Výstup na vrchol Jerebica
Treky

Výstup na vrchol Jerebica

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2125 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zatímco horská skupina Kanin je tvořena především vysoko vyzdviženou krasovou plošinou, hřeben mezi sedlem Prevala a vrcholem Jerebica se prezentuje jako ostrý, několika ostrými vrcholy naježený hrot pily.Tato část hor zůstává stále poněkud ve stínu blízkých a snad i slavnějších vrcholů. Jedná se o nejméně navštěvovanou část slovinských Julských Alp, navštěvovaných pouze speleology, kteří zde skutečně mají stále co objevovat. Než se vydáme na tyto dlouhé a osamělé túry, podívejme se blíže několika zajímavých míst v blízkosti výchozích bodů. Pět kilometrů severně od Bovce (ve směru na Predel) leží vlevo od silnice neschůdná Koritnická soutěska. Je dlouhá až 500 m a 80 m hluboká, do údolí Koritnica spadá rovněž několik působivých vodopádů (most). Podobnou scenérii najdeme 11 km výše u obce Log – Korita Predelice, tentokrát o délce 1,5 km (celá oblast byla bohužel v r. 2000 poničena lavinou a v současnosti není dostupná).

Jerebica (2 125 m)

Výstup na vrchol Jerebica zahájíme u silničního mostu přes řeku Koritnica (cca 2 km jižně od obce Log pod Mangrtom). Široká sjízdná cesta vede lesem a po necelé hodině dojde k hostinci Počitniški dom Gostol, stojící ve spodní části doliny Možnica. Svérazná kamenná stavba se dvěmi věžemi slouží především jako hostinec, v blízkosti však stojí zděná chatka, sloužící k ubytování (také jako zimní bivak). Za prohlídku rovněž stojí nedaleko vzdálené vodopády a skalní soutěska na říčce Možnica (ukazatel). Pokračujeme dále po makadamové silnici na západ, cesta po chvíli končí a pokračujeme značenou pěšinou mírně vzhůru dolinou.V závěru údolí odbočíme vpravo, přejdeme bukovým lesem, později přes časté travnaté prahy dosáhneme hraničního sedla Jezersko sedlo (1 718 m, také Mírnik, italsky Sella del Lago).Stezka nyní přechází na italskou stranu hřebene a v serpentinách stoupá přes travnaté a skalnaté stupně. Závěr vede již jednoznačně svahem tvořeným krasovými terasami a trávou (množství květeny). Vrchol je malá zelená plošina s hromadou kamení a schránkou s vrcholovou knihou. Zajímavý pohled do tří údolí – Jezerska (Val Rio Lago), Koritnica a Možnica. Sestup stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

V celé oblasti není žádná turistická chata. V údolí Možnica najdeme pouze ubytovací hostinec Počitniški dom Gostol. V blízkosti chatka sloužící jako bivak. V blízkosti vrcholu Črnelska Špica najdeme krytý bivak – jeskyni Zasilni bivak, sloužící především speleologům.

Přístup na začátek

Pro výstup na Rombon a Črnelskou Špici je ideálním výchozím bodem Bovec (viz předchozí túra). Pro dosažení Jerebice je to obec Log pod Mangrtom, ležící na predelské silnici 12 km severněji od Bovce. Je zde starý hřbitov vojáků padlých za bojů v I. svět. válce a zajímavý kostel Sv. Stefana se vzácnými obrazy Ivana Grohaja.Celá vesnice je jakýmsi živým skanzemem původních chalup a stavení. Samotný nástup na túru pak začíná na 9. km (u mostu přes říčku Koritnica) a vede do doliny Možnica k hostinci Počitniški dom Gostol (774 m).Toto místo pak můžeme označit za samotný výchozí bod.

Základní trasa

Počitniški dom – Jerebica 4–5 hod. Sestup stejnou cestou 3–4 hod. Celkem 8–9 hod.

Zkušenosti čtenářů

Barbora Š.

Na Jerebici jsme se rozhodli lézt ze slovinské strany, což nedoporučuji pro začátečníky. Cesta byla velmi strmá a s kýmkoliv jsme mluvili, doporučoval by lézt z italské strany. Nicméně jsme zaparkovali na plácku u silničního mostu přes řeku Koritnica, kde je místo tak pro 6 aut (my jsme vyráželi v šest ráno a byli jsme jediné auto, k večeru tam parkovala tři jiná auta). Výhodou je, že tam nic neplatíte. Jak už jsem říkala, pro začátečníky celodenní výšlap, dosti náročný. Výhled hodnotit nemůžu, počasí se zhoršilo a byla špatná viditelnost.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: