotar z Risnjakem. Na jihu vystupuje celý Kvarnerský záliv s Učkou a krasový svět plošiny Čičarja. Z istrijských měst vidíme Umag, Piran, Koper a Terst v Itálii. Při jasném počasí je údajně možno dohlédnout až do Benátek. Daleko na západě vykukují Dolomity, Julské Alpy a Karavanky. V popředí vidíme krásnou zalesněnou plošinu Trnovského Gozdu. Z vrcholu Slavniku můžeme sejít po Slovinské planinské transverzále kolem vrcholu Grmada do Prešnice (cca 1,5 hod.).
Hlavní slovinská dálková trasa SPP zde definitivně opouští hory a klesá k moři. Po cestě míjí ještě jednu zajímavou lokalitu. Po dvou hodinách chůze, na 300 m vysoké vyvýšenině stojí zříceniny hradu Socerb (389 m). Tři sta metrů od hradu je vchod do jeskyně, kde podle legend žil a umřel mučedník Sv. Socerb. Z vrcholu nádherný pohled na Terstský záliv a na Terst. Transverzála schází do malé obce Osp, která je malebně položena pod jakoby rozlomenou horou. Ve skalní stěně je vchod do 500 m dlouhé jeskyně s několika malými jezírky. Samotná skalní stěna je oblíbeným horolezeckým cílem. Hlavní značený chodník ještě naposledy mírně stoupá k osadě Tinjan se starými kamennými domy nalepenými jeden na druhém. Od silnice, vedoucí po výrazném hřbetu, nádherné pohledy do širého kraje, které jsou považovány za nejlepší ve slovinské Istrii.
Ubytování a jídlo
Přímo na vrcholu Slavnik najdeme turistickou chatu Tumova koča (1 082 m, soukromá, kapacita 20 lůžek, v provozu o víkendech a o prázdninách, tel. +386 41 428 820). Chata pochází z r.1956 a je pojmenována po dr. Henriku Tumovi (1858–1935), známému slovinskému horolezci, botanikovi a politikovi.
Přístup na začátek
Do obou vesnic se dostaneme odbočkou po lokální silnici nedaleko města Kozina, ležící na hlavní cestě z Ljubljany k moři. Na vrchol Slavniku je možné vyjet po úzké cestě z Hrpelje – Koziny přes vrchol Glavica a kolem rozhledny na vrcholu Grmada (1 001 m).Železniční stanice vhodné pro výstup jsou Prešnica, Podgorje a Hrpelje – Kozina. V blízkosti chaty na Slavniku parkoviště. Na severu pohoří vede údolím mezi masívy Brkini a Čičarja silnice, spojující Kozinu s hraničním přechodem Starod a Rupa do Chorvatska. Na této cestě je několik dobrých opěrných bodů pro turistiku na Čičarji – Morkovština, Obzor, Podgrad a další.