Výstup na Velkou Hejšovinu neboli Szczeliniec Wielki v pohoří Góry Stolowe
Treky

Výstup na Velkou Hejšovinu neboli Szczeliniec Wielki v pohoří Góry Stolowe

Nevíte co přes víkend dělat? Co takhle jediné pohoří v Polsku Góry Stolowe? V tomto článku naleznete pár tipů na to, za čím se v této oblasti vydat.

Góry Stolowe – Polsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné pro sněžnice
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
15 km
Nejvyšší bod
919 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Góry Stolowe jsou jediným pohořím, které leží většinou své rozlohy na území našich severovýchodních sousedů. Poláci se o ně podle toho starají. V roce 1993 byla oblast, čítající 63 kilometrů čtverečních, vyhlášena Národním parkem.

Svého „bratříčka“ mají Góry Stolowé i u nás v podobě sousední CHKO Broumovsko. Obě oblasti jsou podobného rázu. Tedy skalnaté svahy a skalní města, která vyrůstají z křídových pískovců. Typické jsou pro Broumovsko Adršpašské skály, více tady.

Kde se Gory Stolowe nachází?

Najdete ji cca 60 kilometrů severovýchodně od Hradce Králové. Stejně jako v článku o Orlických horách, to mají obyvatelé našich největších měst respektive Brna, Ostravy a Prahy stejně daleko (cca 200 km). Takže většina z vás je tam do tří hodin jízdy autem.

Výstup na horu Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki)

Tento vrchol dosahuje výšky 919 metrů. Není to žádný obr, naštěstí svoji výšku dohání prostřednictvím skalních útvarů, které připomínají zvířata (velbloud, slon, opice, pes, želva, sova atd.). Hora vypadá z dálky nepřístupně, protože ji ze všech stran „chrání skalní stěny“. To ji dodává vzhled jakéhosi kamenného kvádru. Naštěstí to s tou nepřístupností není tak úplně pravda a i méně zdatný turista si může dopřát krásného vrcholového výhledu do okolí.

Pokud budete chtít stanout na této hoře, tak svoji „pouť“ začněte v obci Radkow. Odtud se vydáte po žluté turistické značce a později se napojíte na modrou. V závěru cesty je naučná stezka a mnoho vyhlídkových míst. Odpočinout si můžete ve vrcholové chatě. Možno je jít i z obce Karlow.

Za zmínku stojí také trhliny PekloČertovská kuchyně. První ze jmenovaných je hluboká dvacet metrů a sníh tam někdy můžeme vidět i v červenci, protože roklina má vlastní mikroklima.

Co dál uvidíte v okolí?

Bludné skály (Błędne Skały) – Zajímavě se příroda vyřádila na tomto místě. Díky bohu za to! Zvětráváním pískovce se vytvořilo kamenné bludiště. Tvoří tak jakési skalní město ve výšce 852 metrů. Pokud chcete vědět více (příjezd, přístup atd.) podívejte se tady.

Skalne Grzyby – Jedná se o skupinu skal, které „dorůstají“ zajímavých tvarů a připomínají hřiby, zvířata a mosty (většina z nich má svůj specifický název). Tuto podobu získaly působením eroze. Pokud chcete tento přírodní úkaz vidět, tak jedna z variant je vyjít z Vambeřic. Tady budou ukazatele na stezku, která vás provede přes vrchol Pielgrzym, ze kterého se naskytnou zajímavé výhledy. Okruh končí opět ve Vambeřicích.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Do Radkowa se nejlépe dostanete od Náchoda

Základní trasa

Radkow - Velká Hejšovina/Szczeliniec Wielki

Další možnosti túr v okolí

Výstup na polský vrchol Barania Góra na sněžnicích z Jablunkova

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: