Ne že by byl vrchol Piz Kesch pojmenován podle navigační hry, která se jmenuje geocaching a její vznik se datuje někdy kolem roku 2000. Hora i název tady byly už dávno před vznikem slova GPS. Je však logické, že po vypuknutí mánie s názvem geocaching museli příznivci téhle hry umístit jeden poklad i na svůj „geokešerský“ Everest.
Alpy – Švýcarsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Se svoji výškou 3418 metrů nemůže konkurovat největším horám starého kontinentu. Piz Kesch má jiné přednosti. Jednou z nich je poloha, která je blízko italského masívu Bernina (cca 30 kilometrů).
To by mohlo být mnohými chápáno jako negativum, ale pro „geokešery“, kteří hledají odlehlá místa, která čekají na své objevitele, se jedná o skvělou destinaci. Důvod je ten, že známý masív Bernina táhne většinu turistů a horolezců právě k sobě a pohoří Albula (Piz Kesch je nejvyšším bodem tohoto pohoří), ve kterém Piz Kesch leží, je liduprázdné.
Klasická výstupová cesta vede od severu z chaty Keschhutte. Pohled od ní je opravdu poutavý, protože Piz Kesch před vámi roste jako obrovská hradba s třemi věžemi. Jak jste asi pochopili Piz Kesch má tři vrcholy, které spojují úzké hřebínky. Nejvyšším z nich je západní vrchol, na který vede normálka cesta. Západní vrchol – 3418 metrů, centrální vrchol – 3405 metrů, východní vrchol (Keschneedle) – 3386 metrů
Jelikož hora převyšuje celé své okolí o více než 200 metrů, je z ní nádherný výhled na zmíněný masív Bernina a další pohraniční oblasti s Itálií.
I když výška vrcholu není nějak závratná, tak technická obtížnost se nesmí podceňovat. Výstup normálkou je hodnocen za PD, což znamená pasáže hodnocené za II a III UIAA, na kterých není nouze o sněhové či firnové partie se sklonem až 40°. Cepíny, helmy a mačky jsou pro takové výstupy podmínkou.
Výstupová cesta
Jedná se o relativně krátký výstup, který se dá stihnout v řádech hodin, ale i tak je lepší vyrazit brzy z rána. Nikdy nevíte, co se přihodí.
Výchozím bodem bude malá osada Tuors Chants (cca 1830 m) nedaleko městečka Bergun. Do této osady jezdí přímo autobus, takže je dosažitelná i bez auta. Druhou variantou je jít už z Bergunu pěžky (to byste však museli výstup rozložit na dva dny).
Každopádně z osady Chants půjdete chvíli jižně přes les a poté směrem na východ, kdy budete kopírovat potok. Tato pěšinka vás dovede až ke zmíněné chatě Kesch-Hütte.
Výstup můžete rozdělit na dva dny a dopřát si u chaty zasloužený odpočinek, který bude doprovázet pohled na krásné okolí. Přespat můžete případně na chatě, ale tolerováno je i spaní mimo ni (oficiálně ve Švýcarsku zakázáno). Nesmíte být však příliš na očích.
Z chaty budete logicky směřovat na sever přímo k vrcholu Piz Kesch. Nejdříve vás čeká cesta přes malý ledovec Porchabella, na kterém je v sezóně jasně viditelná cesta, takže se nemusíte bát trhlin ani ztráty orientace. Poté co překonáte ledovec (cca 1,5 – 2 km) se dostanete k sedlu Porta d’Es-cha (3008 m). Od sedla budete stále pokračovat po ledovci, který se stáčí (při pohledu od chaty) doprava. Po zhruba kilometru přichází na řadu ta obtížnější část výstupu – cesta přes severovýchodní hřeben (obtížnost PD). Po jeho překonání už budete stát na vrcholu.
Krátké video z výstupu na Piz Kesch
Pokud vám postup není jasný, tak se podívejte na linii cesty při pohledu od Kesch-Hütte.
Prvovýstup
Byl uskutečněn v roce 1846 čtveřicí J. Coaz, J. Rascher, C. Casper a J. Tscharner, která šla dnešní normálkou přes severovýchodní hřeben.
Tip na slibovanou kešku GC1XXEW – není přímo na vrcholu, ale je velmi blízko němu.
Ubytování a jídlo
V okolí jsou dvě chaty. Jedna leží na jižních svazích a nazývá se Es-Cha Hütte (2594 m) Ta druhá, ležící na severních svazích, je pro nás v článku důležitější, protože přes ni vede normálka. Její název je příhodný – Kesch-Hütte (2625 m).
Potřebné vybavení
Jedná se o VHT s chůzi po ledovci, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.
Přístup na začátek
Do Tuors se dostanete údolím říčky Alva da Tuors, do nějž odbočíte z Bergünu.
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
Možné je výstup rozdělit na dva dny, kdy první den dojdete „jen“ k chatě Kesch-Hütte, kde přespíte a dálší den pokračujete k vrcholu.
Další možnosti túr v okolí
Výstup na Finsteraarhorn – nejvyšší vrchol Bernských Alp