Mnoho lidí si myslí, že národním vrcholem Slovenska je Gerlachovský štít, ale je to právě Kriváň (2494 m). Výstup na Kriváň ve Vysokých Tatrách vede ze Štrbského plesa a je náročný zejména na převýšení.
Vysoké Tatry – Slovensko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Důkazem může být také to, že je vyobrazen na slovenských eurech. Já si však pamatuji, že jsem viděl Kriváň ještě na slovenské minci. Byl to myslím dvacetník, na kterém se ze zadní strany tyčil mohutný zub, který vrchol svým tvarem nápadně připomíná.
Tuhle chloubu Slováků byste našli, jak většina z vás ví, ve Vysokých Tatrách (západně) nedaleko Štrbského plesa.
Výstupová cesta
Nejčastěji využívaná cesta je ze Štrbského plesa (1347 m). Vede odtud červená značka, po které půjdete cca hodinu, než dojdete k rozcestníku u Jamského plesa (cca 4 km), na kterém přejdete na modrý turistický chodník. Do této chvíle jsme překonali převýšení jen 100 metrů, takže těžší partie výstupu jsou ještě před námi. Od plesa půjdeme chvíli lesem, než se dostaneme na typické „tatranské louky“, které jsou porostlé kosodřevinami.
Úsek, který půjdeme od plesa na jižní hřeben Kriváně, je poměrně strmý. Překonáme na něm převýšení více než 500 metrů. Za hřebenem se modrá značka „přehoupne“ do impozantního Kriváňského žlabu a křižuje zelenou trasu. Tento rozcestník se nazývá V Krivánskom žlabe (2120 m) a je to odtud už jen 45 minut k vrcholu. Modrá značka se nezmění, ale terén ano. Umetený chodníček vystřídají skaliska, na kterých je třeba být opatrný, a to obzvláště, když je skála vlhká nebo dokonce namrzlá.
Následně přejdeme Malý Kriváň, Daxnerovo sedlo a potom už je na řadě vrchol. Je třeba zmínit, že v posledních metrech je několik exponovaných úseků, které nejsou zajištěny řetězy. Jejich absence dělá výstup o dost dobrodružnější. Velmi oblíbenou variantou výstupu je také zelená trasa od Troch studničiek.
Zajímavosti
- První doložený výstup na Kriváň je z roku 1772 (Andrej Jonáš Czirbesz), ale předpokládá se, že lidé na vrcholu stáli už kolem roku 1500, kdy tady probíhaly hornické práce.
- Legendy vyprávějí, že uvnitř Kriváně jsou skřítci, kteří stráží poklad.
- Poprvé se v zimě z vrcholu Kriváňě rozhlédl v roce 1884 Theodor Wundt s horským vůdcem J. Horvayem.
- Kriváň je nejzápadnějším vrcholem Vysokých Tater.
- Pod Kriváněm pramení nejdelší slovenská řeka Váh.
- Svoji výškou 2494 metrů je desátým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater (pokud počítáme jen hlavní vrcholy).
- Několik desítek výškových metrů před vrcholem, se vám otevřou krásné pohledy na Kriváňské Zelené pleso, které leží ve výšce 2012 metrů.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle, opalovací krém a dobrou náladu.
Přístup na začátek
Na Štrbské pleso buďto autem přes Žilinu a Liptovský Mikuláš, anebo vlakem přes Štrbu.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
- Přechod Tater – od Belianek po Roháče
- Přechod Vysokých Tater od východu k západu
- Hřebenovka Roháčů – přechod Západních Tater
- Výstup na Gerlachovský štít
- Výstup na Rysy a Ostrvu
Na zdjęciu to nie jest Krywań, tylko Sławkowski Szczyt:)
Ahoj. Najčastejšia výstupová trasa je skôr od Troch studničiek, ako zo Štrbského , -)