Stok Kangri patří k nejsnáze dosažitelným himálajským šestitisícovkám. Nachází se asi 20 km jižně od Lehu, hlavního města Ladakhu.
Himálaj, ladacký hřeben – Indie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Stok Kangri patří k nejsnáze dosažitelným himálajským šestitisícovkám. Nachází se asi 20 km jižně od Lehu, hlavního města Ladakhu. Cesta vede údolím podél řeky, zprvu stoupá zvolna až k odbočce na sedlo Stok La (4100 m), kde se v sezóně nachází i stanový tábor a občerstvení, protože až sem je cesta společná s trekem Markha Valley. Odtud pak stoupá přes tzv. Malé sedlo, poté opět klesá k řece, kterou v jarních měsících může být problematické překonávat. Hlavním údolím se neustále stoupá, okolo se tyčí pěkně zbarvené skály i zasněžené vrcholky hor.
Stanový tábor 4400 m je tvořen velkou rovnou travnatou plochou (jinak je okolí jen kamenité), proto se vyplatí tam opravdu dojít. Je placené – 100 Rs/os/noc (2008) a kontroluje se tam povolení. Cesta se stáčí na východ až k Basecampu 2, který většina lidí upřednostňuje před Předsunutým táborem. Pokud je člověk dobře aklimatizován, je lepší se dostat až do Předsunutého tábora, který se nachází v těsné blízkosti ledovce. Vlastní výstup trvá 4 – 7 hodin, cesta většinou není znatelná, proto je lepší nevycházet první či si předchozí den ověřit kudy vede.
Hned zpočátku se jde přes ledovec, který se stále zmenšuje a několik trhlin je včas znatelných, takže se zpravidla chodí bez navázání a maček. Následuje poměrně prudké a nepříjemné stoupání sutí, občas sněhové pole až na vrchol. Výstup není obtížný, za špatného počasí je ale téměř nemožný, nutná dobrá aklimatizace. Většina turistů sem vyrazí společně s trekingovou agenturou, když někoho potkáte bez průvodců, jsou to zpravidla Češi.
Ubytování a jídlo
Ideální je nákup veškerého jídla v Lehu, sladkosti lze koupit ve Stoku nebo u odbočky na sedlo Stok La, ubytování není možné
Potřebné vybavení
Běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky a cepín vhodné, ne však nutné, trekingové hůlky
Přístup na začátek
Do Stoku lze dojet mikrobusem, který jede několikrát denně z Lehu.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Stok – Stanový tábor
- Stanový tábor – Předsunutý tábor
- Předsunutý tábor – Stok Kangri – Stanový tábor
- Stanový tábor – Stok
Další možnosti túr v okolí
směrem na sedlo Stok La vede známý a oblíbený trek zvaný Markha Valley
Minimálně mačky nutné. Ledovec může být bez sněhu a může být na některých místech hladký. I když na trase nehrozí pád do trhliny, tak uklouznutí a minimálně naraženina něčeho nemusí být úplně ono. V případě větší sněhové nadílky se hodí i cepín na hřebeni. Podmínky jsou vždy relativní. Do závorky bych přidal i měsíc říjen, po zohlednění situace.
pro info o Stok Kangri:
https://www.youtube.com/watch?v=bG9QtEbAoco
Ahoj, prosím, má nějaké podrobné info k výstupu na Stok Kangri. Pomůže cokoliv 🙂
Díky předem
https://www.youtube.com/watch?v=bG9QtEbAoco
Jak jsme byli na Stok Kangri :-), malý filmík z výpravy:
https://www.youtube.com/watch?v=bG9QtEbAoco
Ahoj.
Zkus toto.:-) http://www.velehory.cz/archiv/vystup-na-stok-kangri-6135m tam je toho hodne. v diskuzi k tomuto clanku mas dva me prispevky,ktere popisuji,jak jsme to sli vloni. Kdyby neco, ozvi se. Michal
výstup na Stok Kangri je možné uskutočniť aj bez predchádzajúceho povolenia, multifunkčná dáma pri začiatku trailu za ľudových 2100 Rs vystaví „instantný permitt“ (jul 2010). Nasleduje krásny, ale útrapný postup hore údolím do výšky 5050m (Base Camp, kde miestny podobne multifunkčný koniar/kuchár/guide kontroluje povolenie a kasíruje 100 Rs/noc/osobu. Zo Stoku je to cca 7 hodín cesty (s plnou poľnou) a je vhodné tu dôjsť (aj za cenu útrap)vzhľadom na potrebné prevýšenie za prvý deň (cca 1300 m). Mne sa osvedčilo druhý deň dôjsť ešte za vysunutý Base Camp až do výšky 5500m, kde som si v snehu (po vzore indických cestárov) „vydlaždil pľac kamenný plac pod stan. Keďže je tento rok hora poriadne pod snehom, cesta od Base Campu trvá cca 3-4 hodiny a človek miestami zapadá do snehu až po pás. Nástup na ľadovec je vhodné začať dávno pred „kuropěním“ teda okolo 2-3:00 v noci keď sneh ešte drží a počasie tiež. Cca 800 m s prevýšením 600 m trvá zdoľať 3-5 hodín, doporučujem 12 hroté mačky (4-hroté sú tiež fajn ,nedá sa v nich však liezť príliš kolmo..)Cepín je dobrý pre prípad pádu, s paličkami ako som sa trápil ja to tiež ide , treba však dávať veľký pozor, aby sa člevek nešmykol dole. Po dosiahnutí okraja hrebeňa je to na vrchol už len cca 150 m čo sa dá zdoľať za 25 minút… O výhľade vám nič nepoviem, pretože následný blizzard všetko zakryl a vyhnal 20 ďalších nádejných lezcov späť do BC…
Jen bych dodal – podle toho co pises jsi tam byl dost brzy.
Moje zkusenosti z lonskeho srpna: macky jen k prechodu plocheho ledovce a tam take nebyly vylozene potreba. Ale je dobre je mit. Dvanactihrotky netreba, staci jakekoliv zubate, zadne tolik kolme pasaze tam nejsou. Cepin jsme take nepotrebovali (ale opet zalezi na aktualni situaci).
Co se tyka vystupu do BC – to co pises je mozne,ale jen s dobrou AKLIMATIZACI. My jsme po 3 tydnech v podobnych vyskach byli uplne bez problemu, ale lidem tam byva pry hodne blbe. Nepodcenujte vysku. Pokud nemate aklimatizaci, jdete to pomalu, klidne 5-6 dnu. My to s aklimatizaci dali z Lehu do Lehu za 48 hodin. Permit se da sehnat budto v Lehu za 2000Rs nebo u te baby na zacatku…a nebo se to da jit i bez permitu a checkpointy obchazet…muzu poradit.:-) Pokud nechcete spat v BC ano v „ABC“, kde bude urcite spousta dulezitych lidi, kteri se budou tvarit jako by sli na Everest (takovych jsme cestou dost potkali), doporucuju tzv BC2, ktery jeo trochu vys nez BC ale ma peknou loucku, vodu na dosah a do ABC je to jen cca 80 vyskovych. Zajemcum poradim.
Na vrsek je to cca 4-5 hodin, podle kondice,ale muze to byt i mnohem dele. Kdyz to trefite, vede tam temer dalnice…pekna vyslapana cesta. Technickyje to narocneasi jako vystup na snezku, kdyz cestu netrefite jde se volnou suti a obcas po snehovych polich, coz je tezsi,ale da se.Sklon tak 30stupnu max.
Takze pokud nekdo bude ze Stok Kangri delat brutalni expedicni vystup, neverte mu – pokud je stale pocasi a neni vysnezena stena, je to lehke,ale hodne tezke vyskou. Kdyz sezmeni pocasi nebo bude moc snehu, muze jit o kejhak jako kdekoliv jinde ve vysokych kopcich,tak bacha. Vice info pripadne na indie.michalcabela.cz
Jen bych sem jeste chtela dodat, co mi tady schazelo za informace pro pripravu doma. V Lehu nebyl problem sehnat kartuse typu go system, takze na nejake mensi vareni to bohate stacilo a nemuseli jsme si porizovat benzinak. Co se tyce jidla, tak v teatentu v Mankarmu i v Base Campu vzdy vecer vari asi za 150 rupek docela vydatnou veceri. Byli jsme tam v srpnu a nejvetsi prekazkou pro nas bylo pocasi, byla tam pekna zima(hlavne v Base Campu) a kdyz jsme vsechny videli v perakach moc to nepridalo 🙂 Povolení nam kontrolovali jenom v Base Campu. V tom Advanced Base Campu v 5300 nebo kolik uz se nesmi stanovat. Takze prvni den ve stanovem tabore Mankarmo (4500 asi) a nebo rovnou v Base Campu (5050). V kazdym z nich se plati 100 rupek za stan. (srpen 2011)
Cesta ze Stoku je dobre patrna, je tam jedno neprijemne misto preskakovani pres reku..ale asi zalezi kolik je tam vody a mozna se da chodit i jinudy, ale my jsme nic jineho nevymysleli. Kdyz se dojde k rozbocce na Stok La a Stok Kangri, u prvniho teatentu na ceste, musi se jit doleva za skalou do toho sedylka (v teatentu ochotne poradi) a pak pokracovat korytem reky, ktere se rozdvoji a tam pak jit doleva.
Ahoj.My tam byli srpen 2012. Sice se nemám nepodařilo zdolat vrchol, ale pokud by chtěl někdo aktuálnější info z loňska, tak mrkněte na CzechOut – jsou tam články o Stok Kangri, Markha Valley terku a Lehu-kde najdete hlavně základní info – kolik co stojí apod…
http://www.czechout.cz/article/turistika-beh/stok-kangri-2012-1.cast/
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako spam
Ahoj! Je možný výstup i v lednu, únoru??? Nějaké zkušenosti?
Informace o Stok Kangri aktuální k létu 2016 jsou na http://glivicky.cz/en/pruvodce-vystup-na-stok-kangri-6153m-pres-jizni-hreben/
Update 2018
Permit na vystup (50$) je od letoska zruseny – pozor v Indian Mountaineering Foundation kancelari v Lehu se vam ho furt budou chtit nacpat, ale nikde ho nikdo nechce videt.
Ve Stoku se pohybuje divna pani, ktera chce 20 rupii na osobu na den za pobyt v NP.
V kempech vybiraji 200 rupii za stan + jednorazove 500 rupii na osobu (environmental fee).
Advanced BC je zruseny.
Kdyz nechcete tahnout spani a jidlo, neni problem, stan s karimatkou a spacakem vam pronajmou za 400 na noc nebo si muzete zaplatit 1500 rupii za full servis (spani+jidlo na cely den).
Má někdo prosím aktuální info ohledně permitu a vstupů do kempů(2023)?
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Zajímavé vybavení
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
TOULÁNÍ GRUZIÍ: Místní kultura a výstup na Kazbek
BULHARSKO: Turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu
FERRATY: Solné komory pro začátečníky
VÝSTUP NA DACHSTEIN: Po ledovci až na vrchol 2995 m
KARPATSKÉ TREKOVÁNÍ: Fagaraš, nejvyšší hory v Rumunsku
Zajímavé vybavení
Feratový set Ocún Via Ferrata Webee Pail
Nejoblíbenější volba na ferraty. Set složený z úvazku, tlumiče pádu a helmy.
Pánská Bunda Rafiki Colin II Majolica
Nová generace ověřené pánské sportovní bundy pro lezce i turisty.
Vojenské boty LOWA Zephyr GTX černé
Moderní lehká outdoor bota pro rychlé přesuny, vhodná i do těžšího terénu.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy