Výstup na vrchol Planjava
Treky

Výstup na vrchol Planjava

Savinjské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2394 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Planjava tvoří spolu se sousedy Ojstricí a pyramidou Skuty hlavní skalnatou baštu, uzavírající Logarskou dolinu svými sráznými severními stěnami. Všechny tři vrcholy jsou propojeny turistickým chodníkem a nabízí tak jedinečnou možnost grandiózního hřebenového přechodu. Úsek Planjava – Turska gora – Skuta je velmi těžkou záležitostí, zato hřebenovka Planjava – Ojstrica nečiní zkušeným vysokohorským turistům obtíže a je navíc neobyčejně krásná a atraktivní.

Prvním krokem k výstupu, příp. celkovému přechodu je dosažení chaty Kamniška koča. Přímo od chaty Frishaufov Dom, stojící v závěru Lugarského údolí, vede k chatě frekventovaný a dobře označený chodník – transverzála č. 1, který stoupá mnoha serpentinami stěnou Turské gory. Cesta je dobře udržována a místy zabezpečena. Za 2,5 hod. dosáhneme Kamniško sedlo (1 903 m, také Jermanova vrata) a jsme u chaty Kamniška koča. Od chaty je nádherný rozhled, především na impozantní skalní pyramidu našeho cíle. Od chaty stoupá značená stezka východním směrem ke skalnímu útvaru Bab. Přecházíme časté žleby a rokliny až na hřbet Sukalnik (zajištění).Dojdeme k okraji velkého kotle k rozcestníku, kde se napojuje chodník vedoucí od chaty Kocbekov dom. Uhneme ostře vlevo a vytrvalým stoupáním snadno dosahujeme vrcholu s vynikajícím rozhledem (2 392 m, hlavní vrchol leží 300 m stranou a nevede na něj chodník). Pokud nechceme pokračovat ve hřebenovém přechodu, vrátíme se zpět k rozcestí a jednoduše sejdeme k chatě Kocbekov dom.

Milovníky dobrodružství však zcela jistě bude zajímat hřebenovka.Ta totiž splňuje všechny požadavky kladené na podobné podniky – několik propastných, ale dobře zajištěných míst a dramatické výhledy. Na cestu se však vydávejme pouze při stabilním počasí. V bouři či mlze velmi nebezpečné! Značená stezka vede nejprve z vrcholu Planjava východním směrem stále po rozervaném, velmi členitém hřbetu s úžasnými pohledy jak do severních strmých stěn nad Logarskou dolinou, tak na přívětivější tvář jižního úbočí. Překonáváme mnohé skalní rozsedliny až vyjdeme na vrcholu Lučka Baba (2 240 m, několik zajištěných míst), který je nejvyšším vrcholem mezi Planjavou a Ojstricí. Pomalu se loučíme s nejatraktivnějším úsekem hřebene a sestupujeme do sedla Škarce neboli Nůžky. Následuje jednoduchý, ale značně příkrý sestup na chatu Kocbekov dom.

Pokud se rozhodneme přejít celým masívem a sejít od chaty Kocbekov dom do údolí na jižní straně Savinjských Alp (Podvolovjek), můžeme použít zajímavě vedenou cestu přes labyrint skalnatých věží, zvané Dleskovske planote. Od chaty vycházíme po transeverzále č.1 na sever pod stěnu Male Ojstrice. Na rozcestí pod Belim vrhem odbočujeme vpravo do skalního kotle pod Tolstim vrhem (1 986 m). Prudce klesneme kolem mnoha věží a věžiček (v mapě oblast označená jako Dleskova planota – veža). Dále je třeba pozorně sledovat cestu. Značky jsou již omšelé a těžko se hledají (pokud ještě vůbec existují). Za pramenem Inkretov studenec se dáme na rozcestí levou cestou k salaši Vodole. Klesáme lesem, až narazíme na sjízdnou lesní cestu. Chodník zkracuje dlouhou serpentinu na louky, kde leží v idylickém prostředí osada Planinšek. Do doliny Podvolovjek se dostaneme také po silničce, problémy však mohou nastat na častých křižovatkách cest, které mnohdy končí slepě v lese.

Pokud se trefíme až k osadě Podveža, máme vyhráno. Celkem jednoznačně klesáme po silnici až na hlavní cestu, vedoucí kolem říčky Lučnica. Po necelých 2 km jsme ve větší obci Luče ob Savinji na hlavním silničním tahu kolem řeky Savinje. Zde několik restaurací, ubytování v soukromí. Autobusové spojení s Celjem a Ljubljanou. Celý přechod zabere dobrých 5–6 hodin.

Brana (2 282 m)

Výstup na nenápadný, leč rozhledově velkolepý vrchol Brana je zajímavou alternativou k výstupu na Planjavu. Od chaty Kamniška koča vyjdeme po značené cestě západním směrem (směr Turska gora). Podél hřebene Šija vyjdeme k rozcestí, kde se stáčíme vlevo. Čeká nás několik úseků zajištěných ocelovým lanem, v závěru pak již snadno vyjdeme ke kovanému kříži na vrcholu. Velkolepý výhled především na rozeklaný hřeben Turska gora – Skuta – Grintovec a na monument Planjavy. Sestup stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

Pod severními srázy Planjavy stojí v neskutečně dramatické poloze chata Kamniška koča (1 864 m, majetek PD, kapacita 142 lůžek + 20 v zimním prostoru, v provozu 15. 6.– 15.10., tel.+386 51 611 367). První chata byla otevřena v r. 1906, v r. 1981 byla zbořena a na jejím místě vyrostla nová, moderní chata, otevřená v r. 1990. Na opačném pólu masívu, tedy na jihovýchodě oblasti najdeme chatu chata Kocbekov dom (1 808 m, majetek PD, kapacita 101 lůžek + 10 míst v zimním prostoru, otevřeno od konce června do konce září, tel. +386 51 338 358).

Přístup na začátek

Základním výchozím bodem je obec Solčava, resp. Logarská dolina. Skutečným výchozím místem je však horská chata Frischaufov dom na samém konci Logarské doliny (nad vodopádem Rinka, trasa č. 9).

Základní trasa

Frischaufov dom – Kamniška koča 2,5 hod. – Planjava 2 hod. – hřebenový přechod přes vrchol Baba do sedla Škarje 1,5 hod. – Kocbekov dom 0,5 hod. Celkem 6–7 hod. + sestup do údolí (Kamniška Bistrica 4 hod., údolí Savinje 4 hod.). Celkem tedy dobrých 10–11 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: