Výstup na Titov vrv (2747 m) v makedonském pohoří Šar planina odhalí jeden z krásných koutů Balkánu. Třetí nejvyšší vrchol bývalé Jugoslávie představuje dlouhou, ale nepříliš náročnou túru travnatými svahy. Od polorozbořené rozhledny na vrcholu se otvírají úchvatné výhledy do Makedoie i Kosova.
Šar planina – Makedonie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Popova Šapka v Makedonii je bez sněhu smutné a nehostinné místo. Ovšem rčení, že „tady zdechl pes“ zde není na místě. Spíše naopak. Volně pobíhajících psů všech ras a rozměrů je snad až příliš. Ihned po příjezdu na místo jsme obklíčeni velmi nesourodou, ale naštěstí nijak agresivní smečkou. Tři nejsilnější a nezničitelní z nich nás pak doprovázejí přes hory celé tři dny.
Šar planina
Pohoří Šar planina bylo a asi ještě dlouho bude nepříliš navštěvovaným horských celkem na severozápadě Makedonie. Na tomto stavu se podepsala především nepříliš bezpečná hranice s výbušným Kosovem. Dnes je sice naštěstí už vše jinak, ale oblast je stále určena spíše dobrodružným a nebojácným povahám.
Šar planina znamená „Pestré hory“, což je název vcelku výstižný. Mohutný hlavní hřeben, dlouhý více jak 80 km, může sice díky profilu spíše oblých travnatých hor působit poněkud monotónně, ale „pestrost“ pohoří zachraňují jednak členité boční doliny se strmými skalnatými srázy, ale především neobyčejně bohatá květena. Zvláště na jaře se hory doslova rozhoří záplavami květů. Konec května, ale spíše červen je pak ideálním obdobím, kdy „Pestré hory“ zcela souzní se svým poetickým názvem.
Titov vrv
Pohoří Šar planina rozhodně neoplývá turistickou infrastrukturou. Hlavní hřeben je sice jednoznačný a dobře patrný, ale na nějaké turistické značky zde příliš nespoléhejme. Zcela jiná situace je v oblasti nejvyššího vrcholu pohoří – 2747 m vysokého kopce Tito vrv (ano „vrv“ je makedonský výraz pro „vrch“), tyčící se nedaleko orientálně vyhlížejícího města Tetovo. Místní agilní turistický spolek zde v nedávné době pečlivě vyznačil několik turistických stezek, které nás spolehlivě dovedou nejen na vrchol samotný, ale také do několika atraktivních míst v jeho okolí. Na značenou stezku narazíme hned v blízkosti nevábného, stále velmi „komunisticky“ vyhlížejícího střediska Popova Šapka.
Na vrchol Titov vrv vedou odtud hned dvě varianty výstupu – jedna míří k vrcholu přes otevřený větrný hřeben Caripašina planina, druhá, snadnější a objektivně i atraktivnější trasa vede dlouhým traversem východními svahy. Atraktivnější především pro neuvěřitelné záplavy květů, které v podobě jakýchsi magických kruhů lemují cestu. Tyto přepestré obrazce nadchnou především fotografy, neboť nenajdeme mnoho podobných míst v horách. V závěru se pak stezka napojí na hlavní hřeben a přechodem skalních vrat (opět krásná fototémata) vyjdeme k polorozpadlé stavbě bývalé meteorologické stanice, korunující nejvyšší vrchol pohoří.
Zimní výhledy z Titova vrvu, Šar planina, Makedonie.
Balkánská nálada
Za časů bývalé Jugoslávie byl Tito vrv třetím nejvyšším štítem v zemi (po Triglavu a Korabu), dnes díky rozpadu státu se posunul jen na území Makedonie (správně však FYROM, neboť Řekové nikdy neuznali existenci tohoto názvu) na druhé místo. Výhled z vrcholu je ryze balkánský – hory od obzoru k obzoru, temně zelená údolí, strakaté skály a tyrkysové slzy jezírek pod barokně načechranými mraky na obloze.
Naši společnost doplňuje trojice hafanů, kteří se vydali na nelehkou cestu s námi. Na to jsme na Balkáně (ale také např. z italských Apenin) zvyklí. Ostatně není se co divit, psům se v naší společnosti očividně líbí a dobře daří. Tu dostanou kus salámů, tam „dojedou“ konzervu či zobnou nějakou laskominu. Na oplátku pak očekáváme obranu před medvědy nebo toulavými psy, kterých je v pohoří dost a dost (a v reálu to tak skutečně funguje).
Pro sestup z vrcholu volím zajímavou trasu přes nádhernou, skalními věžemi lemovanou dolinu Lešnica. Zde si daly dostaveníčko snad všechny krásy pohoří. Neskutečné žluté koberce květin, tráva do půl pasu, brody přes divoké potoky, sladká nejistota z věcí příštích, neboť kde má tato cesta cíl lze jen odhadovat. Naštěstí po několika dobrodružných hodinách jsou tu první stavení, první lidé a také první civilizace.
Ubytování a jídlo
Několik penzionů stojí v zimním středisku Popova Šapka.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Základem pro dostání se do oblasti je město Tetovo, které je přístupné po dálnici ze Skopje. Do Popovy Šapky se dá dostat místním taxi – o cenu smlouvejte.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Trek makedonským pohořím Karadžica