Výstup na vrchol Klek
Treky

Výstup na vrchol Klek

– Chorvatsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1182 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Klek není jen symbolem města Ogulin, ale je také symbolem počátků chorvatského horolezectví.Právě v jeho až 200 m vysokých stěnách byli v r. 1874 provedeny první lezecké pokusy (siluetu Kleku najdeme také ve znaku Chorvatského planinarského svazu). Pro dosažení tohoto na pohled přitažlivého skalnatého vrcholu zvolíme za výchozí bod průmyslové město Ogulin. Začneme u železničního nádraží, přejdeme severozápadním směrem město, na druhé velké křižovatce odbočíme vlevo a pokračujeme po promenádě Krlenac nad  propastí řeky Dobra. Za prodejnou U Vučičima začíná stezka stoupat a po kilometru dojde k orientační tabuli (možná krátká odbočka k vyhlídce na druhé straně vrchu Peričnik). Cesta pokračuje pěkným smíšeným lesem, míjí pramen vody Malo Polje a dojde do malého rekreačního střediska Kneja. Odtud sejdeme k silnici Ogulin – Jasenjak, pokračujeme po ní cca 300 m vlevo a hned vzápětí odbočujeme doprava do lesa. Cesta nás vyvede do sedla Zakopa (700 m, název se vztahuje na údajně zde zakopaná těla tureckých vojáků) mezi vrcholy Sovenice a Ostrovice. Pěkný pohled na náš cíl – skalnatý vrch Klek.

Sejdeme přes louku s několika prameny na cestu, spojující osady Beljsko a Turkoviči a ostře vystoupíme po loukách na hřeben Kleku, kde se napojíme na značenou cestu od osady Beljsko. Dáme se na sever (vpravo) a společně s touto stezkou vyjdeme k chatě Planinski dom na Kleku, postavené pod impozantními skalními stěnami. Stezka od chaty stoupá severním směrem, přejde kolem malé jeskyně a dojde k rozcestí. Rovně vedoucí cesta směřuje k vrcholu Klečica, my se stáčíme doprava, míjíme pamětní tabuli mrtvým horolezcům a strmě mezi skálami vystoupíme na vrchol Klek. Pod  vrcholem vybetonovaný heliport, na plošně malém vrcholu jsou pak dva televizní převaděče. Rozhled sahá od pohoří Medvedica (nad Záhřebem) po celé pohoří Gorski kotar. Sestup stejnou cestou je možný, ale málo zajímavý. Mnohem výhodnější je protažení trasy na sousední skalnatý vršek Klečica (1 082 m) a do Ogulinu sejít přes vesnici Vitunj (7 km severně od Ogulinu). Celý okruh zabere cca 7–8 hod.

Na závěr ještě jeden tip – severně od Mrkopalje v blízkosti městečka Skrad (na hlavní cestě E 65) leží nádherný hluboký kaňon Vražji prolaz (Čertův průchod nebo lépe soutěska), kterým vede nově zajištěná stezka (schody, žebříky a rošty). V jeskyni na konci soutěsky padá nádherný vodopád Zeleni vir. Příjemná zastávka při cestě z Karlovace na Istriji.

Ubytování a jídlo

V oblasti Bjelolasica jsou v současnosti k dispozici dvě horské chaty. V blízkosti nejvyššího vrcholu masívu je to Planinska kuča Jančarica (1 239 m, kapacita 18 lůžek, otevřeno nepravidelně podle domluvy, tel. +385 51 833 248).Ve vzdálenosti 15 minut chůze od vrcholu Kula stojí bivakovací bouda Planinarsko sklonište Jakob Mihelič (1 460 m, otevřeno stále). Nedaleko skalnatého vrcholu Klek najdeme chatu Planinarski dom na Kleku (1 000 m, v provozu jen o víkendech, kapacita 43 lůžek, tel. +385 47 521 206).

Přístup na začátek

Od Jadranu je možný přístup do oblasti dvěmi variantami. Z hlavní silnice Rijeka – Karlovac odbočuje v obci Lokve silnice č. 6 do větší vesnice Mrkopalj. Odtud po lokální cestě (makadam v úseku 16 km), která protíná pohoří Velika Kapela až k obci Jasenjak a která vede dále do Ogulinu (z hlavní silnice 36 km). Do stejného místa dojedeme od pobřeží z města Senj. Silnice stoupá přes sedlo Vratnik a přes obec Brinje do Selvice. Vlevo odbočka po silnici č. 6 do Jasenjaku (směr Ogulin). Z vnitrozemí se do oblasti dostaneme z Karlovace po cestě č. 12 – 3 do Ogulinu, odtud jednoznačně do vesnice Beljsko. Nejbližší železniční stanice Ogulin (trať Karlovac – Rijeka, 25 km).

Základní trasa

Ogulin – Klek 3 hod.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: