Výstup na vrchol Rondslottet v Norsku
Treky

Výstup na vrchol Rondslottet v Norsku

Pokud vás to táhne na sever, přesněji řečeno do Norska, tak by vám tohle chlapské dobrodružství mohlo pomoc při rozhodování. Řeč bude o krásných jezerech a řekách, největší náhorní plošině v Evropě či trekování v panenské přírodě.

Rondane – Norsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
12 km
Nejvyšší bod
2178 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Rondane, jehož nejvyšším vrcholem je Rondslottet (2178 m), leží ve východním Norsku a je třetím nejvyšším pohořím v zemi. Jeho území je ohraničeno ze severu údolím Grimsdalen, na východě tvoří jeho hranici řeka Atna, od západu k jihu jej pak vymezuje údolí Gudbrandsdalen. Do tohoto národního parku se vydáváme z městečka Otta, ležícího v údolí stejnojmenné řeky na jihozápad od pohoří. Sedm set výškových metrů z údolí k parkovišti Spranget zdolává vozidlo stoupáním silničkou přes osadu Mysusæter, na jejímž konci následuje úsek mýtné silnice. Placení mýtného je tu založeno na poctivosti motorizovaných návštěvníků, kteří u neuzamčené závory vypíší obálku s SPZ vozidla, vloží do ní minci 10,- Norů, zalepí a odtrhnou kontrolní ústřižek. Obálka s mincí se vhodí do kovové pokladny, ústřižek za okno vozidla- jak jednoduchá kontrola poctivosti nahoře na parkovišti.

Rozlehlé parkoviště Spranget, ležící na široké náhorní plošině s opravdu panoramatickými výhledy na okolní vrcholy impozantní horské krajiny pohoří Rondane je východiskem do srdce tohoto národního parku. S plně naloženými popelnicemi na zádech se šotolinovou cestou vydáváme vstříc horám. Po hodince cesty kolem řeky Store Ula, protékající rozlehlou krajinou mechů, lišejníků a zakrslých osik, jsme u horské chaty Rondvassbu na břehu protáhlého jezera Rondvatnet, sevřeného vysokými stěnami okolních vrcholů. Odpoledne trávíme vycházkou údolím Illmanndalen pod jižními svahy vrcholu Storronden, kde se dostáváme do fotografického vytržení z nádhery a rozmanitosti místní přírody. Dravý horský potok zde protíná krajinu plnou zelení zářících mechových ostrůvků, tůněk usazených mezi trsy trávy i koberci lišejníků, které se nám ani nechce svými botami narušovat.

Noclehárna v suterénu chaty se pak stává naším základním táborem; pohostinnosti místní kuchyně však využíváme pouze dnes a to degustací zeleninové chřestové polévky, která vyšla bratru na poctivých dvěstě korun českých-ovšem i s plátkem chleba. Tím degustace končí a další dny se již rozléhá hukot našeho plynového vařiče a polévky Vitana mají opět svoje čestné místo  na našem jídelníčku.

Pokus o výstup na Rondslottet (2178 m.n.m)

K asi pětihodinovému výstupu na tento nejvyšší vrchol pohoří Rondane se chystáme s Jirkou, neboť Ivoš si rozhodně hodlá odepřít rozkoš tohoto tisícimetrového výstupu. Jako opravdový hanácký patriot odmítá jakékoliv výstupy větší než K1 (K1=převýšení od úpatí k vrcholu nejvyšší hanácké hory Velkého Kosíře 4420 dm.n.m).

Ráno sice pohled na oblohu příliš optimismu nedává, avšak rozhodujeme se „vyrazit a uvidět“. Od chaty Rondvassbu nás typická norská turistická značka tvaru písmene T hned docela příkře vytahuje do svahu, odkud se naskýtají zajímavé pohledy na jezero Rondvatnet i protilehlý horský hřeben s vrcholem Veslesmeden. Kamenitým svahem pokračujeme kolem rozcestníku a po zdolání 300 metrů jsme v dolině Rondholet, sevřené z obou stran vysokými skalními hřebeny, přes něž se začínají převalovat husté, vodou nasáklé mraky. A najednou se zatahuje a přichází prudký déšť, který neustává a jenž nás při našem úprku zpět na chatu zcela promáčí, Goretex-negoretex.

Výstup na Rondslottet však není žádný extrémní počin, takže se ho vůbec nebojte. Jen si prostě dejte pozor na velmi proměnlivé počasí, které tady na severu panuje.

Ubytování a jídlo

kemp Holungsøy na břehu jezera Vågåvatnet – typické norské dřevěné chatky s trávou na střeše pro 4 osoby za 300,- Norů (NOK).

chata Rondvassbu

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Průjezd přes Německo do Saßnitzu na Rujáně proběhl v pohodě, až na to, že soudruzi v bývalé NDR odmítli vzít při placení u benzínky Jirkovu platební kartu…
Čas, který nám zbývá do odjezdu nočního trajektu do švédského Trelleborgu trávíme u Baltu hledáním jantaru pod křídovými útesy na severním okraji Saßnitzu.(pozn. úspěšným). Po vylodění na švédské půdě následuje dlouhý přesun po dálnici na Göteborg a dál směr Oslo. Zatímco řidič tvrdý chleba má a musí se držet volantu, osádka vozu pokračuje ve spánku. První pohledy na míhající se okolní krajinu po úplném procitnutí dávají tušit, že se máme nač těšit. Navečer konečně zakotvujeme v útulném kempu Holungsøy na břehu jezera Vågåvatnet.

Základní trasa

chata Rondvassbu - Rondslottet

Další možnosti túr v okolí

Nekrásnější hřebenová túra v Norsku – Besseggen

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: