Výstup na vrchol Šareni pasovi v pohoří Durmitor
Treky

Výstup na vrchol Šareni pasovi v pohoří Durmitor

Podívejte se na vršek jednoho z vápencových velikánů černohorského pohoří Durmitor – Šareni pasovi (2248 m)

Durmitor – Černá Hora

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Černá Hora
Další státy
Černá Hora
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2248 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Durmitor je klenotem černohorské přírody. Na velmi malém území (32 000 ha) si daly rande snad všechny krásy světa. Vznešené vápencové štíty, křišťálové čisté smaragdové jezera, vodopády louky a já nevím co ještě. Jistě lze namítnout, že to všechno najdeme i jinde. To možná ano. Ale nikde jinde zcela jistě nenajdeme tak bizarní a fantasticky tvarované vrcholy. Strohou řečí geologů zde na povrch vystoupily vápencové sedimenty ve vertikální podobě. Skutečnost však předčí všechna očekávaní a pohledy na celou tu pruhovanou barevnou krásu zůstanou asi ještě dlouho zasunuty v našich myslích.

Šareni pasovi (2248 m)

Nad podivuhodnou krásou dvouvrcholového hřebene Šareni pasovi bledne závistí i sousední Prutaš. Ať pozorujeme tuto nevšední horu z jakéhokoliv úhlu, vždy užasneme nad jeho barevnou členitostí. Třebaže pověstná pruhovaná stěna, jež dala masívu jméno (tedy Barevné či pestré pásy) je obrácena k západu, o nic nebudeme ochuzeni, pokud budeme do hor vstupovat ze strany opačné, tedy od východu. Právě tudy totiž vede normální výstupová cesta na obě nejvyšší kóty hřebene a také zde můžeme užasnout nad dokonalou harmonii vzdutých geologických vrás. Výstup vede od horské silnice Trsa – Žabljak (rozcestí Urdeni do), ale dosažením vrcholu Štit (2248, nejvyšší bod masívu Šareni pasovi) přes travnatou rampu, k žádnému osobnímu vrcholu nedojdeme. Pohled na největší ozdobu masívu nám totiž bude odepřen. Proto se vydejme na delší, ale co do výčtu nevšedních zážitků mnohem bohatší okružní výlet. Z rozcestí Urdeni do nejprve zamíříme přímo pod takřka kolmou jižní stěnu vrcholu Devojka.

Při pohledu na masu skalních stěn a sutí se ani nechce věřit, že právě tudy vede nejrychlejší výstup na krále Durmitoru – 2523 m vysoký Bobotov kuk. Rozcestí značených cest je v blízkosti jednoho ze šperků pohoří, smaragdového jezírka Zeleni vir. Prostředí rozeklaného hřebene Zubci patří k nejkrásnějším v celém pohoří a tak krátká zacházka se jistě vyplatí. Vraťme se však na cestu. Prvním cílem bude dosažení sedla Samar (několik zajímavých, mírně „lezeckých“ míst). No a pak to začne. První šok nám připraví pohled na nádherně zelenou nudli Velkého Škrčka jezera, druhou pak pěkně propastný padák, která na nás číhá v dalším postupu.

Stezka nejprve místy odvážně traversuje strmé travnaté srázy (nic pro slabé povahy, sám jsem byl v těchto místech svědkem několika kuriózních scének s poněkud hysterickými turisty). Ve druhé části pak cesta přechází přímo kolem pověstné západní stěny Šareni pasovi. Vede sice v uctivé vzdálenosti, ale dost blízko na to, abychom si mohli dosyta vychutnat pohled na doslova každý záhyb a faldík této neskutečné stěny. Mírný výstup travnatým svahem končí dosažením sedla Škčko ždrijelo (2114 m), odkud lze jednoduše sejít do výchozího bodu. Zdatní jedinci však mohou pokračovat skutečně pěkným hřebenovým přechodem až k vrcholu Prutaš. Sestup neznačenou stezkou podél vertikálních „prutů“a přechod bludištěm krasových závrtů a oblých kopečků planiny Govedi do je jedinou možností, jak sejít zpět do startovního místa.

Mapy a průvodce

Celé pohoří najdeme na sice jednoduché, ale dostatečné mapě Durmitor (1:25 000, vydavatel neznámý, v prodeji v Trse a Žabljaku). Precizněji zpracovaná je mapa Durmitor i Kanjon Tare (Geokarta Beograd,1:25 000), kterou zakoupíme i v ČR (Kiwi Praha). Pohoří Durmitor se věnují dva průvodci – Bosna a Herzegovina/Černá Hora (nakl. SKY) a Hory Balkánu (nakl. Mirago).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Nejsnadněji se pod vrchol Šreni Pasovi dostaneme od přehrady na řece Piva (bosensko-černohorský přechod Ščepan Polje). Vzhůru do hor vede odtud úzká, ale dobře sjízdná a na několika místech skutečně závratná silnice do osady Trsa. V místním bufetu (rovněž slušné levné tábořiště na hřišti) si můžeme u hromotluka Gorana zakoupit pivko, mapy a pohledy. Kdysi makadamová, dnes již asfaltová horská silnička obchází celý hřeben Durmitoru po jižní straně a dovede nás až k obou nástupům na túry (v r. 2006 nebyl vyasfaltován pouze asi 3 km dlouhý úsek cesty v blízkosti nejvyššího bodu Sedlo).

Základní trasa

Urdeni do - Šareni pasovi

Další možnosti túr v okolí

Výstup na vrchol Prutaš v pohoří Durmitor

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: