Ötztálské Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Similaun – pátá nejvyšší hora Ötztálských Alp přitahovala svou štíhlou firnovou siluetou pozornost již od pradávna. Poprvé však byla zdolána v pionýrských dobách rodícího se alpinismu. V r. 1834 vystoupili na vrchol T. Kassere a J. Raffeiner z jižní strany. Než se však vydáme do jeho sněhové náruče, musíme dosáhnout některé z turisticky významných chat, nalézajících se v blízkosti vrcholu.
Výstup od severozápadu (Similaun- hütte)
Z horního konce obce Vent nejprve přejdeme mostem přes říčku Venter Ache a širokou cestou č. 923 vstupujeme do údolí Niedertal. Míjíme chatu Schäferhütte a v závěru údolí strměji vystoupíme k chatě Martin-Busch-Hütte. Odtud pokračuje stezka podél potoka Niederjochbach a pozvolna stoupá východním svahem Saykogelu až k moréně ledovce. Pod skalnatým výběžkem Sayplatten vstupujeme na plochý ledovec Niederjochferner a vyjdeme do sedla Niederjoch, kde stojí italská chata Similaunhütte (nedaleko odtud – v sedle Hauslabjoch – bylo v září 1991 nalezeno mumifikované tělo lovce z počátku doby ledové, který byl nazván „Otzi“ podle pohoří nálezu).
Ze sedla vede většinou široce vyšlapaná stopa pod srázy hlavního hřebene a míří ve směru pyramidy vrcholu Marzellspitze (pozor na velké ledovcové pukliny zhruba v polovině trasy). V blízkosti ledovcového splazu se cesta prudce stáčí k jihovýchodu, kde se schází s výstupovou cestou vedoucí hřebenem Marzellkamm a vystupuje na firnový předvrchol. Západní hřeben je velmi úzký a při větší sněhové nadílce bývá hodně exponovaný (pozornost věnujeme především severní straně). Po žiletce hřebínku vyjdeme u malého kovového kříže. Pozornost přitahuje především mohutně zaledněná a divoce rozeklaná horská skupina Ortler na jihozápadě. Rovněž nejvyšší vrchol Tyrolska – Wildspitze, ležící na severu přímo proti našemu stanovišti, se vypíná neobyčejně impozantně.
Sestup vedeme stejnou cestou nebo druhou variantou přes hřeben Marzellkamm.
Výstup od severu (Martin-Busch-Hütte)
První část túry po dosažení chaty Martin-Busch-Hütte je totožná s předchozím popisem. Od chaty stoupáme na oblý hřeben přímo nad chatou, který přecházíme na druhou stranu ve směru divoce rozbrázděného ledovce Marzellferner. Zde nesmíme minout odbočku, která v několika serpentinách stoupá zpět na travnatý hřeben. Stoupáme přímo ostřím hřebene Marzellkamm (kamenné mohyly) s nádhernými pohledy na protější, stále více se otevírající hlavní alpský hřeben. Pozornost přitahuje především ostrý ledový zub vrcholu Hintere Schwarze. Po půlhodině dojdeme na horní okraj ledovce Niederjochferner (velká kamenná mohyla, kóta 3 187 m).
Následuje dlouhý přechod širokou ledovcovou hranou (takřka bez trhlin) ke sněhové pyramidě Similaunu. Když začíná být terén strmější, zprava se připojí vyšlapaná stopa od chaty Similaunhütte a společně dle předešlého popisu vystoupíme nahoru. Ideální kombinací je výstup na vrchol hřebenem Marzellkamm a sestup přes Similaunhütte. Krásná celodenní túra.
Ubytování a jídlo
Opěrným bodem při přístupu do hor od severu je chata Martin-Busch-Hütte (2 501 m, majetek DAV, kapacita 49 míst, v provozu 1. 7.–30. 9., tel. 0043 5254 4830). Přímo na pohraničním hřebeni stojí Similaunhütte (Rifugio di Similaun, 3 019 m, soukromá, kapacita 70 míst, v provozu od konce února do poloviny května a 15. 6.–10. 10., tel. 0039 473 669711). K výstupu na Hochwilde využijeme chaty Hochwildehaus(2 883 m, majetek OeAV, kapacita 90 míst, v provozu 1. 6.–15. 9., rovněž od března do května, zimní prostor s 8 lůžky stále, tel. 0043 5256 6233).
Přístup na začátek
Výstup na Similaun zahájíme ve známém horském středisku Vent
Z dálnice A 12 (Innsbruck – Landeck) odbočíme výjezdem „Ötztal“. Silnice č. 186 míří do Söldenu a čtyři kilometry za ním odbočuje do Ventu prudce stoupající silnice. Nejbližší žel. stanice je Ötztal Bahnhof, 12 km před Imstem (dostatečně husté autobusové spojení).