Jednoduchý výstup na ledovcem ověnčený vrchol Similaunu s návratem po stopách pravěké tragédie legendárního ledového muže – Ötziho.
Ötztalské Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Vyrážíme z Ventu, jež je příjemná horská vesnička ležící v nadmořské výšce 1896 metrů. Samotný Vent stojí za krátkou prohlídku, krom pěkného kostelíku je zde také moderní informační centrum, jehož část s expozicí je otevřena i mimo otvírací dobu. Po zavíračce je přístupná také místnost s počítačem blokovaným na místní stránky, kde se můžeme podívat třeba na aktuální předpověď počasí. Poblíž parkoviště u řeky je také malá kaplička s měnící se výstavou fotografií.
Vesnici opouštíme po mostu přes řeku a pak prudkým stoupáním po sjezdovce, kde se napojíme na širokou cestu vedoucí k Martin Busch Hütte (2501 m). Za chvíli se před námi objeví první pohled na Similaun, jež bude lákadlem a vzpruhou na docela dlouhé cestě. Po chvíli, hned za kapličkou začíná „Umleitung“ (stav podzim 2016). Došlo zde totiž k masivnímu sesuvu, který zavalil cestu, takže přístup na chatu byl nějakou dobu nemožný. Stále hrozí další sesuvy, proto byla vybudována nová stezka na druhém břehu řeky. Nejdříve tedy klesáme dolů k novému mostku a pak pokračujeme po stezce podél řeky. Mineme i starý most, který sice sesuv vydržel, ale uprostřed mu trůní veliký balvan. Stezka k němu je částečně zničena. Po chvíli se náhradní cestička vrací po dalším mostku zpět na druhou stranu řeky a po stoupání se napojuje na původní širokou silničku. Ani tady nemá člověk při průchodu úplně nejlepší pocit, údolí je sevřené, kameny v prudkých svazích jsou docela volně ložené, jen se sesypat. Po nějaké chvíli šlapání do kopce se už za zatáčkou objeví Martin Bush Hütte. U ní silnička končí a dál už pokračuje příjemná stezka teď již mnohem širším údolím, v jehož čele leží moréna rychle ustupujícího ledovce Niederjochferner. Ještě před dosažením morény mineme odbočku do sedla Tisenjoch, k takzvané Eismann Fundstelle, tedy k místu, kde byla nalezena mumie lovce z doby měděné, Ötziho. Ale tam se vydáme později, nejdříve míříme na vrchol Similaunu. V moréně se můžeme rozhodnout kudy pokračovat. Buď dál podél potoka až na ledovec po kterém vystoupáme až pod skály, kudy vede výstupová cesta na vrchol od chaty Similaun hütte postavené v sedle Niederjoch (3019 m) na rakousko-italské hranici. Druhou variantou je následovat značenou cestu a po boční části morény vystoupat k chatě.
Od chaty jdeme kousek po hřebínku a pak sestoupíme na nepříliš strmý ledovec, který je v této části bez trhlin, a po jeho pravé straně, kousek pod skalami, stoupáme vzhůru. U prohlubně s mnoha trhlinami se trasa rozdvojuje, sníženinu je možné obejít z obou stran, na obou trasách potkáme trhliny. Varianta vpravo vede poblíž skal, překonává několik trhlin a poté už v mírném sklonu stoupá na plošinku před konečným hřebínkem, která je tradičním odpočinkovým místem. I tady jsou dvě možnosti dalšího postupu – buď přímo po smíšeném skalnatém hřebínku anebo traverzovat strmý sněhovo-ledový severní svah. Kousek pod vrcholem se obě varianty spojují a následuje krátký úsek po úzkém, lehce vzdušném, hřebínku a už jsme na vrcholu 3606 m n. m. vysokého Similaunu. Výhledy jsou za dobré viditelnosti fantastické všemi směry.
Na sestup můžeme volit opět některou z variant a vrátit se do sedla k Similaun hütte.
Odtud pokračujeme skalnatým hřebínek až do sedla Tisenjoch (3210 m). Donedávna zcela bezvýznamné sedlo se díky nálezu mumie pravěkého člověka stalo slavným. V září roku 1991 ji zde objevili manželé Simonovi. Mumie byla nejdříve považována za mrtvolu horolezce, až archeolog Konrad Spindler z Univerzity Innsbruck datoval nález jako „asi 4000 roků starý“, což způsobilo celosvětovou senzaci. Dalšími výzkumy se zjistilo, že Ötzi, jak byla mumie pojmenována, zemřel násilnou smrtí někdy v intervalu 3350–3100 př. n. l. Sedlo Tisenjoch se tedy před pěti tisíci lety pravděpodobně stalo svědkem pravěké vraždy. Jak to tehdy bylo, se již nikdy nedovíme, i když vědci k rozluštění této detektivky za těch pětadvacet let od nálezu přispěli mnoha cennými poznatky o Ötziho životě i smrti. V sedle stojí kamenný památník připomínající tento unikátní nález a člověku v těchto místech běží fantazie na plné obrátky – vždyť támhle zpoza hřebene právě vidíte přicházet nebohého Ötziho a za tím velkým kamenem na něj s lukem a šípem číhá jeho vrah …
Po vstřebání atmosféry tohoto místa pokračujeme již neznačenou cestou, překonáme krátké ledovcovo-sněhové pole v severním směru a stoupáme šikmo do nevýrazného sedla Hauslabjoch (3279 m). Pokud není nasněženo, je vyšlapaná stezka dobře patrná. V sedle čeká příjemné překvapení – ledovec Hochjochferner začíná bez odtrhové trhliny v podstatě přímo ze sedla. Stačí se navázat a jít. Trasa vede po pravé straně ledovce pod skalami. Ledovec má mírný sklon, trhliny začínají až ve střední a spodní části. Méně příjemný je fakt, že dole je ledovec už značně odtátý a proto musíme traverzovat přes morénu, abychom narazili na značenou cestu vedoucí z vrcholu Seikogel. Před lety bychom ke stezce dorazili pohodlně po ledovci. Jinak než po značené stezce není příliš vhodné morénu procházet, je rozsáhlá a hodně členitá, takový průstup by sebral hodně sil i času. Značka klesá do údolí a dovede nás k mostu přes řeku. Odtud lehce stoupáme nad divokým skalním kaňonem, abychom posléze opět klesli až k mostu přes další přítok řeky Rofenache. Za mostem se stezka dělí, můžeme vystoupat prudkým svahem k chatě Hochjoch Hospiz (2412 m), anebo pokračovat nad kaňonem řeky a napojit se na stezku vedoucí do Ventu. Ta nás místy vzdušně provede nad dramatickým kaňonem Rofental a za pár hodin už ukončujeme okruh a jsme zpátky ve Ventu.
Ubytování a jídlo
Marin-Busch Haus (i winterraum)
Similaun Hütte (Rifugio di Similaun), italská soukromá chata
Hochjochhospiz (i winterraum)
Potřebné vybavení
Běžné turistické vybavení a základní ledovcová výbava. V zimních měsících se jedná o skialpinistický výstup.
Přístup na začátek
Za Innsbruckem odbočit z dálnice na Öetz/Öetztal, a dále pokračovat údolím do Sölden a v Zwieselstein odbočit do Ventu. Zde převažují placená parkoviště, možno parkovat u lanovky za cca 4 eura/den, za tímto parkovištěm je ještě jedno menší, kde lze parkovat zdarma. Bývá ale poměrně rychle zaplněné.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
velice populární výstup
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. Vent – Similaunhütte
2. Similaunhütte – Similaun – Hochjochhospiz
3. Hochjochhospiz – Vent
Další možnosti túr v okolí
Více variant výstupu i sestupu (např. přes hřeben Marzellkamm), stejně jako možnost výstupu na další vrcholy v okolí, např. Finailspitze nebo Seikogel. Z Hochjochhospiz lze pokračovat výstupem na druhou stranu údolí k chatám Branderburger Haus či Vernagthütte a přilehlých ledovcových oblastí.