Pohoří Cordillera Blanca nabízí nepřeberné množství treků, ale také mnoho jednodušších vrcholů. Dva z nich se nachází i v krásném údolí Ishinca, obklopeném množstvím zaledněných velikánů.
Cordillera Blanca – Peru
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Pohoří Cordillera Blanca nabízí nepřeberné množství treků, ale také mnoho jednodušších vrcholů. Dva z nich se nachází i v krásném údolí Ishinca, obklopeném množstvím zaledněných velikánů. Nejjednodušší variantou, jak se dostat na výchozí místo, je vzít si taxíka, nebo se domluvit v cestovní agentuře na odvoz do vesnice Huillac, resp. Pashpa. V případě výstupu pouze na tyto dva vrcholy se obejdeme s minimem materiálu, na Urus Este pouze s přilbou, mačkami a cepínem. Ve vesnici Pashpa i Huillac se dá sehnat průvodce s oslíkem pro odnos věcí k chatě Refugio Ishinca (4 374m).
Urus Este
Cesta je celkem jasná, vede stále údolím podél širokého potoka Quebrada Ishinca. Po čtyřech až pěti hodinách chůze dojdeme na širokou louku, u níž stojí chata. Ve dvou třetinách cesty údolím musíme předložit u správce povolení do PN Huascarán. Celý závěr údolí v okolí chaty je velmi rozlehlý a je možnost postavit si kdekoliv stan, nebo se ubytovat v přímo v horské chatě. Prvním vrcholem, na který je dobré se vydat nejdříve, je Urus Este, jenž se týčí přes 1 000 výškových metrů nad táborem.
Cesta k vrcholu nezabere více než pět hodin. Pěšinkou, u chaty označené cedulkou, se vydáme po prudkém, táhlém úbočí hřbetu v maličkých serpentinách až ke skalním plotnám. V tomto okamžiku jasně vidíme sněhové sedlo nad námi a náš vrchol. Začíná také hranice sněhu, pro kterou přijdou na řadu mačky, cepín a na hlavu přilba. Výstup není kromě prvního úseku nijak prudký. Ze sedla popolézáme lehkým mixovým terénem až na skalnatý vrchol ve výšce 5 412 m. Jsou z něj krásné výhledy na všechny strany. Sestup stejnou cestou do tábora.
Nevado Ishinca
Druhým trekovým ledovcovým vrcholem je Nevado Ishinca. Cesta se vine po pravé straně údolí při pohledu zdola a stáčí se doprava do úzké rokle, jenž se s výškou rozšiřuje a ústí do velkého údolí s přehradní nádrží a vrcholem Ishincy nad hlavou. Cesta u výrazného rozcestí dvou pěšin odbočuje doleva k malé laguně, kterou obchází, a pokračuje až k úpatí prudkého ledovce. Zde je potřeba ledovcová výbava a lano pro navázání. Prudké počáteční stoupání vede po ledovci přímo vzhůru a přechází ledový kuloár, po jehož hřbetu vystoupáme až na hřeben pod velkou stěnu se séraky. Tu je nutné obejít a prokličkovat v rozlámaném ledovci vzhůru na širokou sněhovou plochu, na jejímž konci je poslední, stometrové stoupání na vrchol Ishincy (5 542m). Sestup stejnou cestou do základního tábora a další den dolů do vesniček, či až k asfaltové silnici do Paltay.
Ubytování a jídlo
stan a jídlo vlastní (je možné se stravovat a spát na chatě, nicméně ceny jsou dražší, než v Alpách)
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty (vhodné skelety), nutné teplé oblečení, stan, spacák, věci na vaření, úvazky, lano, mačky, přilba, 2 šrouby do ledu, 2 karabiny/os., prusíkovací smyčky, kompas, výškoměr, či GPS, ledovcové brýle
Přístup na začátek
vesnička Paltay, je možné dojet colectivem, či přímý odvoz z Huarázu až do Huillacu, či Pashpy
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
2000
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
Huaráz – Paltay – Huillac (Pashpa) 2.Huillac (Pashpa) – BC Ishinca 3.BC Ishinca – Urus Este – BC Ishinca 4.BC Ishinca – Nevado Ishinca – BC Ishinca 5.BC Ishinca – Huillac (Pashpa) – Paltay – Huaráz
Další možnosti túr v okolí
horolezecké výstupy na Tocllaraju či Ranrapalcu
Hodně zmatené informace. Proč je v informacích psáno: pohyb po ledovci nebo sněhových polích ne, když se jedná (jak je psáno výše) o ledovcový vrchol ? Osobně jsem na Ishince byl a po ledovci se jde celkem kus (patrné i z fotek). Dále nechápu proč nejsou výstupy na Ranrapalcu a Tocllaraju technického rázu. Na oba vrcholy nevede lehčí cesta než obtížnosti D.