Ve středověku byl 2132 metrů vysoký Pilatus považován za sídlo několika druhů draků a místní se této hoře obloukem vyhýbali. Dnes se díky nejstrmější ozubnicové dráze se sklonem až 480 stupňů stal cílem mnoha turistů. Draky na vrcholu už nejspíš nenajdete, za to dračí naučnou stezku ve skále a dračí lanovku ano.
Alpy – Švýcarsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Říká se, že každý správný Švýcar by měl za svůj život navštívit tři místa – louku v Rütli, kde byla založena konfederace, projet se parníkem po Luzernském jezeře a vystoupit na horu Pilatus. To v současné době není již žádný problém. Cest na vrchol je hned několik.
Světový unikát
Zubačka Pilatusbahn je dodnes světový unikát. Pyšní se titulem nejstrmější ozubnicové dráhy na světě. Ve svém nejprudším místě překonává stoupání 48 %. Pro představu, lanovka na Petřín má chabých 29,5%. Cestou na vrchol musíte i zdolat 1629 metrů výškového rozdílu. Necelých pět kilometrů dlouhá dráha z Alpnachstadu ležícím na břehu jezera Alpnachersee se začala stavět v roce 1886. Už o 3 roky později, 4. června 1889, zde byl zahájen pravidelný provoz. Nahoru se dostanete za přibližně půl hodiny a dolů za 40 minut.
Kvůli bezpečnosti je však provoz této dráhy možný jen od jara do podzimu. Bylo tak třeba vymyslet nějaké další alternativní způsoby dopravy na vrchol. Už v 50. letech minulého století byla vybudována lanovka z Kriensu ležícím v bezprostřední blízkosti Lucernu. Od roku 2015 nese jméno „Dragon Ride“ a umožnuje vyjet na vrchol ve speciálních prosklených 55místných kabinách futuristického vzhledu. Díky speciální konstrukci budete mít pocit, že letíte. Podlahu ve střední části kabiny je vyvýšená tak aby i ti, co stojí uprostřed, měli ničím nerušený výhled do krajiny.
TIP: Vrchol je přístupné ze dvou stran. Je tak ideální trasu naplánovat jako okružní cestu. Při „zlaté okružní cestě“ nejprve na vrchol vyjedete lanovkou z Kriensu. Dolů sjedete ozubnicovou dráhou do Alpnachstadu. Do Luzernu se můžete vrátit vlakem anebo výletní lodí po po jezerech Alpnachersee a Vierwaldstättersee, která trvá 50 až 90 minut. |
Za výhledy i adrenalinem
Na vrchol se dá vystoupat i pěšky. Jedná se o trochu strmější stoupání (nejsou zde řetězy), ke kterému však nepotřebujete žádné vybavení jen pohodlnou obuv. Klikatými cestami však nastoupáte více než pět kilometrů. Celkem výstup zabere přibližně 5 hodin a po cestě nejsou žádné možnosti k občerstvení, takže svačinu do batůžku.
Pilatus láká především na jedinečné výhledy. Při dobré viditelnosti nabízí kouzelné pohledy na blízké Vierwaldstättské (Luzernské) jezero a samotné město Luzern. Uvidíte i známé švýcarské vrcholy Rigi, Säntis, Tödi, Titlis i čtyřtisícovky Bernských Alp.
Na vrcholu se také můžete vydat po stopách draků. Projít se vytesanou stezkou ve skále, kde se na informačních tabulích dozvíte, jak to s těmi draky a Pilátem vlastně bylo. U zastávky lanovky ve Fräkmüntegg, se také nachází nejdelší tobogán ve Švýcarsku a trochu adrenalinu si můžete dopřát i ve stínu velikánů v rozsáhlém lanovém centru a dětském hřišti.
V nebeských výšinách
V adventním období se vyplatí k úpatí Pilatu zajít i na horký punč. Můžete si jej vychutnat na nejvýše položeném vánočním trhu v Evropě. Ve výšce více než 2000 metrů vánoční zasněženou krajinu doplňují i dokonalé panoramatické vyhlídky švýcarských Alp. Na trhu najdete okolo 40 stánků, kde si kromě tradičních vánočních pochoutek můžete dopřát i místní speciality.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Do Alpnachstadu se dostanete vlakem, autobuse a samozřejmě také vlastním autem od Bernu ze západu od Zurichu ze severu.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Túra údolím Verzasca je ráj ve Švýcarsku přístupný všem