Výstup na vrchol Raduha od východu
Treky

Výstup na vrchol Raduha od východu

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2062 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Masív Raduha leží společně s protáhlým hřebenem Smrekovško pogorje horským celkem na pomezí horských celků Karavanky a Savinjských Alp, ke kterým podle literatury také horopisně náleží. Ovšem spojovacím hřebenem a sedlem Sleme navazuje na masív Olševa, který je jasně součástí Karavanek. Takže jak tomu vlastně je? Na vrchol vede celá řada cest ze všech směrů. My se soustředíme pouze na dvě z nich – normální cestu od chaty Koča na Loki a zajištěnou cestu severní stěnou.

V obou případech musíme z údolních středisek vystoupit na některou z výše položených chat.

Výstup od východu (Koča Na Loki)

Výstupy přes rozsáhlé, mírně skloněné planiny Arta a Lika jsou mnohem snadnější záležitostí. Bohužel nás čeká nejprve dosažení chaty Koča na Loki, která skutečně není zrovna „za rohem“. Krásnou, ale skutečně značně dlouhou variantou výstupu na chatu je trasa vedoucí z městečka Luče ob Savinji přes louky a lesy jižní rozsohy masívu Raduha. Během 3 hodinového výstupu však budeme odměněni nejen nádhernými výhledy do kraje, ale můžeme nahlédnout do života horalů, obývajících malebné samoty v horách. Od chaty Koča na Loki se mimo přímého výstupu na nejvyšší vrchol masívu Raduha nabízí možnost zajímavého okruhu. Od chaty vyjdeme nejprve severním směrem borovicovým lesem po transverzále č. 1, kterou opustíme na prvním rozcestí (vlevo vede přímý výstup na nejvyšší vrchol) a vyjdeme doprava ve směru skalní brány Durce (obnovené značení). Chodníkem v kosodřevině a přes drobné polany vyjdeme na hlavní vrchol Raduhy ve výši 2 062 m. Dokonalý kruhový výhled. Z vrcholu pokračujeme stále v blízkosti hrany severozápadní stěny na jih, přecházíme kótu 2 008 m a cesta se klesáním stáčí doprava na planinu Arta (1 hod.).

Krátkým odbočením se můžeme vydat na prohlídku nádherné ledové jeskyně Snežna jama (konec sjízdné cesty, parkoviště). Jedná se o nejvýše položenou, turisticky zpřístupněnou jeskyni ve Slovinsku. Během dvouhodinové prohlídky můžeme spatřit impozantní ledové vodopády a stalagmity vysoké až 21 m. Teplé oblečení nutné (teploty -1° až +2,5 °C). Od jeskyně se vrátíme po značené cestě zpět a lesem přejdeme na další louku (Planina Loki) a k chatě Koča na Loki. Celý okruh zabere cca 3 hod.(bez prohlídky jeskyně).

Ubytování a jídlo

V masívu najdeme celkem tři turistické chaty.Na severním úbočí to je Koča na Grohatu (1 460 m, majetek PD, kapacita 80 míst, otevřeno od června do konce září a o víkendech, tel. +386 41 690-011). Nejjednodušší přístup je od silničního sedla Sp. Sleme (1 254 m, 2 hod.). Na opačném pólu hory najdeme často vyhledávanou chatu Koča na Loki (1 534 m, majetek PD, kapacita 86 lůžek, v provozu 1. 6.–31. 9. a o víkendech, tel. +386 41 968 022). V blízkosti chaty byla před nedávnem vysvěcená pěkná dřevěná kaple Svatého kříže. Poslední chatou v oblasti je Koča na Travniku (1 548 m, majetek PD, kapacita 16 lůžek, v provozu 1. 6.–30. 9., tel. +386 41 526 168). Všechny přístupy na chatu jsou značně zdlouhavé, nejkratší trasa vede od jihu z lokality Ljubenske Rastke – 3,5 hod. (možný výjezd autem na parkoviště Ribnikovo planino a odtud za cca 40 minut pěší výstup na chatu).

Přístup na začátek

Do obce Solčava, ležící nedaleko Logarského údolí, je možný dojezd pouze od jihovýchodu po silnicí vedoucí z města Celje (příp. z Ljubljany přes Kamnik a Ljubno). Nejbližší žel. stanicí je Paška vas na trati Celje – Velenje (41 km) nebo stanice v městě Kamnik (trať Ljubljana – Kamnik, 54 km). Pokud směřujeme pouze do oblasti vrcholu Travnik, pak musíme ve městě Ljubno ob Savinji odbočit po místní komunikaci na sever a dojet do osady Ljubenske rastke (rovněž možný nástup na hřeben Smrekovško pogorje přes chatu Dom na Smrekovcu).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: